Skąd pochodzi Dirndl?

Skąd pochodzi Dirndl? 1200 800 Diana Korzeb

Skoro już wiecie skąd wziął się Oktoberfest, dlaczego się tak nazywa i że zaczyna się we wrześniu (September), to czas wtajemniczyć Was w tajniki ubioru pań, a później w tajniki ubioru panów radośnie spędzających czas na piciu piwa i zagryzaniu go precelkiem, bądź innym smakołykiem. Zapraszam!



Co to takiego Dirndl?

To kolorowa sukienka, razem z warkoczami bądź kucykami nieodłączny typowy strój ubierany z okazji Oktoberfest. Jest tak sprytnie uszyta, że wszystkie kobiety wyglądają w niej szczególnie ponętnie (w najgorszym przypadku całość uratować może bardzo głęboki dekolt ;)).

niemiecka sukienka ludowa

Skąd pochodzi niemiecki Dirndl?

W XIX wieku Dirndl był typowym strojem do pracy dla młodych służek (zwano je  Diernen, stąd nazwa sukienki), które pracowały na dworach bawarskich i austriackich. Na koszuli nosiły Leiblgwand, czyli tę sukienkę, którą się dziś powszechnie nazywa Dirndl wraz z fartuchem (die Schürze). Pierwotnie sukienki były jednokolorowe, rzadko zdarzały się wzory jak np. kwiaty. Materiał z którego szyto Dirndle musiał być bardzo wytrzymały, tak aby zbyt szybko się nie zniszczył podczas pracy. Dlatego wybierano zazwyczaj sukienki bez żadnych aplikacji i zdobień.

fryzura do niemieckiego stroju

Nowa historia niemieckiego Dirndla

Około roku 1930 wzięto się za podpicowanie Dirndla, to właśnie wtedy zaczęła szaleć moda na tego typu sukienki wśród mieszczek, które spędzały wakacje w górach i podpatrywały młode służki. Dodatkowo jedna z operetek, „Im weißen Rössl”, podkręcała modę na tego typu stroje. Dirndl zaczął żyć własnym życiem i stał się bardzo popularny również za oceanem. Znakami szczególnymi tego stroju są: białe bufiaste rękawy (die Puffärmel), sznurowany gorset (das Schnürmieder) i fartuszek. Istnieje też zimowa wersja Dirndla zrobiona z flaneli, w kolorze zielonym i ciemnoniebieskim (dunkelblau).

kilka dziewczyn w niemieckim stroju

Jak ubrać Dirndla?

Istnieje kilka wersji tego wdzianka, które różnią się między sobą szczegółami: a to gdzieś jest złoty czepek do tego, a to panie z innego regionu noszą do Dirndla podkolanówki. To, co najważniejsze to sposób wiązania fartuszka: kokardka po prawej oznacza, że właścicielka sukienki jest mężatką, bądź jest w stałym związku, kokardka po lewej – można próbować swojego szczęścia ;). Bardziej tajemna wiedza to fakt, iż wdowy (die Witwe) i kelnerki (die Kellnerin) noszą kokardę z tyłu, a panny z przodu. Inna ważna reguła – Dirndl jest maksymalnie tak krótki, jak wysoki jest jednolitrowy kufel (der Maßkrug) piwa.

niemiecka kelnerka Oktoberfest

Ciekawostki o niemieckim stroju Dirndl

  • Najdroższy Dirndl kosztuje 100 000 euro, jest zrobiony z jedwabiu z dzikich jedwabników i uszycie go zajęło 300 godzin, wyszywany jest 150 000 kamieni Swarowskiego.
  • Dirndl był już szyty z lnu, bawełny, jedwabiu oraz z termoplastu, tworzywa sztucznego w stylu plastiku.

Niemcy dzieciece stroje

niemiecka kelnerka Oktoberfest



Źródła:
www.oktoberfest.de/de/article/Tradition/
www.marcopolo.de/

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: <a href="https://sklep.jezykowyprecel.pl/o-mnie/">kliknij tutaj</a>.

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
10 komentarzy