fbpx

Tekst po niemiecku dla średniozaawansowanych na poziomie B1: wycieczka do Spreewaldu

Czym jest niemiecka Kita?

Czym jest niemiecka Kita? 1200 800 Diana Korzeb

Mieszkasz w Niemczech i zastanawiasz się nad posłaniem swojego dziecka do niemieckiej placówki, ale nawet nie wiesz, czym jest niemiecka Kita? W moim wpisie poznasz różne formy i placówki do opieki nad małym dzieckiem w Niemczech i Szwajcarii.

Rożne formy opieki nad dzieckiem

W Niemczech opłaty za miejsce dziecka w przedszkolu/żłobku różnią się między landami. W niektórych miejscach taka forma opieki jest całkowicie bezpłatna.

Od 1.08.2013 każdemu dziecku w Niemczech, które ukończyło rok, przysługuje miejsce opieki. Oznacza to, że miasto/gmina musi zapewnić miejsce w placówce/u Tagesmutter Twojemu dziecku, jeśli tylko masz taką potrzebę.

Czym jest Kinderkrippe?

Die Krippe to po niemiecku żłobek. W Niemczech żłobki są przeznaczone dla dzieci do 3 roku życia. W żłobkach pracują Erzieher (wychowawcy), Kinderpfleger (opiekunowie) oraz Kinderkrankenpfleger (pielęgniarki/rze dziecięcy). Żłobki są bardzo często połączone z przedszkolami w Kita.


Slide
Czym jest Kindergarten?

Der Kindergarten to po niemiecku przedszkole. W niemieckich przedszkolach dzieci spędzają czas między 3 a 7 rokiem życia. Dzieci mają tu opiekę rano lub ewentualnie popołudniu. W niektórych przypadkach dzieci mogą być odbierane po obiedzie.

Czym jest niemiecka Kita (Kindertagesstätte)?

Die Kindertagesstätte to placówka dziennej opieki nad dzieckiem w Niemczech. W przeciwieństwie do przedszkoli Kita oferuję nie tylko opiekę rano, ale też popołudniu. Natrafiłam też na dokument o 24-godzinnych Kitach, gdzie rodzice mogli zostawiać dziecko również na noc (np w przypadku pracy zmianowej).

Czym jest Kinderhort?

Der Kinderhort to świetlica, bywa też nazywany Schulhort. Jest to miejsce spędzania czasu po szkole podstawowej dla dzieci między 7 a 12 rokiem życia. W Kinderhort dzieci mogą zjeść obiad, odroboć lekcje i bawić się z innymi dziećmi.

Slide
Kim jest Tagesmutter/Tagesvater?

Tagesmutter (kobieta) lub Tagesvater (mężczyzna) to osoby opiekujące się dziećmi, których kompetencje są sprawdzane przez Jugendamt. Od 2006 roku muszą oni mieć zrobiony kurs pierwszej pomocy dla dzieci oraz kurs pedagogiczny.

Ten sposób opieki jest prywatny i najbliższy opiece rodziców. Tageseltern opiekują się dzieckiem w jego domu lub w niewielkich grupach u siebie w mieszkaniu. Bywają też grupy Tageseltern, które wynajmują do tego celu osobne pomieszczenia.

Jeśli Tagesmutter lub Tagesvater opiekują się dzieckiem u siebie, to grupa dzieci nie powinna przekraczać 5 osób. W tym przypadku potrzebna jest zgoda od Jugendamtu, który sprawdza warunki, w jakich dzieci będą spędzały czas.

Kim jest Leihoma/Leihopa

Instytucja Leihoma jest znana w Niemczech od 20 lat. To kobieta (Leihoma) lub mężczyzna (Leihopa), którzy nie mają swojej rodziny lub ich rodzina jest daleko, a oni czują się nadal w pełni sił, żeby pomagać w zajmowaniu się dziećmi. Taka babcia/taki dziadek bez pokrewieństwa. Tacy przyszywani dziadkowie mogą odbierać dziecko z placówki, bawić się z nim i spędzić razem czas na placu zabaw. Leihoma nie ma za zadania zastąpienia Tagesmutter/Kity.

Czym jest Spielgruppe?

Spielgrupe to grupa dzieci od 3 lat do czasu, kiedy dzieci idą do przedszkola. Grupa ta spotyka się regularnie, żeby się bawić i robić wspólnie rózne rzeczy. Grupa jest prowadzona przez osobę z wykształceniem pedagigicznym. Spielgruppen są popularne szczególnie w Szwajcarii, gdzie dzieci idą dosyć późno do przedszkola.


Masz jakieś pytanie do tego tematu?

Slide

Źródło:
https://www.kita.de/wissen/kita-kindertagesstaette/

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb