fbpx

Niemieckie książki, filmy i seriale o II Wojnie Światowej

Ciąża w Niemczech – praktyczne porady

Ciąża w Niemczech – praktyczne porady 1920 1280 Diana Korzeb

We wpisie Ciąża w Niemczech – praktyczne porady zgromadziłam wypowiedzi 25 dziewczyn, moich znajomych, kursantek, obserwatorek i czytelniczek, które były w ciąży w Niemczech. Poprosiłam je o odpowiedź na jedno pytanie: Jaką jedną rzecz warto wiedzieć, jeśli planuje się prowadzić ciążę w Niemczech?

Bardzo dziękuję wszystkim za udział w tej mini ankiecie (m.in. dziewczynom z grupy Nosimy w chuście Berlin), bo dzięki nim mogę przedstawić Ci cały wachlarz praktycznych porad związanych z ciążą w Niemczech. Przy poszczególnych poradach zwróć proszę uwagę na to, gdzie mieszka osoba udzielająca porady. Np w Berlinie sytuacja ciążowo-porodowa jest szczególna i w innych rejonach kraju może to już trochę inaczej wyglądać.


Slide

Ciąża w Niemczech – znajomość języka

Czy warto znać niemiecki? A może wystarczy sam angielski?

Ogólnie to jak dla mnie najważniejsza jest znajomość języka niemieckiego albo chociaż słów związanych z ciążą, porodem itp. Wiadomo, że wszędzie można porozumieć się po angielsku, ale komfort psychiczny jest zupełnie inny, jeśli rozumie się, co mówi do nas lekarz, pielęgniarka itp.

– Natalia, Bawaria Instagram Natalii

Ciąża w Niemczech – początki

Czym jest Mutterpass? Czy warto kupować segregatory ciążowe? Jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa w Niemczech?

Planując ciążę w Niemczech powinno się wiedzieć przede wszystkim, że opieka medyczna ciężarnych jest tutaj na wysokim poziomie. Wizyty kontrolne u ginekologa oraz większość badań w trakcie ciąży jest nieodpłatna (pokrywa Krankenkasse), ponadto szkoła rodzenia, oraz Hebamme (położna) są również w ramach standardowego ubezpieczenia. Planując ciąże w Niemczech najlepiej już na początku poszukać sobie Hebamme (położnej) która będzie wspierać ciężarną kilka tygodni przed porodem (uczyć technik oddychania, pokazywać dozwolone ćwiczenia, przygotowywać mentalnie do porodu itp) jak i przez kilka najbliższych miesięcy po narodzeniu dziecka (nauczyć pielęgnacji niemowlęcia, kontrolować przyrost wagi dziecka, kontrolować rozwój ruchowy dziecka itp.)

– Joanna, Bawaria

Zawsze noś ze sobą Mutterpass (to jest taka książeczka do prowadzenia ciąży, również na wizytę kontrolna po porodzie). Zgłoś się do wybranej położnej już po 12 tygodniu, bo dobre położne szybko są zaklepywane.

– Bogusia, Sarstedt, Niedersachsen: instagram Bogusi

Na pierwszej wizycie dostajesz książeczkę ciąży (Mutterpass). Nie potrzebujesz nic dodatkowego, żadnych teczek, segregatorów. Tam jest miejsce na naklejki z wynikami krwi, które wklejają pielęgniarki, a lekarz zapisuje dane. Umawiasz wizytę u ginekologa, możesz zadzwonić, powiedzieć o zrobionym teście, pielęgniarka zapyta o datę ostatniej miesiączki i ustali termin. Na pierwszej wizycie lekarz zrobi usg, przeprowadzi wywiad i dostaniesz książeczkę ciąży.

– Natalia, Hamburg

Będąc w ciąży nie można wykonywać wszystkich zawodów – mają dosyć surowe wymagania jeśli chodzi o przeciwciała we krwi. W niektórych zawodach musisz mieć określone przeciwciała w organizmie, żeby pracować w danym zawodzie.

