fbpx

Jak jest “ulubiony” po niemiecku?

3 Brak tagów Permalink

Jak zapewne wiecie w języku niemieckim są 4 przypadki: Nominativ, Genitiv, Dativ i Akkusativ. Tak jak w języku polskim przez przypadki odmieniają się rzeczowniki (w niemieckim są to głównie rodzajniki, których w naszym języku nie ma), przymiotniki, zaimki osobowe, dzierżawcze itp. Zanim do tych wszystkich odmian w mini poradach językowych dojdziemy, chciałam Wam pokazać jeden fajny przymiotnik, którego możecie bezkarnie używać, nawet jeśli jeszcze nie znacie niemieckich przypadków ;). Chodzi oczywiście o tytułowy ulubiony, czyli Lieblings-.

Jaki jest Twój ulubiony film? – Was ist dein Lieblingsfilm?
Moim ulubionym filmem jest Amelia. – Mein Lieblingsfilm ist Die fabelhafte Welt der Amélie.
Jaka jest Twoja ulubiona książka? – Was ist dein Lieblingsbuch?
Moją ulubioną książką jest Ania z Zielonego Wzgórza. – Mein Lieblingsbuch ist Anne auf Green Gables.
Jaka jest Twoja ulubiona piosenka? – Was ist dein Lieblingslied?
Obecnie moją ulubiona piosenką jest Happy Pharrella Williamsa. – Mein Lieblingslied ist zur Zeit Happy von Pharrell Williams.
Wie ist es bei dir? Was ist dein Lieblingsfilm? Was ist dein Lieblingsbuch? Was ist dein Lieblingslied? – Czekam na Twoją odpowiedź w komentarzu.

3
 • Aleksandra Niemiecka Sofa
  3 lutego, 2014

  Warto dodać, że “Lieblings-” jest przymiotnikiem tylko w języku polskim. Natomiast w języku niemieckim nim nie jest i pełni funkcję przedrostka do rzeczownika, czyli jest Praefixem.

 • Dorota
  4 lutego, 2014

  Toll! Śietnie! będę na pewno wpadać do Ciebie teraz coraz częściej bo od kilku tygodni uczę się niemieckiego. Sprawdzam na sobie czy nauka na kursie intensywnym -3 miesięcznym do poziomu A1 jest wykonalna :) Jak myślisz?

  • Diana Korzeb
   6 lutego, 2014

   Hej cieszę się i zapraszam!

   Jeśli chodzi o Twoje pytanie, to wszystko zależy od tego, ile pracy sama włożysz w naukę. Pamiętaj, że zawsze warto znaleźć sobie coś dodatkowego – filmy, bajki, podcasty lub książki, które będą Cię interesować. Na rocznych kursach w szkołach językowych zakłada się, że w rok dochodzi się do poziomu A2, więc dzięki takiemu intensywnemu kursowi powinnaś raczej bez problemu osiągnąć poziom A1/A2.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zapisz się i otrzymaj dwa e-booki z 38 i 82 potocznymi zdaniami, które pomogą Ci w codziennych sytuacjach: “Zajęte!” w toalecie, “Czy mogę przejść?” w kinie, “na dwoje babka wróżyła” itp.

Dzięki temu nie przegapisz też nigdy najnowszego wpisu na blogu.