fbpx

Tekst po niemiecku dla średniozaawansowanych na poziomie B1: wycieczka do Spreewaldu
Miesiąc Języków

Pseudoanglicyzmy w języku niemieckim – Miesiąc Języków

Pseudoanglicyzmy w języku niemieckim – Miesiąc Języków 1024 768 Diana Korzeb

We wrześniu zapraszam Was na Miesiąc Języków, kolejną wspólną akcję blogerów językowo-kulturowych. Tym razem postanowiliśmy wykorzystać fakt, że 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji w wielu szkołach organizowane są gry i zabawy językowe, niektóre instytucje organizują spotkania i festiwale, a my zdecydowaliśmy się na serię wpisów. Idea naszej akcji jest bardzo prosta: każdy z wybranych przez nas języków ma swój dzień, w którym opisujemy go z perspektywy naszego kraju i języka, u mnie to głównie Niemcy i język niemiecki. Szukamy punktów wspólnych, wpływów jednej kultury na drugą, zapożyczeń, czy niezwykłych postaci, które są związane z obydwoma krajami. Ponieważ nie wszyscy nasi blogerzy to językowcy będziecie mogli przeczytać również wpisy kulturowe, pojawią się też artykuły o krajach i językach spoza Europy.


Slide

Pierwszy września to dzień angielskiego. Przy wszechobecnym wpływie języka i kultury amerykańskiej i brytyjskiej większość z nas nie miała problemu z pomysłem na wpis. Postanowiłam podejść do tematu trochę przewrotnie i zaprezentować Wam pseudoanglicyzmy w języku niemieckim. Co to takiego te pseudoanglicyzmy? To trochę takie wilki w owczej skórze, wyrazy, które bez mrugnięcia okiem określilibyście jako angielskie, chociaż w rzeczywistości wcale angielskie nie są. A czasem trochę są, tzn ich części składowe są, ale sam wyraz nie istnieje w angielskim lub co gorsza znaczy coś zupełnie innego. Gotowi na niespodzianki?

  • Das Handy. Zaczniemy od klasyka: wg badań jest to podobno najczęściej używane słowo określające telefon komórkowy. Gdyby ten mały potworek był traktowany jako rdzennie niemieckie słowo, to najprawdopodobniej byłoby zapisane przez ä jako Händy. A tak, ani to niemieckie, ani angielskie.

  • Der Beamer oznacza po niemiecku projektor, który w Stanach jest nazywany po prostu projector. Z kolei angielski beamer to coś zaskakująco niemieckiego, w slangu mówi się tak na BMW.

  • Das Basecap to po niemiecku czapka z daszkiem, angielski odpowiednik to baseball hat lub baseball cap.

  • Der Oldtimer w niemieckim to zabytkowy, zadbany samochód. Po angielsku byłby to vintage car, bo oldtimer to po prostu stary mężczyzna.

  • Das Bodybag. Teraz będzie trochę strasznie, a trochę śmiesznie. Po angielsku bodybag to najczęściej czarny worek, w którym przechowywane są zwłoki, a cóż kreatywnego oznacza ten wyraz u preclojadów? Kojarzycie modne kilkanaście lat temu trójkątne plecaki na jedno ramię? To jest właśnie oryginalny, niemiecki Bodybag.

  • Das Public Viewing. Ponownie pomieszanie makabry z życiem tym razem rozrywkowym. Po angielsku public viewing to oglądanie zmarłego w trumnie, często przed samym pogrzebem. Niemcy sobie tu umyślili, że nazwą tak publiczne i radosne oglądanie piłki nożnej np na telebimach.

  • Die Castingshow to w Niemczech te wszystkie programy z super dzieciakami i mamtalentami. W oryginale xfactory to po prostu talent show.


Co myślicie o pseudoanglicyzmach w niemieckim? W sumie jestem ciekawa, czy w języku polskim też mamy takie kwiatki, tak na szybko jakoś nic nie przychodzi mi do głowy. Jeśli jesteście ciekawi amerykańsko-angielskich powiązań to zajrzyjcie na zaprzyjaźnione blogi biorące udział w akcji:


Angielski c2 – Antipodean English
Specyfika języka – Angielskie vs. amerykańskie idiomy
English with Ann – angielski = angielski?
Head Full of Ideas – COOKIE vs. BISCUIT
W Krainie Deszczowców
Biały Mały Tajfun – Angielskie zapożyczenia w chińskim
Madou en France – Parlez-vous franglais? Frenglish w pigułce
Niemiecka Sofa – Jak mówi się po niemiecku w anglojęzycznych filmach?
Szwecjoblog – 7 szwedzkich słów, z których śmieją się anglojęzyczni

Na koniec mam dla Was rozkład jazdy na najbliższy miesiąc. Koniecznie śledźcie w tym czasie Precelka, bo nie wiem, czy uda mi się jeszcze w międzyczasie opublikować inne wpisy.

1.09. (wtorek) – angielski

4.09. (piątek) – chiński

7.09. (poniedziałek) – francuski

10.09. (czwartek) – kirgiski

13.09. (niedziela) – niemiecki

16.09. (środa) – rosyjski

19.09. (sobota) – szwedzki

22.09. (wtorek) – włoski

25.09. (piątek) – polski

MJ-PATRONI MEDIALNI- (1)

Źródło:
http://www.welt.de/wissenschaft/article123487354/Englisch-Vokabeln-die-nur-Deutsche-verstehen.html

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
14 komentarzy