– Basia, Baden-Württemberg


Slide

Ciąża w Niemczech – lekarze ginekolodzy

Jak wygląda znalezienie ginekologa w Berlinie? Kiedy powinno się go zacząć szukać?

Znaleźć ginekologa! Ja długo szukałam, każdy mówił że nie przyjmuje nowych pacjentek – dobrze że zaczęłam rok wcześniej. I położna najlepiej z polecenia i zaraz po pozytywnym teście, ja szukałam ok 12 tyg bo ciąża była z grupy ryzyka i bałam się że stracę i wszystkie położne już były zajęte.

– Magda, Berlin

Warto wcześniej poszukać ginekologa, przed ciążą, jeśli jeszcze nie miało się swojego lekarza. Jeśli szuka się lekarza dopiero, jak się jest w ciąży, na termin wizyty trzeba czekać nawet kilka miesięcy, bo na nowe pacjentki nie ma miejsca.

– Natalia, Berlin


Slide

Ciąża w Niemczech – badania

Ile USG jest w ciąży w Niemczech? Ile kosztuje dodatkowy pakiet badań? Ile kosztują badania prenatalne? Co jeśli nie wystarczy dla nas miejsca?

Podczas ciąży przysługują nam na kasę chorych tylko 3 badania prenatalne (USG). Mój ginekolog od razu powiedział, że to zdecydowanie za mało, żeby bezpiecznie doprowadzić ciążę do końca i sam nie wie, dlaczego kasa chorych opłaca tylko trzy takie badania. Każdy ginekolog ma zatem obowiązek zaproponować ciężarnej wykupienie dodatkowego pakietu badań prenatalnych, który obejmuje badanie USG podczas każdej wizyty (nie pamiętam dokładnie, ile kosztuje, ale chyba około 100 euro). Dodatkowe badania USG na kasę chorych przysługują tylko tym ciężarnym, u których wykryto jakieś nieprawidłowości.

– Marysia autorka bloga Madame Beret, Bayern

Badania prenatalne są płatne (250 Euro). Jedynie dla kobiet powyżej 35 roku i ze wskazaniami są bezpłatne.

– Kasia, Nürnberg, Bayern

Ja dodam o badaniach prenatalnych: dla nas już nie starczyło miejsca i jechaliśmy do Szczecina. Krankenkasse za to zapłaciła.

– Berenika, Berlin

Ciąża w Niemczech – różnice między Polską a Niemcami

Jakie są różnice w prowadzeniu ciąży w Polsce i w Niemczech. Czy będąc w ciąży jesteś automatycznie ubezpieczona?

Warto wiedzieć, że w Niemczech nie ma czegoś takiego jak prywatne wizyty, jak w Polsce 🙂 tutaj wizyty na kasę chorych są na tak wysokim poziomie jak te wizyty odpłatne w Polsce 🙂 to mnie miło zaskoczyło. Miałam połowę 1 ciąży prowadzoną w Polsce prywatnie, szukałam tak samo wysokiego standardu tutaj, i miałam – i to na ubezpieczenie/kasę chorych.

– Monika, Sachsen: instagram Moniki

Lekarze ginekolodzy podchodzą dużo swobodniej do ciąży niż w Polsce.

– Laura, Berlin

Więc co do ciąży, myślę że najważniejszą informacją jest ta o ubezpieczeniu. W przeciwieństwie do Polski, w Niemczech sam fakt bycia w ciąży nie uprawnia do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Pobyty w szpitalu nie zakończone porodem trzeba częściowo opłacić samemu – 10€ za dobę. Więc jak się trafi z fałszywym alarmem do szpitala i wyjdzie przed porodem, bądź w przypadku komplikacji w ciąży to szpital wystawia rachunek. W ciąży też wiele badań które są w Polsce wykonywane w standardzie w Niemczech trzeba opłacić samemu A później wnioskować o zwrot do kasy chorych i w zależności od KK (Krankenkasse, kasy chorych) dostaje się różne zwroty, np moja KK pokrywa 100€ za dodatkowe badania, w innych jest to na przykład 80% z wszystkich rachunków.

– Ania, Hannover Blog Ani

Ciąża w Niemczech – jak to jest z położną?

Co trzeba zrobić jak tylko dowiesz się, że jesteś w ciąży? Czy wartko korzystać z usług położnej w Niemczech?

Od razu na początku ciąży trzeba znaleźć położna poporodową, a do porodu domowego koniecznie szybko położna do porodu. Podobnie jest z porodem w Geburtshaus (domu narodzin).

– Agata, Berlin

Trzeba szukać położnej jak najszybciej, najlepiej zaraz po pozytywnym teście 🙂

– Dominika, Berlin

Gdzieś tak po 3 miesiącu ciąży warto dzwonić do położnej. Ona przyjdzie Cię poznać, da Ci kilka gadżetów. Od 13-tego tygodnia trzeba brać kwas foliowy z JODEM.

– Klaudia, Niedersachsen

Prowadzenie ciąży w Niemczech jest dość łatwym procesem z wieloma udogodnieniami, ale najważniejszą rzeczą jest czas. Jeśli planuje sie ciążę w Niemczech, to trzeba z bardzo dużym wyprzedzeniem (tj. praktycznie zaraz po tym jak sie ma potwierdzenie, ze jest sie w ciąży) zarezerwować sobie szpital, w którym chce sie urodzić dziecko. Rzecz jasna, w sytuacji podbramkowej każdy szpital przyjmie poród, ale lepiej być oczekiwaną pacjentką. Także trzeba poświecić czas na research szpitali i przemyśleć, co jest dla danej osoby najważniejsze podczas porodu. Najlepiej wybrać Hebamme (położną) do porodu tak szybko jak się da. Ona tez jest bardzo ważna w prowadzeniu ciąży, bo spotyka sie z przyszłą mamą regularnie przez 9 miesięcy. Niektóre z nich potrafią rownież zrobić akupunkturę w ciąży i przed samym porodem i są, według mnie, na wagę złota. 🙂

– Asia, Berlin

Położna po teście, fajnie żeby miała szeroki wachlarz usług, moja robiła jogę, masaże i różne fajne bio-rzeczy 🙂 pełno kursów i sportów jest pokrytych przez ubezpieczenie. Dobrze wiedzieć, jak wziąć macierzyński/tacierzyński, jak się liczy wypłatę i jaki urlop komu przysługuje przed porodem, warto sprawdzić jak się liczy wypłatę. Warto wiedzieć, że w szpitalach są dni otwarte dla przyszłych rodziców i można przyjść je pozwiedzać 🙂

– Urszula, Poczdam, Brandenburgia

Nie wiem jak w innych miastach wyglada sytuacja z położnymi, ale w Hamburgu trzeba szukać położnej jak najprędzej, czyli od 12 tyg. Jeśli to pierwsze dziecko, to warto taka położną mieć, ponieważ przychodzi do młodych rodziców w pierwszych dwóch tygodniach nawet codziennie.

– Monika, Hamburg Instagram Moniki, prowadzony dwujęzyczne

Ciąża w Niemczech – co jeszcze warto wiedzieć?

Poszukać pediatry jeszcze przed porodem.

– Ewa z Berlina

Do rad dziewczyn – położna i zapisy do szpitala – dodałabym informacje o kursach przed- i poporodowych opłacanych przez kasę chorych.

– Gosia Hendrix z Berlina

Dobry lekarz prowadzący, nie jakiś tam z przypadku. Najlepiej taki, który potrafi sam przeprowadzić diagnostykę prenatalną i wszystko będzie dobrze. Położną najlepiej taką, która pracuje w szpitalu, w którym będzie chciało się rodzić, nie inną. Ona zapewni najlepsza opiekę również w szpitalu a nie tylko po.

– Katarzyna, Berlin

Jeśli planujesz ciążę w Niemczech, warto wiedzieć, że możesz wziąć udział w zajęciach dla kobiet w ciąży, które są częściowo finansowe przez kasę chorych (zależy to od kasy chorych, do której przynależysz). Ja chodziłam na jogę dla ciężarnych, a swoje doświadczenia opisałam na swoim blogu.

– Milena, Berlin Instagram Mileny

Kasa chorych zwraca całość lub część pieniędzy w zależności od tego, która kasę chorych mamy. Chodzi o koszty poniesione podczas wizyt związanych z ciążą, lekami, suplementami itd.

– Kasia, Heidelberg, Baden-Württemberg

Zaraz po pozytywnym teście ciążowym znaleźć doświadczoną położną 😄, która przeprowadzi przez ciążę (np. na zmianę z ginekologiem wykona badania: mocz, krew, nie wykonuje usg), przygotuje psychicznie, przepracuje z ciężarną traumy, doradzi (często maja doświadczenie w homeopatii, masażach, akupunkturze etc.). Mam tu na myśli przede wszystkim przygotowanie do porodu domowego (i połogu), który w Niemczech częściowo pokrywa kasa chorych. Kolejna sprawa to rodzicielski, to znaczy rok urlopu 67proc. wynagrodzenia netto (ale max. 1800e) do podziału na oboje rodziców.

– Kasia, Berlin Instagram Kasi

Jakie są Twoje doświadczenia z ciążą w Niemczech? Co mogłabyś poradzić od siebie? A może jest coś, o co byś chciała zapytać? Nie jestem ekspertem od składania dokumentów, a od nauki języka, ale mogę poszukać eksperta, który na te pytania odpowie 🙂


PS Jest już druga część wpisu praktyczne porady dotyczące porodu w Niemczech.


Slide
Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
8 komentarzy
  • Basia z Baden-Württemberg 18 maja 2020 at 13:33

    Witam,
    bardzo ciekawy i pomocny wpis. Czytając go jednak zauważyłam wiele różnic miedzy Berlinem a Baden-Württemberg.
    Nie jest łatwo pisząc ważne informacje o wszystkim pamietac, mi również wiele rzeczy umknęło, gdy siostra Emilka zapytała mnie jakie ja porady mogłabym dać. Teraz gdy czytam ten wpis mogłabym jeszcze milion rzeczy dodać 🙂
    Napewno gdy juz sie zrobi test ciążowy trzeba zadzwonić do Ginekologa i do położnej. jedni jak i drudzy jak sa dobrzy, to zwykle sa zajęci i nie przyjmują nowych pacjentów. Ponieważ ja juz miałam ginekologa, z wizyta nie było problemu bo dla pacjentek ciążowych i nagłych przypadków lekarze maja wolne luki w kalendarzu wiec zwykle bez problemu dostaje sie termin. Lekarze zwykle przyjmują po około 7tyg., kiedy juz cos na USG widac. Moja położna jest zajęta z wyprzedzeniem na rok! Rzeczywiście przysluguja w czasie ciazy tylko 3 badania USG ale ja miałam ich dużo więcej (nie wiem na czyj koszt moja ginekolog mi to robiła,ale napewno nie na mój). Przed każda wizyta robi sie siusiu do kubeczka i jest pobierana krew. Wizyty sa co około 4tyg jeśli dobrze pamietam. Kasa chorych opłaca położna, która zwykle przychodzi od samego początku. Fajnie jest, kiedy jest wszechstronna (masaże,akupunktura,moja naklejana mi te taśmy kolorowe na plecy). Moja położna zrobiła nam w domu (mi i meczowi) szkole rodzenia, także nie musieliśmy nigdzie isc. Przeklula mi nawet pęcherzyk płodowy jak byłam juz po terminie. Polozna przychodzi również po porodzie, nie wiem jak długo ale chyba około 4tyg. uczy karmić piersią, zdejmuje szwy jak były założone, daje milion różnych porad. Jeśli ma sie życzenie aby położna ta a nie inna była przy porodzie, kosztuje to około 100€ (położna określa cenę, bo to juz prywatna usługa). Moja położna po porodzie ponaklejał mi taśmy na brzuch żeby pomoc mięśniom wrócić na miejsce. Tutaj szpitala sie nie rezerwuje. Wybiera sie szpital, w którym trzeba sie „zameldować” w około 30 tygodniu. Ale w momencie porodu nie oznacza to, ze sie zostanie tam przyjętym. jak jest tłoczno na sali porodowej to odeślą do innego szpitala. Jak jest sie po terminie porodu, wizyty sa przekierowane do ginekologa w szpitalu, do którego przychodzi sie co dwa dni i co dwa jest robione tez ctg. Po 10 dniach cisza jest wywoływana (Bardzo ciekawe i przyjemne doświadczenie, którym również chętnie mogę sie podzielić).
    Kasa chorych opłaca tez kurs poporodowy który trwa 8tyg.
    ojej..duzo tego..moznaby pisać i pisac 🙂
    6tyg przed terminem porodu nie pracuje sie i 8 tyg po porodzie. to jest tak zwany czas ochronny, za który dostaje sie pieniądze. Kwestia dotyczącą urlopu macierzyńskiego i zasiłku wychowawczego dla obojga rodziców jest tez bardzo ciekawa i warto sie tym zainteresować.

