Nie ma co się tajniaczyć i czas powiedzieć to na głos: jestem łasuchem. Odkąd kilku lat przywiązuję dużą wagę do jedzenia podczas podróży. To świetny sposób, żeby lepiej poznać lokalny koloryt, a odkrywanie nowych, nieznanych do tej pory smaków to (najczęściej) sama przyjemność. Ponieważ nic tak nie cieszy łasucha jak porządna porcja domowego ciasta, to postanowiłam napisać Wam coś niecoś o niemieckich deserach i ciastach.
Ponieważ sama dopiero poznaję niemiecką kuchnię to nie będzie tu zbyt wiele słodkości, które znam osobiście, ale niech ten wpis będzie i dla Ciebie i dla mnie inspiracją do poszerzania kulinarnych poglądów. Z każdego regionu wybrałam jednego reprezentanta, który wpadł mi najbardziej w oko.
Niemieckie desery i ciasta
Niemieckie desery i ciasta – Badenia-Wirtembergia (Baden-Württemberg)
Schwarzwälder Kirschtorte
Tort, który śni mi się po nocach i nawet miałam w planach kupno Kirschwasser (bezbarwny napój alkoholowy na bazie czereśni), żeby go zrobić samodzielnie. Ponieważ chyba jednak nie dorosłam jeszcze do tortowych szaleństw, pozostaje mi polować na niego w samych Niemczech i okolicach. Tort szwarcwaldzki jest śmiercią dla Twojej diety: śmietana walczy w nim o władzę razem z czereśniami i czekoladą. To chyba jedno z najbardziej znanych niemieckich ciast.
Photo credit: mikelo via Foter.com / CC BY-SA
Niemieckie desery i ciasta – Bawaria (Bayern)
Germknödel
Germknödel to puszysty rodzaj okrągłej kluski/pyzy przygotowanej z ciasta drożdżowego. Jest nadziewana powidłami śliwkowymi i często podawana z sosem waniliowym. To potrawa bawarsko-austriacka i w niektórych rejonach jest polewana dodatkowo topionym masłem z mieszanką maku i cukru pudru. Żyły umierają, ale umierają szczęśliwe.
Aktualizacja.
Germknödel to danie z kuchni bawarskiej, a mnie udało się zjeść ten deser w Berlinie, w Sony Center jest knajpa z niemiecką kuchnią. Podawany tam Germknödel jest posypany makiem i ma dodatkowo powidła/dżem (już nie pamiętam jaki). Muszę przyznać, że był bardzo smaczny, rozumiem już dobrze zachwyty moich kursantek 🙂
Photo credit: sergeant killjoy via Foter.com / CC BY-ND
Niemieckie desery i ciasta – Berlin
Berliner Luft
Berlin to tak duże i różnorodne miasto, że można w nim zapewne znaleźć kuchnię ze wszystkich zakątków świata. Ponieważ jednak Niemcy to naród kochający swoje małe ojczyzny to i stolica ma dania typowe tylko dla siebie. Berliner Luft to krem przygotowany z żółtek, ubitego białka, cukru i żelatyny. W niektórych przepisach dodaje się do niego jeszcze białe wino. Krem tężeje zazwyczaj w foremkach i jest podawany z sosem malinowym. Nazwa Berliner Luft („berlińskie powietrze”) pochodzi zapewne od delikatności i puszystości kremu. Jadłabym.
Photo credit: SKopp / CC BY-4.0
Niemieckie desery i ciasta – Brandenburgia
Fürst-Pückler-Eis
Książę Pückler to postać bardzo barwna. Wiódł podobno dosyć hulaszcze życie i możesz go znać jako projektanta i założyciela Parku Mużakowskiego, który jest położony dzisiaj na polsko-niemieckiej granicy i w 2004 roku został wpisany na listę UNESCO. Książę Hermann von Pückler-Muskau jest też autorem przepisu na lody składające się z trzech smaków: truskawkowego, waniliowego i czekoladowego, układanych warstwowo. W oryginalnym przepisie używano bitej śmietany, cukru i świeżych owoców, zimą zaś dżemu.
