fbpx

Niemieckie książki, filmy i seriale o II Wojnie Światowej

Standardowy język niemiecki i szwajcarski niemiecki.

Standardowy język niemiecki i szwajcarski niemiecki. 1200 800 Diana Korzeb
Wiele osób zaczynając naukę niemieckiego nie zdaje sobie sprawy, jak to wygląda w praktyce. Zarówno w Niemczech, jak i Austrii i niemieckojęzycznej Szwajcarii wszyscy uczą się w szkołach standardowej wersji języka: Hochdeutsch, często się zdarza jednak, że w domu posługują się dialektem, czyli inną wersją języka standardowego. Niektóre dialekty są używane przez małe grupy, inne jak chociazby bawarski są popularne w całym Bundeslandzie. O ile w Niemczech to kwestia raczej większych obszarów i regionów, o tyle w małej Szwajcarii dwie sąsiadujące ze sobą wioski, położone w dwóch różnych dolinach mogą mieć diametralnie różne dialekty. Jakiś czas temu na facebooku podzieliłam się z Wami tym filmikiem. Dziś, ku pamięci, postanowiłam go wrzucić na bloga. Możecie tu posłuchać tej samej frazy mówionej po angielsku, w Hochdeutsch, po niemiecku w Zurychu i kantonie Valais. Niezły kosmos, prawda?

Slide

Poniżej mam dla Was z kolei piosenkę śpiewaną w 3 głównych językach Szwajcarii (w końcu udało mi się wszystkie usłyszeć :)!). Jest to spot sieci Migros zachęcający do wzięcia udziału w ich akcji charytatywnej:

Spodobał Ci się ten wpis? Polub zatem mojego bloga na Facebooku i obserwuj go na Bloglovin!

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
Jeden komentarz