    • Hallöchen Basia!

      Dzięki za tak wyczerpujące uzupełnienie!

      Przygotowując Wasze wypowiedzi do publikacji też zauważyłam, że w Berlinie jest inaczej. Praktycznie wszystkie dziewczyny ze stolicy polecały dużo wcześniejsze znalezienie położnej i ginekologa (najlepiej tuż po teście, a w przypadku ginekologa w ogóle jeszcze przed ciążą). Dziewczyny z innych landów pisały tu raczej o okolicach 12 tygodnia ciąży.

      Widzę sporo różnic miedzy Polską a Niemcami i muszę przyznać to bardzo ciekawy temat. Wasze porady będę podsuwała moim kursantkom, bo są pełne przydatnych informacji. Jeszcze raz wielkie dzięki!

      PS Pewnie będę się odzywać w sprawie drugiej części wpisu tzn porodu w Niemczech 😉

    • Aga, Düsseldorf 21 maja 2020 at 19:32

      W Düsseldorfie jest bardzo podobnie:) Miałam znacznie więcej niż 3 USG i z położna trzeba się spieszyć, nawet moja pani Ginekolog przypominała mi o tym. A jak poradzic sobie ze wszystkimi formalnosciami? Gdzie znajde więcej informacji? Jest to moja pierwsza ciaza i wszystko dla mnie brzmi jak czarna magia. Będę wdzieczna nawet za najmniejsza wskazówkę 🙂

  • Szkoda że nie trafiłam na taki wpis na bloku przed 1 porodem 🙂

    Aaa zaznaczyć że „co land” to obyczaj i np w niektórych kk. Zwraca 200€ a w innych 100 🙂

  • Hmm zauważyłam że sporo różnic występuje w zależności od Landu. Też miałam 3 USG, ale lekarz nie mówił że powinnam wykupić kolejne, ciaza przebiegała prawidłowo więc nie było potrzeby robienia więcej. Położna miałam wybrana, raz do niej zadzwoniłam i tyle. Dopiero po porodzie miałam z nią częsty kontakt, natomiast przed nie. Oczywiście w razie potrzeby mogłam dzwonić, ale akurat takowej nie miałam więc nie widywałyśmy się. Badania prenatalne miałam robione za darmo, rodziłam w wieku 30 lat. Ginekologa też wybrałam dopiero jak się dowiedziałam o ciąży (wcześniej miałam swojego lekarza w pl). Nie było problemu żeby się dostać, owszem jak każdy lekarz w De mówiono, że nie ma już miejsc, ale jak powiedziałam, że mi zależy i itp. to mnie zapisali, także luz. Trochę trzeba pomarudzic i przyjmą, nie mają wyjscia👍

  • Elternzeit a kolejna ciąża 24 maja 2020 at 22:44

    Witam
    Mam takie pytanie będąc na elternzeit 3 rok jestem w kolejnej ciąży- jak dalej postąpić?
    Czy można iść na zakaz 100% płatny?
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź
    Jolanta