fbpx

Niemieckie słownictwo przydatne w żłobku

Alles klar Grammatik – recenzja

Alles klar Grammatik – recenzja 629 503 Diana Korzeb

Mam dla Was recenzję jednej z najpopularniejszych książek do gramatyki, żółtej Alles klar Grammatik. Gramatyka języka niemieckiego z ćwiczeniami wydawnictwa WSiP. Z kim bym nie rozmawiała, to albo już tę książkę kupił, albo za chwilę zamierza. Ja, dzięki komentarzowi Magdy i Eweliny pod postem o Grammatik? Kein Problem!, pracuję z nią już jakieś pół roku i zdążyłam sobie o niej wyrobić zdanie.

Na początek dodam tylko, że gramatyka ta była początkowo uzupełnieniem serii podręczników Alles klar, z których uczyłam się niemieckiego w liceum. Książki wspominam dosyć dobrze, moją ulubioną lekcją była ta ze zdjęciami i całą litanią nazw warzyw i owoców.


Slide

Całość podzielona jest na działy: Czasownik – das Verb, Rzeczownik – das Substantiv, Przyimek – die Präposition, Zaimek – das Pronomen, Przymiotnik i przysłówek – das Adjektiv und das Adverb, reszta to liczebnik, rekcja, przeczenie, nauka o zdaniu, strona bierna, tryb przypuszczający, wyrażenia i trochę słowotwórstwa. Każde zagadnienie jest wyjaśnione po lewej stronie, a po prawej mamy do niego odpowiednie ćwiczenia. Wszystko jest dosyć przejrzyste i czytelne.Zalety:

 • Gramatyka jest wyjaśniona dosyć kompleksowo, mamy przykładowe zdania wraz z tłumaczeniem. Co ciekawe mignęło mi kilkukrotnie, że ta książka jest często wykorzystywana na studiach językowych jako jeden z podręczników.
 • Praktycznie zawsze podane są wyjątki od reguły i to różne warianty tych wyjątków: przy odmianie przymiotnika przez przypadki mamy podane wyrazy, które się nie odmieniają i oprócz standardowego rosa i lila jest jeszcze super czy beige, do tego wyjaśnione jest zawirowanie z przymiotnikami ganz i halb.
 • Ćwiczenia są dosyć różnorodne. Mamy uzupełnianie luk, odpowiedzi na pytania, przekształcanie zdań, rozsypanki wyrazowe, łączenia pasujących do siebie par zdań.
 • Całkiem niezła jest strona podsumowująca wszystkie czasy w języku niemieckim, można sobie zobaczyć jak jedno zdanie wygląda w kilku różnych wariantach.
 • Mamy też tutaj płytkę CD z ćwiczeniami, testami gramatycznymi itp.

Wady

 • Zbyt mało ćwiczeń w samej książce. Jedna strona, na której mamy od 3 do 5 ćwiczeń to bardzo mało. Szczególnie przy trudniejszych zagadnieniach, gdzie czasem trzeba przerobić mnóstwo ćwiczeń, żeby w miarę opanować dany materiał.
 • Brak zróżnicowania na poziomy. Wszystkie ćwiczenia mają mniej więcej ten sam poziom trudności i brakuje takich całkiem prostych ćwiczeń. W części z odmianą czasownika, wśród czasowników nieregularnych pojawia się np wachsen – rosnąć, który oczywiście warto znać, ale nie koniecznie od razu na początku nauki niemieckiego.
 • Duża szczegółowość. To jednocześnie wada i zaleta. Jeśli ktoś chce zaczynać naukę z tą książką, to najpierw będzie się musiał przebić przez masę wyjątków, a powinien najpierw dobrze poznać regułę.
 • To NIE JEST książka dla osób początkujących. Pojedyncze ćwiczenia może są do ogarnięcia, ale w większości przypadków będą one zbyt trudne.

Podsumowując. Książka w moim odczuciu jest dobra, ale nadaje się raczej dla maturzystów, osób powtarzających materiał przed egzaminem typu Zertifikat Deutsch i osób będących na średnio zaawansowanym poziomie z niemieckiego. Myślę, że będzie dobra dla samouków, którzy już mają solidne podstawy z niemieckiego. Jeśli jesteście początkujący, to sięgnijcie lepiej po wspomnianą wyżej Grammatik? Kein Problem!, a dopiero po jakimś czasie po tę książkę. No i warto mieć więcej niż jedną książkę do ćwiczeń, bo tu jest ich najzwyczajniej w świecie za mało. tutaj możecie zajrzeć do książki i się zorientować, czy ćwiczenia i wyjaśnienia Wam odpowiadają :). Znacie i korzystacie z tej książki? Jak wrażenia?

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
10 komentarzy
 • Znam ten podręcznik. Miałam „Alles klar” w liceum i wspominam dobrze, choć znam lepsze książki do nauki niemieckiego.

  • Pewnie, są lepsze książki do niemieckiego (na blogu jeszcze tego nie widać, ale uwielbiam Huebera :3), ale ta nie jest taka zła i słownictwo ma raczej mało wyszukane, więc można skupić się typowo na zagadnieniach gramatycznych.

  • Mrta, a tak w ogóle to jakie książki byś polecała?

 • Hmmm dzięki za recenzję. Już prawie byłem w wstanie kupić, ale się powstrzymam. W gramatyce Bęzy jest praktycznie to samo. Nie ma jedynie strony biernej, ale ją mam w oddzielnej książeczce z czasami z Lingo. Zobaczymy, jak będzie mi mało, to sięgnę po tę pozycję. 🙂

  • Uzupełniłam informacje, Bęza bez strony biernej? To chyba nie jest Repetytorium?

  • Nie, Repetytorium ma cięższą leksykę i więcej gramatyki i jest zalecane później, mam Gramatykę niemiecką z ćwiczeniami dla początkujących. Ją zaleca się zrobić jako pierwszą. 🙂 Ten sam układ, wygląd, po prostu prostrza.

  • Tak myślałam, widziałam tę książkę na internetach. Jesteś z niej zadowolony? Myślałam nawet, żeby ją zamówić w paczce z Polski, ale poczekam chyba aż przylecę i będę ją mogła sama obejrzeć :).

  • Bardzo, przeglądałem obie, ale po prostu Repetytorium jak to repetytorium, tu już wiedza potrzebna. Gramatyka ma szczegółowe opisy, wszystko wyjaśnione na chłopski rozum, na poziom podstawowy jest świetna. Miło mi się z nią pracuje i o dziwo mnie nie nudzi. Po ok. 10 ćwiczeń na jednostkę, jeżeli czuję, że mi mało, to według wzoru buduję własne zdania, przez co wzbogacam równocześnie zasób słów. I do tego po polsku, jestem oddanym fanem. 🙂

  • PS Może w jakiejś internetowej księgarni jest możliwość obejrzenia kawałka materiału lub po prostu ściągnij z chomika, żeby przejrzeć na spokojnie. 🙂

 • Magdalena Surowiec 27 sierpnia 2014 at 18:40

  Bardzo lubię ten podręcznik, często stosuję go na lekcjach, ale oczywiście nie jest to jedyny podręcznik do gramatyki, jakiego używam. Moim uczniom polecam też inne. Alles klar zawsze jednak bardzo polecam jako jedną z książek do gramatyki. Już niejeden uczeń powiedział mi, że wyjaśnienia są tam bardzo dobre.