fbpx

Tekst po niemiecku dla średniozaawansowanych na poziomie B1: wycieczka do Spreewaldu

5 TEDx talks po niemiecku!

5 TEDx talks po niemiecku! 629 503 Diana Korzeb

Słyszeliście o TED Talks? To cykl konferencji, na które są zapraszani ludzie, którzy mają coś ciekawego do powiedzenia. Bywają to znane osoby takie jak Bill Gates czy Bill Clinton, pisarze, profesorzy, czy też sportowcy. Główne tematy poruszane na spotkaniach dotyczą zazwyczaj edukacji, nauki i szeroko pojętej kultury. Każda z występujących osób ma 18 minut na zaprezentowanie swojego tematu w możliwie jak najciekawszy sposób. Oprócz szerzenia świetnych pomysłów są również ciekawym sposobem nauki angielskiego. No właśnie angielskiego, ponieważ większość tych wystąpień jest po angielsku. Dostępne są co prawda tłumaczenia na inne języki, ale zdecydowanie co innego czytać napisy, a co innego ćwiczyć rozumienie ze słuchu. Na youtubie widziałam kilka nagrań z Warszawy, po polsku, więc wiedziałam, że gdzieś w Internecie muszą być dostępne TED Talks po niemiecku i voilà! Zapraszam Was na ciekawe przemówienia z tej serii. Po kliknięciu w znaczek CC włączycie napisy, pod śrubką można je zmienić na niemieckie:


Slide
Komfortzone Zukunft oder Wider die Gewöhnung: Prof. Dr. Gunter Dueck at TEDxRheinMain. Temat to zmiana i jej psychologiczne podstawy.
Think like a designer: Erik Spiekermann at TEDxBerlin. Temat to design, projektowanie.
Ambiguitätstoleranz’ – Diversität im Gleichgewicht: Prof. Dr. Jivka Ovtcharova at TEDxKoeln. Nowe spojrzenie na cyberprzestrzeń, społeczności internetowe itp.
Slammer: MATZE B. at TEDxBodensee
Auf Holz gebaut: Hubert Rhomberg at TEDxSalzburg 2012.

Oglądacie od czasu jakieś TED Talks? Jakie są Wasze ulubione? I czy znacie może jakieś inne podobne przemówienia, niekoniecznie z napisami, dzięki którym można się czegoś ciekawego dowiedzieć i podszlifować swój niemiecki?

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
2 komentarze