fbpx

Tekst po niemiecku dla początkujących: podróż po Niemczech

Rok 2015 w niemieckim kinie #1

Rok 2015 w niemieckim kinie #1 629 503 Diana Korzeb

Tak dużo filmów, tak mało czasu. Do mojej długaśnej listy niemieckich filmów, które natychmiast muszę obejrzeć, postanowiłam dorzucić kilka nowości z tego roku. Ponieważ w Niemczech dużo się kręci i ogólnie inwestuje w ten dział rozrywki, post będzie podzielony na kilka części. Dziś produkcje z początku tego roku.

STYCZEŃ

Frau Müller muss weg

Gatunek: komedia
Czas trwania: 87 minut

Drezno, szkoła podstawowa. Grupa wojowniczych rodziców postanawia wziąć sprawy w swoje ręce, kiedy okazuje się, że oceny ich potomstwa pozostawiają wiele do życzenia, a bez dobrych ocen dzieci nie mają szans, aby dostać się do Gymnasium (odpowiednik polskiego liceum). Wszystkiemu jest winna naturalnie ich okropna wychowawczyni, pani Müller. Rodzice umawiają się z nią na rozmowę i dobitnie przedstawiają swoje argumenty. Film powstał w oparciu o sztukę teatralną o tym samym tytule.


Slide

LUTY

Traumfrauen

Gatunek: komedia
Czas trwania: 108 minut

Leni (Hannah Herzsprung) dowiaduje się przypadkiem podczas rozmowy na Skypie z ukochanym, że ten ją zdradza. Załamana idzie do swojej siostry Hannah (Karoline Herfurth), aby ta ją pocieszyła. Współlokatorka Hannah, Vivienne (Palina Rojinski) przedstawia Leni plan idealny: dziewczyna powinna przespać się z tyloma mężczyznami, aż zapomni o nieudanym związku.

300 Worte Deutsch

Gatunek: komedia
Czas trwania: 147 minut

Politycznie niepoprawny Ludwig Sarheimer (Christoph Maria Herbst) pracuje w Ausländeramt, Urzędzie do Spraw Cudzoziemców. Cengiz Demirkan (Vedat Erincin) z kolei zajmuje się m.in sprowadzaniem dla mieszkających w Niemczech Turków kandydatek na panny młode z Turcji. Wszystkie one powinny przejść w Turcji test językowy, który wykaże, że znają minimum 300 słów po niemiecku. Sarheimer odkrywa, że test w Turcji został nieprawidłowo przeprowadzony i żadna z nich nie mówi po niemiecku, więc daje kobietom tydzień na przygotowanie do tego samego testu w Niemczech. Córka Demirkana, Lela (Pegah Ferydoni), studentka germanistyki, zgłasza się na ochotnika i rozpoczyna z kobietami przyspieszony kurs niemieckiego.

MARZEC

Verfehlung

Gatunek: dramat
Czas trwania: 95 minut

Katolicki kapelan więzienny Jakob Völz (Sebastian Blomberg) jest w szoku, kiedy okazuje się, że jego najlepszy przyjaciel i kolega Dominik Bertram (Kai Schumann) zostaje aresztowany jako podejrzany w sprawie o pedofilię. Dla Jakoba będzie to nie tylko próba przyjaźni, ale też wiary: zarówno w Boga, jak i Kościół.

Von glücklichen Schafen

Gatunek: dramat
Czas trwania: 100 minut

Elmas samotnie wychowuje dwójkę swoich dzieci: Can i Sevgi. Jest zdana sama na siebie i musi samodzielnie troszczyć się o swoją małą rodzinę. Jej świat legnie jednak w gruzach, gdy jej 16-letni syn dowie się, że jego ukochana mama pracuje jako prostytutka.

Jakoś wyjątkowo mam ochotę na wszystkie wyżej wymienione filmy. Mimo sparzenia się na niemieckich komediach, mam ochotę dać szansę Traumfrauen. Z trailera widać, że to zdecydowanie mało ambitny film, ale chętnie bym się pośmiała i powzdychała do pięknego Elyasa M’Barek. Ciekawie byłoby zobaczyć Hannah Herzsprung i Karoline Herfurth w czymś lżejszym. Co do 300 Worte Deutsch to przez Christopha Marię Herbsta mam wrażenie powtórki ze Stromberga. A Wy, macie swoje typy?


Slide
Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
4 komentarze
 • Aleksandra Jakubowska 19 marca 2015 at 18:48

  Dianaaaa….. Kiedy ja to wszystko obejrzę? 😀

 • Dzień dobry 🙂
  A gdzie mogę, mieszkając w kraju między Wisłą a Odrą te filmy zobaczyć ? Będę wdzięczny za polecenie jakiegoś sposobu 🙂

  • Cześć!
   Szczerze powiedziawszy to nie wiem, może któryś z nich trafi do polskich kin, ale póki co nic mi na ten temat nie wiadomo. Zawsze można kombinować z płytami DVD (np na Amazonie) albo z Mediateką Goethe-Institut (ale to tylko w Warszawie i Krakowie). Obstawiam też, że jeden, a może kilka będzie wyświetlanych w ramach poznańskiego festiwalu Transatlantyk albo Tygodnia Kina Niemieckiego (w zeszłym roku odbywał się w kilku miastach).