fbpx

Pedagogika Montessori po niemiecku

Najwyższa góra Niemiec – Zugspitze

Najwyższa góra Niemiec – Zugspitze 1200 800 Diana Korzeb

Czy wiecie…

jak nazywa się najwyższa góra (der Berg, die Berge) Niemiec? Jest to Zugspitze i ma wysokość 2963 m. Znajduje się tuż przy granicy (die Grenze, die Grenzen) z Austrią, na południowy zachód od znanego Wam zapewne z zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich Garmisch-Partenkirchen (Bawaria). Na jego stokach znajdują się 3 lodowce (der Gletscher, die Gletscher), dwa z nich są największymi lodowcami Niemiec: Schneeferner i Höllentalferner. Kiedyś szczyt  (der Gipfel, die Gipfel; die Spitze, die Spitzen) zdobywało się mozolną wspinaczką (wspinać się – klettern; bergsteigen), dziś można na niego wygodnie wjechać kolejką linową (die Seilbahn, die Seilbahnen). Jeśli ciekawi jesteście widoków z Zugspitze, to zapraszam Was TUTAJ, możecie obejrzeć sobie panoramę w czasie rzeczywistym! Teraz akurat jest tam świetna pogoda i widoki są bajeczne (fabelhaft)! Jeśli chodzi o wyprawę w góry, to pamiętajcie, że zawsze wcześniej trzeba sprawdzić jaka jest pogoda. Ja wybrałam się kiedyś na Säntis (2501 m), w północno-wchodniej Szwajcarii i oto widok ze szczytu, piękny, nieprawdaż ;)?

Źródło:
http://de.wikipedia.org/wiki/Zugspitze
http://www.tatsachen-ueber-deutschland.de/

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
3 komentarze
  • Aleksandra Niemiecka Sofa 10 marca 2014 at 18:13

    Widok ze szczytu pierwsza klasa 😀 Nic nie widać 😛 Pardon, są chmury jeśli dobrze widzę 🙂 Góry mają w sobie niesamowity urok…

    • Zapomniałaś jeszcze o chmurach i chmurach :P. No cóż, dostałam drogą lekcję na całe życie (bilety po ponad 20 franków…), ale w sumie nie żałuję, bo klimat tam jest świetny, a i znikająca we mgle kolejka linowa robi piorunujące wrażenie :).

  • Magdalena Surowiec 10 marca 2014 at 21:02

    Wspaniała panorama ze szczytu