fbpx

Różnica między „mitnehmen” a „mitbringen”

Co oznacza skrót DACH/DACHL?

Co oznacza skrót DACH/DACHL? 1200 800 Diana Korzeb

Słyszeliście kiedyś o DACH-u? Albo o DACHL-u? Nie chodzi tu o firmę kurierską, ale o skrót od wszystkich państw niemieckojęzycznych: Niemcy (Deutschland), Austria (Österreich, z łaciny: Austria), Szwajcaria (die Schweiz, łac. Confoederatio Helvetica) oraz Liechtenstein (Fürstentum Liechtenstein)/Luksemburg (Luxemburg). Można się spotkać również ze skrótem DACHS, gdzie S to skrót od Tyrolu Południowego (Südtirol) Skrótem tym określa się często niemieckojęzyczny obszar językowy.

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
2 komentarze
 • Witam!
  Skrótowiec DACH, jest nieprawidłowy, choć zgrabny 🙂 Istnieją bowiem cztery państwa niemieckojęzyczne: Niemcy, Austria, Szwajcaria i Liechtenstein. Luksemburg NIE JEST państwem niemieckojęzycznym. Jest mnóstwo błędnych źródeł niemieckich promujących skrótowiec DACH (nach dem Motto „alles unter einem DACH”), jednak świadczy to wyłącznie o pewnej ignorancji tych, którzy wykluczają najmniejsze państwo niemieckojęzyczne. Wynika to z niewiedzy o literaturze i kulturze Liechtensteinu. Autorzy podręczników i skryptów akademickich często omijają Liechtenstein, zamiast zadać sobie nieco trudu i zdobyć stosowne informacje także dotyczące Liechtensteinu. Skrótowiec DACHL, oznaczający WSZYSTKIE CZTERY państwa niemieckojęzyczne, stosowany jest w germanistyce interkulturowej od lat.
  Pozdrawiam
  Dr Artur Stopyra (germanista)
  http://www.dachl.pl

  • Dziękuję za komentarz! Jak szukałam dokładnej informacji dotyczącej tego skrótu, to trafiłam właśnie na tłumaczenie L również jako Luksemburg. A samo DACH znajduje się często na podręcznikach do nauki niemieckiego, dobrze wiedzieć, jak to powinno być poprawnie, jeszcze raz dziękuję :)!