Skoro już wiecie skąd wziął się Oktoberfest, dlaczego się tak nazywa i że zaczyna się we wrześniu (September), to czas wtajemniczyć Was w tajniki ubioru pań, a później w tajniki ubioru panów radośnie spędzających czas na piciu piwa i zagryzaniu go precelkiem, bądź innym smakołykiem. Zapraszam!
Co to takiego Dirndl?
To kolorowa sukienka, razem z warkoczami bądź kucykami nieodłączny typowy strój ubierany z okazji Oktoberfest. Jest tak sprytnie uszyta, że wszystkie kobiety wyglądają w niej szczególnie ponętnie (w najgorszym przypadku całość uratować może bardzo głęboki dekolt ;)).
Skąd pochodzi niemiecki Dirndl?
W XIX wieku Dirndl był typowym strojem do pracy dla młodych służek (zwano je Diernen, stąd nazwa sukienki), które pracowały na dworach bawarskich i austriackich. Na koszuli nosiły Leiblgwand, czyli tę sukienkę, którą się dziś powszechnie nazywa Dirndl wraz z fartuchem (die Schürze). Pierwotnie sukienki były jednokolorowe, rzadko zdarzały się wzory jak np. kwiaty. Materiał z którego szyto Dirndle musiał być bardzo wytrzymały, tak aby zbyt szybko się nie zniszczył podczas pracy. Dlatego wybierano zazwyczaj sukienki bez żadnych aplikacji i zdobień.
Nowa historia niemieckiego Dirndla
Około roku 1930 wzięto się za podpicowanie Dirndla, to właśnie wtedy zaczęła szaleć moda na tego typu sukienki wśród mieszczek, które spędzały wakacje w górach i podpatrywały młode służki. Dodatkowo jedna z operetek, „Im weißen Rössl”, podkręcała modę na tego typu stroje. Dirndl zaczął żyć własnym życiem i stał się bardzo popularny również za oceanem. Znakami szczególnymi tego stroju są: białe bufiaste rękawy (die Puffärmel), sznurowany gorset (das Schnürmieder) i fartuszek. Istnieje też zimowa wersja Dirndla zrobiona z flaneli, w kolorze zielonym i ciemnoniebieskim (dunkelblau).
Jak ubrać Dirndla?
Istnieje kilka wersji tego wdzianka, które różnią się między sobą szczegółami: a to gdzieś jest złoty czepek do tego, a to panie z innego regionu noszą do Dirndla podkolanówki. To, co najważniejsze to sposób wiązania fartuszka: kokardka po prawej oznacza, że właścicielka sukienki jest mężatką, bądź jest w stałym związku, kokardka po lewej – można próbować swojego szczęścia ;). Bardziej tajemna wiedza to fakt, iż wdowy (die Witwe) i kelnerki (die Kellnerin) noszą kokardę z tyłu, a panny z przodu. Inna ważna reguła – Dirndl jest maksymalnie tak krótki, jak wysoki jest jednolitrowy kufel (der Maßkrug) piwa.
Ciekawostki o niemieckim stroju Dirndl
- Najdroższy Dirndl kosztuje 100 000 euro, jest zrobiony z jedwabiu z dzikich jedwabników i uszycie go zajęło 300 godzin, wyszywany jest 150 000 kamieni Swarowskiego.
- Dirndl był już szyty z lnu, bawełny, jedwabiu oraz z termoplastu, tworzywa sztucznego w stylu plastiku.
Źródła:
www.oktoberfest.de/de/article/Tradition/
www.marcopolo.de/
Dzięki Oktoberfest ten strój jest znany na całym świecie. Niezmiennie kojarzy mi się z niemieckimi serialami, których akcja toczy się w Bawarii.
Mam jeszcze pytanie. Czy znasz jakieś ciekawe blogi o niemieckim? Ja znam tylko kilka interesujących, a chętnie bym porównała i poczytała.