Photo credit: CC BY-4.0
Niemieckie desery i ciasta – Brema (Bremen)
Rote Grütze
O Rote Grütze popełniłam już kiedyś wpis. Jest to deser zbliżony do naszego kisielu, o smaku podobnym do owoców leśnych. Jest nie tylko podawany jako osobne danie, ale występuje tez jako smak np cukierków, lodów lub dżemu. Niestety można przygotować go z saszetki i pewnie ta wersja ma tyle wspólnego z oryginałem, co chińska zupka z proszku z dowolną zupą. W Bremie była swego czasu manufaktura słodyczy, gdzie przez okno można obserwować na żywo, jak są wyrabiane cukierki. W Polsce od jakiegoś czasu też mamy już takie bajery.
Photo credit: Ibán / Foter.com / CC BY-NC-SA
Niemieckie desery i ciasta – Hamburg
Franzbrötchen
Jednym z najbardziej typowych wypieków z Hamburga jest Franzbrötchen, bardzo słodki rogalik typu croissant z dużą ilością cukru i cynamonu.
Można go z łatwością dostać nie tylko w Hamburgu, ale też w piekarniach w Schleswig-Holstein czy Mecklenburg-Vorpommern.
Ostatnimi czasy nie przepadam za zbyt słodkimi wypiekami, więc Franzbrötchen nie bardzo mi posmakował, ale znam osobiście osoby, które za nim przepadają 😉
Niemieckie desery i ciasta – Hesja (Hessen)
Bethmännchen
Bethmännchen to przysmak z Frankfurtu nad Menem. To niewielkie ciasteczka z marcepanu, cukru pudru i wody różanej. Próbowałam ich na jarmarku we Frankfurcie i nie zrobiły na mnie wrażenia. Nie przejmuj się jednak moją opinią, ja po prostu nie znoszę marcepanu 😛
Niemieckie desery i ciasta – Meklemburgia-Pomorze Przednie (Mecklenburg-Vorpommern)
Sanddorntorte
Tort przygotowywany m.in. na bazie soku z rokitnika zwyczajnego i masy nugatowej. Reszta składników jest raczej typowa dla ciast tego typu, więc nie będziemy się na nich skupiać. Rokitnik jest w tym regionie prawdziwą żyłą złota, bo na kilku jarmarkach widziałam budki, w których można było kupić bardzo dużo różnych wyrobów rokitnikowych: alkohole, dżemy itp. Wszystkie miały piękny pomarańczowy kolor.
Jak wiele niemieckich wypieków Sanddorntorte potrafi być bardzo słodki. Mnie ten ze zdjęcia poniżej udało się upolować w Binz na Rugii w Konditorei & Café Torteneck.
Jak wyżej wspominałam rokitnik to pomarańczowe złoto Meklemburgii i można go spotkać w różnych miejscach. Tu prosecco z rokitnikiem 🙂
Niemieckie desery i ciasta – Dolna Saksonia (Niedersachsen)
Welfenspeise
Nazwa Welfenspeise pochodzi od rodu Welfów. Deser składa się z białego kremu o smaku waniliowym i żółtego musu z dodatkiem białego wina. Kolory nie są tu przypadkowe – biały i żółty nawiązują do barw flagi Hanoweru. Autorem słodkości jest podobno hanowerski mistrz kuchni.
Niemieckie desery i ciasta – Nadrenia Północna-Westfalia (Nordrhein-Westfalen)
Apfel im Schlafrock
Jabłka w szlafroku? Czyżby za długo balowały noc wcześniej? Pieczone jabłka to przysmak jednoznacznie kojarzący mi się z a) wakacjami i b) drezdeńskimi jarmarkami. Westfalskie jabłka wyróżniają się dodatkiem masła i siekanych orzechów. Można je jeść z konfiturą. Smakosze mogą podlać swoje jabłko białym winem bądź rumem. Przed pieczeniem jabłka zawija się w ciasto francuskie i smaruje całość żółtkiem. Można je jeść na zimno lub na ciepło, klasycznie podlane sosem waniliowym.
