Tłusty czwartek to chyba jeden z najprzyjemniejszych dni w roku. Dziś można objadać się bezkarnie słodkościami. W Polsce królują w firmach, szkołach i na ulicach przede wszystkim pączki. Dla tych mniej ortodoksyjnych są przepyszne faworki. Ciekawostka. Część mojej rodziny pochodzi z kujawsko-pomorskiego i tam zamiast faworków jada się chruściki (zwane też czasem chrustem). Długo nie mogłam się do tego przyzwyczaić, ale teraz bardzo lubię obydwie nazwy. Ku mej wielkiej radości w Łodzi jada się również faworki. A jak wygląda tłusty czwartek w Niemczech?
Tłusty czwartek w Niemczech – Weiberfastnacht
Podobnie jak w Polsce niemiecki tłusty czwartek zwany tu Weiberfastnacht jest świętem ruchomym i uzależniony jest od Wielkanocy. W różnych regionach można spotkać różne nazwy: Altweibernacht, Wieverfastelovend (Kolonia), Fettdonnerstag (okolice Aachen), Schwerdonnerstag (Koblencja) lub Weiberfasnet (Szwabia).
Co dzieje się w Niemczech w czwartkowe Weiberfastnacht („babskie ostatki”)?
Tłusty czwartek w Niemczech to święto kobiet. Poprzebierane w kolorowe i szalone stroje zajmują ratusze miejskie, obcinają wszystkim napotkanym na swej drodze mężczyznom krawaty i po spacyfikowaniu urzędników przejmują władzę w mieście. Często zaplanowane są kolorowe pochody, a dzieci nie idą tego dnia do szkoły. Niemcy bardzo chętnie się też przebierają.
Dlaczego kobiety w Niemczech obcinają mężczyznom krawaty?
W 1824 roku praczki z Beuel nieopodal Bonn (dziś to dzielnica tego miasta) postanowiły się zbuntować i skończyć z typowo męskim karnawałem. Do tego czasu nie do pomyślenia było, aby kobiety brały udział w świętowaniu karnawału. Na pamiątkę tego wydarzenia kobiety obcinają mężczyznom krawaty, co ma symbolizować przejęcie przez nie władzy w mieście. W tłusty czwartek wielu mężczyzn zakłada stare krawaty. Po ciachnięciu dostają oni jako rekompensatę buziaka (ein Bützchen).
Jakie słodkości jada się podczas niemieckiego karnawału?
Podobnie jak w Polsce w Niemczech jest to czas pączków, choć nie są one aż tak hołubione jak u nas. Co ciekawe słowo „pączek” brzmi różnie w różnych regionach: Berliner, Krapfen, Kräppel, Faschingskrapfen, Pfannkuchen, Berliner Pfannkuchen, Berliner Ballen, Fastnachtsküchelchen, Fastnachtsküchlein. W Berlinie używa się najczęściej słowa Pfannkuchen, które jednocześnie oznacza naleśnik.
Tłusty czwartek w Niemczech – słownictwo
- tłusty czwartek („babskie ostatki”) – die Weiberfastnacht
- ostatki – die Fastnacht
- przejąć władzę w mieście – die Macht in der Stadt übernehmen
- szturmować/wdzierać się do ratusza – das Rathaus einstürmen
- środa popielcowa – der Aschermittwoch
- świętować – feiern
- obcinać krawaty – die Krawatten abschneiden
- kikut krawata – der Krawattenstumpf
- buziak – das Bützchen
- przebrani ludzie – verkleidete Menschen
- rezygnować z mięsa – auf Fleisch verzichten
- poniedziałek przed środą popielcową („różany poniedziałek”) – der Rosenmontag
- pościć – fasten
- nadzienie – die Füllung
- przecier z dzikiej róży – das Hagebuttenmark
- dokonać spustoszenia – Verheerungen anrichten
Tłusty czwartek w Niemczech – artykuły niemieckojęzyczne
- Karneval : 11 interessante Fakten über den deutschen Karneval / Fasching
- „Ick bin ein Berliner“
- Kreppel – Hessische Krapfen zur Fastnacht und Silvester.