fbpx

Niemieckie książki, filmy i seriale o II Wojnie Światowej

14. Rush (Wyścig) – film

14. Rush (Wyścig) – film 629 503 Diana Korzeb

Jak co tydzień, zapraszam Was na Filmowy Czwartek. Dziś chciałabym opowiedzieć Wam o wrażeniach po obejrzeniu filmu, który, podobnie jak Bękarty Wojny, nie jest na pierwszy rzut oka niemiecki, ale ma jednak sporo wspólnego z Austrią. Mowa oczywiście o filmie Wyścig z 2013 roku. Długo się wzbraniałam przed obejrzeniem tej produkcji, bo nie przepadam za bardzo za oglądaniem sportu, a już szczególnie tak niebezpiecznego jak wyścigi. Z drugiej jednak strony bardzo lubię oglądać Daniela Brühla i bardzo się cieszę, że w ostatnich latach jego kariera nabrała tempa i powoli staje się znany szerszej publiczności. Jak ostatnio liczyłam, to wyszło mi, że obejrzałam już 6 produkcji z jego udziałem: niemieckie Good Bye Lenin!, Die kommenden Tage, Ein Freund von mir (Mój przyjaciel) i anglojęzyczne Bękarty Wojny oraz Krwawa Hrabina.

Źrodło

Rush

Polski tytuł: Wyścig

Rok produkcji: 2013

Reżyser: Ron Howard
Grają m.in.: Daniel Brühl, Chris Hemsworth, Alexandra Maria Lara, Olivia Wilde


Slide

Lata 70, świat oszalał na punkcie dwóch niesamowitych kierowców Formuły 1: przystojnego i lubianego Brytyjczyka Jamesa Hunta i nielubianego Austriaka Nikiego Laudy. Obydwaj są świetnymi kierowcami, ale tylko jeden z nich może zdobyć tytuł Mistrza Świata.

Mam mieszane odczucia. Film przez większość czasu dosyć mi się dłużył, oglądanie ścigających się samochodów to nie jest najwyraźniej moje hobby, a i takie skakanie od wyścigu do wyścigu nie pomaga we wczuciu się w fabułę. Na szczęście tak po 2/3 filmu pojawia się wreszcie jakieś sensowne napięcie i, jako osoba nie znająca tej historii prawie wcale, przejęłam się mocno wyścigiem na Nürburgringu, jednym z najniebezpieczniejszych torów wyścigowych na świecie. Ciekawym zabiegiem filmowym jest przeniesienie prawie całej sympatii widza na nielubianego Austriaka – mimo, że jest gburem łasym na pieniądze, to jakoś tak łatwiej mu kibicować nić przystojnemu, ale lekkomyślnemu Brytyjczykowi. Film był całkiem w porządku, ale z kapci mnie nie wyrwało. Nie wiem też na ile można wierzyć opiniom z Internetu, ale Lauda podobno nadal nie należy do najprzyjemniejszych ludzi i potrafi być chamski i złośliwy. Jeśli rzeczywiście tak jest, to film robi się niewiarygodny i oprócz rozrywki nie przedstawia sobą praktycznie żadnych wartości.

Źródło

Z ciekawostek: Jeśli oglądaliście film Der Untergang (Upadek) to na pewno skojarzycie piękną aktorkę Alexandrę Marię Lara, w Wyścigu gra żonę Nikiego Laudy, a w Upadku grała sekretarkę Hitlera. Co ciekawe nie pochodzi z Niemiec, ale z Rumunii. Jeśli chodzi o wstawki niemieckojęzyczne w filmie, to większość kwestii wymawiana jest w niemieckim austriackim (TU i TUTAJ możecie usłyszeć porównanie standardowego niemieckiego i jego austriackiej wersji). Oglądałam wywiad, w którym Daniel Brühl opowiadał o zajęciach z wymowy, na które uczęszczał, żeby brzmieć jak prawdziwy Niki Lauda. Ciekawa jestem czy ciężko znaleźć nauczyciela, który się czymś takim zajmuje. Wielokrotnie słyszałam o angielskich/amerykańskich aktorach uczących się innych wersji języka (jak chociażby Brytyjczyk Hugh Laurie grający amerykańskiego Doktora Housa), ale jeszcze ani razu o Niemcach bądź Austriakach. Ciekawe czy to częsta praktyka. Jeśli jesteście zainteresowani filmem, to zapraszam na poniższy zwiastun:


Slide
Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
5 komentarzy
  • Film oglądałam jakiś miesiąc temu.. na początku nie byłam przekonana ale mąż mnie namówił… Obejrzałam prawie cały zasnęłam tylko na chwile 😛 … ogólnie nie najgorszy 🙂 teraz wiem przynajmniej kto to Niki Lauda, a przeprowadziłam się do Austrii dwa miesiące temu więc to dobry początek 🙂
    AAA dodam jeszcze że ogromnie się cieszę że znalazłam tego bloga jest naprawdę bardzo pomocny pani Diano 🙂 a ja dopiero zaczynam przygodę z niemieckim i jest naprawdę ciężko ;/

    • Witam nową Czytelniczkę, podpisz się proszę, żebym wiedziała z kim rozmawiam :), a poza tym mów mi porszę po imieniu. W Austrii jest problem z niemieckim, bo to jednak momentami zupełnie inny niemiecki od tego, który jest używany w Niemczech. Chociaż z drugiej strony na pewno mniej się od siebie różnią niż niemiecki i polski ;). Chodzisz na jakiś kurs tam na miejscu? I gdzie mieszkasz w Austrii?

      Jeśli chcesz poczytać o życiu w Wiedniu to zajrzyj na viennesebreakfast.com i http://www.annasikora.at, dziewczyny prowadzą takie bardziej lajfstajlowe blogi, może Ci akurat coś wpadnie w oko :).

    • Dziękuję za podesłane blogi już zaczęłam czytać 🙂
      Mam na imię Iza i mieszkam w samym sercu Wiednia 🙂 to miasto nigdy nie śpi i jest piękne o każdej porze roku 😀
      Kursu jeszcze nie wybrałam, zastanawiam się bo mam kilka „na oku”
      Znalazłam kilka porad jak uczyć się języka i postanowiłam obkleić cały dom kolorowymi karteczkami 🙂 Chyba uda mi się zapamiętać trochę nowych słówek 🙂
      Pozdrawiam IZA 🙂

  • mój ulubiony film 2013, obejrzałam go już 4 razy 😀 bardzo polubiłam się z Panem Gburem i Panem Lekkomyślnym, a do tego postacie drugoplanowe jak ich żony czy agent Hunt’a… a nawet Włosi w samochodzie 🙂 jest miłość, jest dążenie do celu i uświadomienie światu, że się da (rodzice obu panów) mimo wszystko (rywalizacja-motywacja)

    • Nie jesteś sama, z kim bym nie rozmawiała, to bardzo sobie ten film chwali (zarówno mężczyźni jak i kobiety) :). Osobiście strasznie nie lubię jak ludzie ryzykują życie dla swojej pasji. Myślą, że są nieśmiertelni ,a potem różnie bywa. Jak się zdarzy wypadek, to pretensje można mieć głównie do siebie. Dlatego zapewne ten film aż tak bardzo nie przypadł mi do gustu. Z drugiej strony emocje były, więc w pewnym stopniu rozumiem zachwyt ;).