fbpx

Tekst po niemiecku dla średniozaawansowanych na poziomie B1: wycieczka do Spreewaldu

Jak jest „ulubiony” po niemiecku?

Jak jest „ulubiony” po niemiecku? 1200 800 Diana Korzeb

Jak zapewne wiecie w języku niemieckim są 4 przypadki: Nominativ, Genitiv, Dativ i Akkusativ. Tak jak w języku polskim przez przypadki odmieniają się rzeczowniki (w niemieckim są to głównie rodzajniki, których w naszym języku nie ma), przymiotniki, zaimki osobowe, dzierżawcze itp. Zanim do tych wszystkich odmian w mini poradach językowych dojdziemy, chciałam Wam pokazać jeden fajny przymiotnik, którego możecie bezkarnie używać, nawet jeśli jeszcze nie znacie niemieckich przypadków ;). Chodzi oczywiście o tytułowy ulubiony, czyli Lieblings-.

Jaki jest Twój ulubiony film? – Was ist dein Lieblingsfilm?
Moim ulubionym filmem jest Amelia. – Mein Lieblingsfilm ist Die fabelhafte Welt der Amélie.
Jaka jest Twoja ulubiona książka? – Was ist dein Lieblingsbuch?
Moją ulubioną książką jest Ania z Zielonego Wzgórza. – Mein Lieblingsbuch ist Anne auf Green Gables.
Jaka jest Twoja ulubiona piosenka? – Was ist dein Lieblingslied?
Obecnie moją ulubiona piosenką jest Happy Pharrella Williamsa. – Mein Lieblingslied ist zur Zeit Happy von Pharrell Williams.


Slide

Wie ist es bei dir? Was ist dein Lieblingsfilm? Was ist dein Lieblingsbuch? Was ist dein Lieblingslied? – Czekam na Twoją odpowiedź w komentarzu.

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
3 komentarze
  • Aleksandra Niemiecka Sofa 3 lutego 2014 at 18:51

    Warto dodać, że „Lieblings-” jest przymiotnikiem tylko w języku polskim. Natomiast w języku niemieckim nim nie jest i pełni funkcję przedrostka do rzeczownika, czyli jest Praefixem.

  • Toll! Śietnie! będę na pewno wpadać do Ciebie teraz coraz częściej bo od kilku tygodni uczę się niemieckiego. Sprawdzam na sobie czy nauka na kursie intensywnym -3 miesięcznym do poziomu A1 jest wykonalna 🙂 Jak myślisz?

    • Hej cieszę się i zapraszam!

      Jeśli chodzi o Twoje pytanie, to wszystko zależy od tego, ile pracy sama włożysz w naukę. Pamiętaj, że zawsze warto znaleźć sobie coś dodatkowego – filmy, bajki, podcasty lub książki, które będą Cię interesować. Na rocznych kursach w szkołach językowych zakłada się, że w rok dochodzi się do poziomu A2, więc dzięki takiemu intensywnemu kursowi powinnaś raczej bez problemu osiągnąć poziom A1/A2.