fbpx

Pogrzeb królowej Elżbiety – niemieckie słownictwo

Lange Nacht der Museen

Lange Nacht der Museen 629 503 Diana Korzeb
Czy wiecie, że słynna już w całej Polsce Noc Muzeów pochodzi z Niemiec? Pierwsza taka impreza została zorganizowana w Berlinie już w 1997 roku! Co ciekawe w Niemczech i Austrii nazywa się ją Lange Nacht der Museen, a w Szwajcarii z kolei Museumsnacht.
A Wy? Byliście już kiedyś na jakiejś imprezie tego typu? Ja w ten sposób zwiedziłam kilka toruńskich muzeów, niestety do dziś nie udało mi się wejść na wieżę Ratusza, bo zawsze są nieziemskie kolejki. Wielka szkoda, bo wieża jest niestety zamknięta wieczorami/w nocy, więc to jedyna okazja, żeby popodziwiać Toruń nocą z góry. 
Brama Brandenburska, Berlin

Slide

Spodobał Ci się ten wpis? Polub zatem mojego bloga na Facebooku i obserwuj go na Bloglovin!


Źródła:
http://de.wikipedia.org/wiki/Lange_Nacht_der_Museen
Photo credit: Foter / Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
4 komentarze
 • Ewelina Kaproń 2 lipca 2014 at 12:20

  Obiecuję sobie co roku, że tym razem już na pewno wybiorę się na noc muzeów. Jednakże jak do tej pory jeszcze mi się to nie udało.

  P.S. nie wiedziałam, że pomysł ten wywodzi się z Niemiec 😛

  • A ja z kolei się zdziwiłam, że ta impreza jest już taka „stara”! Zawsze jakoś mi się wydawało, że pomysł się nardził po 2000 roku ;).

   Jak będziesz w Toruniu, to wejdź koniecznie na tę więżę :P, bo ja do dziś nie mogę tego odżałować, że nie byłam nigdy wystarczająco cierpliwa. Z ciekawostek – Noce Muzeów odbywają się czasem nawet 2 razy w roku, w Toruniu właśnie drugi raz jest z okazji Święta Miasta (o ile się nie mylę).

 • Magdalena Surowiec 2 lipca 2014 at 14:02

  W Niemczech to rzeczywiście jest popularne, nie tylko w muzeach. U mnie w miasteczku Kościół katolicki i ewangelicki organizują razem chyba co 2 lata noc kościołów. Są one wtedy otwarte przez całą noc i są różne uroczystości dla wiernych i nie tylko.

  • A oprócz mszy/uroczystości można zwiedzić miejsca, które są normalnie niedostępne dla zwiedzających? Słyszałam, że niektóre kościoły z tej okazji udostępniają czasem np skarbce (?) albo katakumby.