fbpx

Tekst po niemiecku dla średniozaawansowanych na poziomie B1: wycieczka do Spreewaldu

Sylwester w szwajcarskim kantonie Appenzell Ausserrhoden

Sylwester w szwajcarskim kantonie Appenzell Ausserrhoden 1920 1280 Diana Korzeb

Po kilku latach pracy z kursantkami i kursantkami ze Szwajcarii, czytaniu wiadomości o tym kraju i licznych pobytach mam taką osobistą obserwację, że Szwajcarzy uwielbiają kultywować nietypowe tradycje z gór.

Jedną z takich tradycji, którą miałam okazję zobaczyć na żywo, jest Silvesterklausen.

Na czym polega Silvesterklausen?

W Appenzellerland świętuje się Sylwestra 2 razy: 31 grudnia i 13 stycznia. W tych dniach wyruszają na spacer i śpiewy Silvesterchläuse, tajemnicze postacie, które składają życzenia z okazji nadchodzącego Nowego Roku. Są trzy rodzaje Silvesterchläuse: schöne, wüeschte und schö-wüeschte.

Schöne Silvesterchläuse mają na sobie jednolity obcisły strój, laskę, maskę i często czepiec z koroną/nakładką, w której znajdują się mini ozdoby/figurki przedstawiające życie na wsi. Z przodu i z tyłu noszą na sobie ogromne dzwony, którymi dzwonią podczas przemarszu albo stojąc w kółko. Schöne Silvesterchläuse przedstawiają najczęściej mężczyzn, ale zdarzają się też kobiety.

Wüeschte Silvesterchläuse przypominają trochę enty od Tolkiena: są całe w zielonych gałęziach, a na twarzach noszą drewniane maski. One też mają na sobie dzwony, niektóre pod gałęziami, a inne na wierzchu.

Jak się łatwo można domyśleć schö-wüeschte Silvesterchläuse to mieszanka jednych i drugich.

Silvesterchläuse zaczynają swoje przemarsze przez Appenzellerland już od samego rana. Dzięki dzwonom słychać je z daleka, zatrzymują się też pod niektórymi domami, gdzie dodatkowo jodłują. Część z grup bierze udział w przemarszach aż do północy.

Poniżej moja próba vlogowa jeszcze sprzed pandemii 😉 :

Źródła:
https://appenzellerland.ch/de/informieren/typisch/braeuche-tradition/silvesterchlausen.html
https://de.wikipedia.org/wiki/Silvesterklaus

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb