fbpx

Karnawał w Szwajcarii

11. Inglourious Basterds (Bękarty Wojny) – film

11. Inglourious Basterds (Bękarty Wojny) – film 629 503 Diana Korzeb

Dziś chciałabym podzielić się z Wami wrażeniami z filmu, który nie jest może w 100% niemiecki, ale część dialogów jest po niemiecku, a dodatkowo można tam wypatrzeć całą masę znanych niemieckich aktorów. Mowa oczywiście o Bękartach Wojny Quentina Tarantino.Moje pierwsze spotkanie z tym reżyserem było dosyć niefortunne, zupełnie bez przygotowania obejrzałam Kill Billa i…w połowie filmu zmieniłam kanał. Nie mogłam ogarnąć tego ogromu kiczu, krwi tryskającej z zabitej postaci na 10 metrów i całej masy innych dziwacznych pomysłów. Od Freunda usłyszałam, że ten reżyser tak po prostu ma i albo się go kocha, albo nienawidzi. Myślałam, że będę należała na stałe do tej drugiej grupy.

Źródło

Inglourious Basterds
Polski tytuł: Bękarty Wojny

Rok produkcji: 2009

Reżyser: Quentin Tarantino, Eli Roth


Slide

Grają m.in.: Christoph Waltz, Mélanie Laurent, Brad Pitt, Daniel Brühl, Michael Fassbender, Diane Kruger, Til Schweiger, August Diehl, Sylvester Groth, Gedeon Burkhard, Christian Berkel, Alexander Fehling

Gedeon Burkhard, Michael Fassbender, Christian Berkel i Til Schweiger
Film przedstawia alternatywną wersję zakończenia II Wojny Światowej.

Christian Berkel i Diane Kruger
Na Bękarty trafiłam do kina przypadkiem. Razem z Freundem mieliśmy ochotę na jakiś film akcji, a ja zupełnie nieświadomie weszłam w paszczę lwa. O filmie nic wcześniej nie czytałam, kojarzyłam tylko, że gra w nim Brad Pitt i na całe szczęście nie wiedziałam, kto jest reżyserem. Filmem jestem zachwycona i oglądałam go już chyba ze 3 razy (jak na mnie to rekord, bo rzadko oglądam coś więcej niż raz). Uwielbiam w nim wszystko: zakręconą historię, grę aktorów, muzykę, element komediowy, zakończenie, cudowne „Buon dziorno” Brada i niesamowitego Christopha Waltza. A fakt, że w filmie słyszmy aktorów mówiących po niemiecku, angielsku, francusku i włosku 😉 sprawia, że moje małe germanistyczno-językowe serce odtańcowuje radośnie oberka. Każdy film, w którym postacie mówią pasującym do nich językiem, ma u mnie dużego plusa.

Slide
Dodatkowym (nie wiem którym już z rzędu) smaczkiem jest cała plejada niemieckich aktorów, którzy są już dla mnie coraz mniej anonimowi. Pułkownika Hansa Landę, granego przez Christopha Waltza znienawidziłam praktycznie od pierwszej sceny. Daniela Brühla, grającego „walecznego” szeregowego Fredericka Zollera, chyba nie muszę Wam przedstawiać ;)? Zabawnie było zobaczyć też Tila Schweigera w roli pogromcy nazistów sierżanta Hugo Stiglitza – Til kojarzy mi się jednak głównie z głupimi i mało ambitnymi komediami romantycznymi. Co ciekawe Michael Fassbender i Diane Kruger nie grają prawie w ogóle w niemieckich/niemieckojęzycznych filmach. Z tego co wyczytałam Michael urodził się co prawda w Heidelbergu, ale jego rodzice wyemigrowali do Irlandii, dlatego też scena z „akcentem” nie była zapewne udawana – Michael mówił po prostu po swojemu ;). Na koniec przypominam jeszcze, że możecie zobaczyć w tym filmie również Augusta Diehla, o którym wspominałam na blogu w związku z jego rolą w austriacko-niemieckim filmie Fałszerze i roli w Salt u boku Angeliny Joli.

Oglądał ktoś z Was Bękarty Wojny? Jak wrażenia?

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
7 komentarzy
  • Français-mon-amour 14 sierpnia 2014 at 16:01

    Oglądałam też ze 3 razy już i pewnie jeszcze nie jeden raz obejrzę 🙂 Waltz moim zdaniem w pełni zasłużył na zdobytego za rolę w tym filmie Oscara, podobnie jak za rolę w Django (swoją drogą film również warty obejrzenia). Grał też w „Rzezi” Polańskiego i myślę, że obejrzę kolejne filmy z jego udziałem 🙂

    • Waltza w tym filmie wielbię, dostał trudne zadanie, ale mu na szczęście podołał. Chociaż w moim odczuciu to nie jest film jednego aktora, bo i pozostali świetnie sobie poradzili.

      Django oglądałam i Walz mnie tu trochę rozczarował, miałam wrażenie, że grał identycznie jak w Bękartach, a tego strasznie nie lubię (kolejnym przykładem jest Martin Freeman w Sherlocku, Hobbicie i Fargo, chociaż w tym ostatnim trochę się wybronił). Z drugiej strony nadal uważam, że jest fantastycznym aktorem i z chęcią obejrzę coś więcej. Rzezi w końcu nie oglądałam, odpuściłam sobie ten niemiecki dubbing i będę próbowała się zmierzyć z oryginalną ścieżką dźwiękową. A tak jeszcze egoistycznie, to chciałabym, żeby zagrał po niemiecku ;).

  • Waltz genialny, a Til Schweiger najprzystojniejszy i dużo bardziej męski od Brada Pitta:)

    • To fakt, Brad tu mało przystojnie wyszedł, a Til z kolei nadawał by się, jak za starych czasów, na plakat do powieszenia w pokoju na ścianie ;D.

      Ciekawe, czy można gdzieś obejrzeć starsze produkcje Walza.

  • Wstyd się przyznać, ale jeszcze nie widziałem. Co prawda od dawna mam ochotę, ale jakoś w pojedynkę nie bardzo mi się chciało zebrać. Może jednak 😉

  • Magdalena Surowiec 15 sierpnia 2014 at 16:38

    Niestety nie oglądałam, ale na pewno obejrzę.