fbpx

Tekst po niemiecku dla początkujących: podróż po Niemczech

Wichteln

Wichteln 1200 800 Diana Korzeb

Witajcie!

Czy słyszeliście o…

wichteln? Słówko to pochodzi od der Wichtel, czyli skrzat. To niemiecki odpowiednik tego, co my robimy na naszych klasowych/firmowych Wigiliach: cała zabawa polega na obdarowywaniu jednej osoby w obrębie pewnej grupy ludzi. Nikt jednak nie wie, kto mu zrobił prezent. W ramach zabawy trzeba czasem odgadywać w dniu wręczenia prezentów, od kogo dostaliśmy swój. Co ciekawe istnieje też inna wersja: Schrottwichteln, kiedy zadanie polega na wybraniu najgorszego możliwego prezentu.

Wichtel

Slide

Źródło:
http://www.wichteln.de/WichtelnBeschreibung.php

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
4 komentarze
 • Ewelina Kaproń 13 grudnia 2013 at 20:27

  Mikołajkowe prezenty klasowe to pamiętam (było to tak niedawno 😀 ). Natomiast o niemieckiej odmianie czyli wichteln słyszę pierwszy raz! Wybranie najgorszego prezentu już nie jest takie fajne. Już lepsze by było wybranie tego najfajniejszego 😛

  • Jeśli Schrottwichteln miałoby być z jajem, to mogłoby być nawet lepsze od wersji standardowej ;).

   A z ciekawszych Mikołajkowych historii to pamiętam, jak kolega sprezentował mi kiedyś srebrny pierścionek – z perspektywy czasu patrząc to fajny prezent, ale wtedy był mały dramacik ;), bo mi się smutno zrobiło, jak zobaczyłam takie małe opakowanie ;).

 • Ewelina Kaproń 13 grudnia 2013 at 21:42

  Heh doskonale rozumiem, ale jak widać kolega pomyślał już naprzód z tym prezentem 😀 Ja przeważnie dostawałam kubek albo figurkę aniołka 😉

 • N. ze Szwecjobloga 16 grudnia 2013 at 15:18

  Nigdy o tym nie słyszałam, dzięki za takie ciekawostki!