fbpx

Niemieckie książki, filmy i seriale o II Wojnie Światowej

Rüeblimärt (Targ marchewkowy) w Aarau

Rüeblimärt (Targ marchewkowy) w Aarau 1200 800 Diana Korzeb

Z czym kojarzy Ci się Szwajcaria?

Ser, pociągi, czekolada, zegarki, Alpy, natura, krowy, szwajcarski scyzoryk.

To pewnie pierwsze, co przychodzi Ci do głowy.

Ja szukając materiałów na bloga dorzuciłabym jeszcze golf krowimi plackami i ostatnio…marchew.

Rüeblimärt (Targ marchewkowy) w Aarau odbywa się w pierwszą środę listopada. To prawdziwa feeria różnych odcieni i kolorów marchwi.

Targ ten nazywany jest najpiękniejszym targiem roku (der schönste Markt des Jahres). Organizatorzy dbają o to, żeby marchew faktycznie grała tu pierwsze skrzypce, ale na samym jarmarku można kupić też suszone owoce, produkty regionalne, miody, jajka, wędzonki, herbaty, wypieki, ubrania a czasem może się zdarzyć mydło i powidło.


Slide

Oczywiście szamka też się znajdzie. Jako że listopad to zazwyczaj chłodny miesiąc, tuż przed grudniowym adwentem to do picia można nabyć m.in Glühwein (grzane wino). Ponieważ jesteśmy w Aarau wśród sprzedawanych pyszności kupić można też Aargauer Rüeblitorte.

Oprócz jedzenia i marchwi pod każdą możliwą postacią (czy ktoś trafił na nalewkę?) targ to święto dla fanów kontrolowanego kiczu 😉 Marchew leży nie tylko w równo poukładanych stosach, ale wisi jako ozdoba na choinkach, są z niej układane rozety, zwierzaki i inne cuda wianki. Nie wiem jak Ty, ale ja uwielbiam takie klimaty!

W tym roku (2018) targ marchewkowy odbędzie się po raz 37.

Legenda głosi, że pomysł na festyn powstał nad kilkoma kuflami piwa w lokalnej restauracji. Mieszkańcy Aargau dumali nad sukcesem Targu cebulowego w Bernie (Zibelemärit in Bern) i doszli do wniosku, że z ich lokalnym warzywem, marchwią, też można zrobić dodatkowy biznes. Pomysł niesamowicie chwycił i teraz jest to atrakcja bardzo wyczekiwana przez turystów.

Targ to średnio około 140 stanowisk usadowionych w centrum przy am Graben. Zakupy i stand shopping 😉 można robić między 7:30 a 18:00 wieczorem. Organizatorzy liczą, że co roku na ten jarmark przybywa około 35 000 gości.

Źródło:
http://www.rueblimaert.ch/rueblimaert/index.php

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
2 komentarze