Photo credit: Antiguide / CC BY-4.0
Niemieckie desery i ciasta – Nadrenia-Palatynat (Rheinland-Pfalz)
Kerscheplotzer
Kerscheplotzer mieści się w kategorii „na słodko”, ale nie jest typowym deserem. Latem może być uznawany w zasadzie za pełnoprawny posiłek. Przygotowuje się go ze starych bułek lub chleba, które są zanurzone w cieście z masła, mleka, jajek i cukru. Całość zapieka się w piekarniku. Podawać go można z wiśniami bądź czereśniami. Jako przyprawy dorzuca się wanilię, cynamon, migdały i goździki.
Niemieckie desery i ciasta – Saara (Saarland)
Dibbelabbes
Tak, to jest prawdziwa nazwa tej potrawy. Nie udało mi się znaleźć żadnego typowego dla Saary ciasta, a jedyna znana mi słodka potrawa jest w zasadzie ciekawym połączeniem ziemniaków, wędzonego boczku i…musu jabłkowego zwanego w Saarze Apfelkompott. Jak usłyszałam o takim połączeniu to stwierdziłam, że koniecznie muszę go spróbować i jestem zachwycona! Kto by pomyślał, że te składniki tak fajnie ze sobą współgrają. Polecam. Diana Korzeb, Językowy Precel.
Niemieckie desery i ciasta – Saksonia (Sachsen)
Dresdner Eierschecke
Nie zdecydowałam się na Dresdner Stollen, bo za nim nie przepadam. Eierschecke jest ciastem dużo delikatniejszym od swojego znanego brata i na szczęście nie tak słodkim. Żółto-biały kolor zawdzięcza jajkom, twarogowi i śmietanie. Do spróbowania m.in na drezdeńskich jarmarkach i w piekarniach.
Niemieckie desery i ciasta – Saksonia-Anhalt (Sachsen-Anhalt)
Bienenstich
Ciasto drożdżowe z budyniem lub kremem nie byłoby może niczym szczególnym, gdyby nie fajna polewa z miodu, masła i mielonych migdałów. Ponieważ migdały w karmelu to mój słaby punkt przygodę z Bienenstich uważam za udaną.
Niemieckie desery i ciasta – Szlezwik-Holsztyn (Schleswig-Holstein)
Vanilleeis mit Friesischer Bohnensuppe
Zupa z fasoli deserem? Tak, jeśli fasolą nazwiemy rodzynki. Rodzynki moczy się kilka tygodni z cukrem w wódce. Jak już wystarczająco dojrzeją można je zjeść popijając trunkiem, albo dołożyć lody waniliowe i udawać, że wcina się niegroźny deser.
Niemieckie desery i ciasta – Turyngia (Thüringen)
Prophetenkuchen
Co ma prorok do ciasta? W Turyngii całkiem sporo. Prophetenkuchen to ciasto pieczone bez formy do pieczenia, bezpośrednio na blasze (tzw Blechkuchen). Oznacza to, że jest raczej płaskie, z charakterystycznymi falkami/wzniesieniami powstałymi podczas pieczenia. Ciasto może być chrupkie lub bardziej miękkie. Ciasto jest przyrządzane z jajek, cukru, płynnego tłuszczu, alkoholu i mąki.
Photo credit: Tom.koehler / CC BY-4.0
Nie każdy region ma typowe dla siebie słodycze, ale sama przyznasz, że wybór jest niezły. Co oczywiste, niektóre desery są popularne w kilku regionach i dziś trudno jednoznacznie sprawdzić, skąd oryginalnie pochodzą. I jak, próbowałaś już czegoś? U mnie 4 na 16, a u Ciebie? Największego smaka z nowości mam na tort szwarcwaldzki, a Ty?
Mały Biały Tajfun; Français mon amour; Blog o Francji, Francuzach i języku francuskim; Gruzja okiem nieobiektywnym; W Krainie Deszczowców; Enesaj.pl; Blog o tłumaczeniach i języku rosyjskim; Specyfika języka; Suahili online; Tur-Tur Blog; Turcja okiem nieobiektywnym; Studia, parla, ama
Schwarzwälder Kirschtorte jest też bardzo popularny w Alzacji 🙂 tylko oczywiście używa się francuskiej nazwy, Forêt Noire.
A Berliner Luft jeszcze nie jadłam, ale z chęcią jadłabym 🙂