Zapraszam Was na pierwszy post z serii W 80 blogów dookoła świata. To wspólna akcja blogerów piszących o językach i kulturach jednego obszaru językowego. Raz w miesiącu będziemy wszyscy pisać na jeden, wspólny temat, pokazywać to samo zagadnienie z różnych perspektyw. Temat pierwszego wpisu, który wspólnie wybrałyśmy to: 5 książek z kraju X, które powinniście przeczytać.
Książki to bardzo indywidualna sprawa, każdy lubi co innego, dlatego postanowiłam Wam pokazać książki bardzo zróżnicowane tematycznie. Mam nadzieję, że dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie. Nie będą to niemieckie klasyki jak Faust Goethego, czy Blaszany bębenek Grassa, ponieważ są to pozycje, o których już zapewne coś-niecoś słyszeliście, a chciałabym pokazać Wam tytuły mniej znane, również nie zawsze super popularne w Niemczech czy Austrii. Nie wszystkie pozycje przeczytałam w całości, ale o wszystkich coś wiem i mogę je polecić z czystym sumieniem :). Zaczynamy!
1. Stefan Zweig. Marie Antoinette.
Polski tytuł: Maria Antonina.
Dla kogo: dla wielbicieli biografii i historii
Dlaczego polecam:
Była to jedna z książek polecana przez naszego pana profesora od Historii Niemiec. W ramach przygotowania do egzaminu, oprócz opanowania materiału mieliśmy dodatkowo przeczytać kilka książek tego typu. Pamiętam, że bardzo się w tę biografię wciągnęłam i nabrałam ogromnej ochoty na przeczytanie innej pozycji tego autora, czyli Marii Stuart.
Treść:
Krótko mówiąc: biografia Marii Antoniny. Nie jest to podobno najlepsza książka Stefana Zweiga, ale mi się dosyć podobała, bo w takiej formie dużo łatwiej i przyjemniej przyswoić sobie historię.


2. Tilmann Bünz. Wer die Kälte liebt: Skandinavien für Anfänger.
Polski tytuł: Kraina zimnolubów. Skandynawia dla początkujących.
Dla kogo: ludzie ciekawi świata, wielbiciele Skandynawii
Pozostałe tomy serii: Wer das Weite sucht. Skandinavien für Fortgeschrittene.
Dlaczego polecam:
Bardzo lubię literaturę podróżniczą i książki poświęcone poszczególnym krajom; mam nawet całą półkę pełną pozycji tego typu: Cejrowski, Kapuściński, Szczygieł czy Paulina Wilk. Kiedyś kupiłam Krainę zimnolubów, bo niewiele wiem o Szwecji czy Finlandii, a Skandynawia zaczęła mnie bardzo interesować. Okazało się, że książka jest bardzo ciekawa, ale wydawała mi się niezgrabnie przetłumaczona, więc postanowiłam przeczytać oryginał. Na niemieckim Amazonie znalazłam tę książkę i voilà: w moich zbiorach mam teraz 2 wersje, niemiecką u siebie, a polską w rodzinnym domu.
Treść:
Z tego, co się orientuję to w Niemczech nie istnieje za bardzo coś takiego jak literatura podróżnicza. Jest za to trochę książek napisanych przez korespondentów telewizyjnych i radiowych. Tilmann Bünz pochodzi z Hamburga i przez pięć lat był korespondentem niemieckiej telewizji ARD. Zbierał informacje i ciekawostki z całej Skandynawii. W jego książce możecie przeczytać np o fińskim bibliobusie, który jest biblioteką na kółkach i zanosi słowo pisane w dalekie rejony Finlandii. Książka jest najeżona takimi ciekawostkami i gorąco polecam ją wszystkim ciekawskim jajom ;). TUTAJ znajdziecie spis treści oraz kawałek jednego z rozdziałów. W trakcie szukania informacji do tej notki dowiedziałam się, że ukazała się druga część Wer das Weite sucht. Skandinavien für Fortgeschrittene. Do zapoznania się TUTAJ.
3. Stefanie Zweig. Nirgendwo in Afrika.
Polski tytuł: Nigdzie w Afryce.
Dla kogo: dla wielbicieli powieści obyczajowych
Pozostałe tomy serii: Irgendwo in Deutschland.
Dlaczego polecam:
Przyznam szczerze, że najpierw trafiłam na film przypadkiem w TV. Niestety udało mi się obejrzeć tylko połowę, więc później postanowiłam poszukać więcej informacji w internecie i okazało się, że a) film jest na podstawie książki, b) film dostał w 2003 roku Oskara za Najlepszy film nieanglojęzyczny. Film jeszcze kiedyś z chęcią obejrzę, a książkę zamówiłam razem z Wer die Kälte liebt i zapłaciłam za nią (razem z drugą częścią Irgendwo in Deutschland.) zawrotną sumę 0,01 € (+ przesyłka)!
Treść:
W książce poznajemy losy żydowskiej rodziny Redlich, która w 1938 roku ucieka przed nazistami do Kenii. Walter Redlich pracuje jako zarządca na farmie. Jego żona nie może się przyzwyczaić do nowego miejsca, za to córka Regina czuje się w Kenii doskonale. Uczy się języka i zaprzyjaźnia się z kucharzem Owuorem.
4. Kerstin Gier. Rubinrot.
Polski tytuł: Czerwień rubinu
Dla kogo: nastolatki, wielbiciele lekkiego fantasy
Pozostałe tomy serii: Saphirblau, Smaragdgrün
Dlaczego polecam:
Treść:
5. Elias Canetti. Die gerettete Zunge: Geschichte einer Jugend.
Polski tytuł: Ocalony język. Historia pewnej młodości.
Dla kogo: dla wielbicieli autobiografii i soczystych, ciekawych osobowości
Spodobał Ci się ten wpis? Polub zatem mojego bloga na Facebooku i obserwuj go na Bloglovin!
- Hiszpanski na luzie
- Szwecjoblog
- Talar du svenska? – blog o języku szwedzkim
- Niemiecka Sofa
- Uzależnienie od francuszczyzny
- Learn English śpiewajaco
- Studia, parla, ama – blog o języku włoskim
- English nook
- Wietnam.info
- Blog o Francji, Francuzach i języku francuskim
i poczytajcie, jakie książki polecają inne dziewczyny.
Jeśli prowadzisz bloga językowego lub o kulturze jednego kraju/obszaru językowego i masz ochotę dołączyć do naszej akcji, to serdecznie zapraszamy! TUTAJ znajdziesz link do naszej facebookowej grupy, wyślij administracji krótką wiadomość o sobie/swoim blogu i dziel się z nami swoimi pomysłami :).
Ja polecam serdecznie mało znanego u nas, austriackiego pisarza Johannesa Mario Simmel’a, szczególnie powieść „Wir heißen euch hoffen”, na którą natknąłem się przypadkiem, dawno temu, w pewnym niemieckim Gasthofie i która to wciągnęła mnie bez reszty 🙂