fbpx

Pogrzeb królowej Elżbiety – niemieckie słownictwo

7. Heute bin ich blond (Dziś jestem blondynką) – film

7. Heute bin ich blond (Dziś jestem blondynką) – film 629 503 Diana Korzeb

Dziś kulturalny czwartek, więc zapraszam Was na kolejny niemiecki film, który niedawno obejrzałam. Podobnie jak Oh, Boy Heute bin ich blond był wyświetlany podczas festiwalu TRANSATLANTYK w Poznaniu w zeszłym roku. Byłam ogromnie tego filmu ciekawa, bo zapowiadał się nietypowo: młoda dziewczyna, rak, peruki, co z tego będzie?

Heute bin ich blond

Polski tytuł: Dziś jestem blondynką/Dziewczyna z perukami

Rok produkcji: 2013

Reżyser: Marc Rothemund
Grają m.in.: Lisa Tomaschewsky, Karoline Teska, David Rott
Film bazuje na autobiograficznej książce holenderki Sophie van der Stap: „Heute bin ich blond: Das Mädchen mit den neun Perücken“ (Dziś jestem blondynką: dziewczyna z dziewięcioma perukami). Poznajemy młodą i energiczną Sophie na krótko przed tym jak zostaje u niej zdiagnozowany rak. Główna fabuła pokazuje nam, jak dziewczyna sobie radzi z tą trudną sytuacją.

Mam ogromny problem z ocenieniem tego filmu, ponieważ bazuje on na prawdziwej historii, a jak można bez mrugnięcia okiem ocenić czy ktoś w tak trudnej i skomplikowanej sytuacji życiowej sobie z chorobą i byciem chorym dobrze poradził? Wybaczcie, ale nie czuję się na siłach, napiszę tylko kilka ogólnych uwag – jeśli dobrze pamiętam, to rak u Sophie był dosyć zaawansowany/szybko się rozwijał, więc to bardzo dobra wiadomość, że tak agresywną chorobę można wyleczyć/zaleczyć. Nie do końca rozumiałam niektóre z alter ego głównej bohaterki – dlaczego robiła to, co robiła, czy wynikało to ze strachu przed śmiercią i chęci poczucia, że nadal jeszcze żyje, czy może jednak był to jej styl życia? Nie oceniam jej poczynań, ale chciałabym je zrozumieć. Film ogólnie oceniam na dobry i warty obejrzenia, jestem ciekawa też książki i tego czy historia Sophie bardzo odbiegała od tej filmowej. Z drugiej jednak strony film był dosyć „prosty” i wszystko zostało pokazane łopatologicznie, zabrakło tego „czegoś”, co sprawiłoby, że film skłaniałby do jakiejś większej refleksji. Niemniej polecam! Z ciekawostek: David Rott grał również w opisanym niedawno przeze mnie filmie Sissi.

Coś dla nauczycieli: TUTAJ pdf z materiałami na zajęcia.


Slide

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
6 komentarzy