fbpx

Pseudoanglicyzmy w języku niemieckim – Miesiąc Języków

We wrześniu zapraszam Was na Miesiąc Języków, kolejną wspólną akcję blogerów językowo-kulturowych. Tym razem postanowiliśmy wykorzystać fakt, że 26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji w wielu szkołach organizowane są gry i zabawy językowe, niektóre instytucje organizują spotkania i festiwale, a my zdecydowaliśmy się na serię wpisów. Idea naszej akcji jest bardzo prosta: każdy z wybranych przez nas języków ma swój dzień, w którym opisujemy go z perspektywy naszego kraju i języka, u mnie to głównie Niemcy i język niemiecki. Szukamy punktów wspólnych, wpływów jednej kultury na drugą, zapożyczeń, czy niezwykłych postaci, które są związane z obydwoma krajami. Ponieważ nie wszyscy nasi blogerzy to językowcy będziecie mogli przeczytać również wpisy kulturowe, pojawią się też artykuły o krajach i językach spoza Europy.

Pierwszy września to dzień angielskiego. Przy wszechobecnym wpływie języka i kultury amerykańskiej i brytyjskiej większość z nas nie miała problemu z pomysłem na wpis. Postanowiłam podejść do tematu trochę przewrotnie i zaprezentować Wam pseudoanglicyzmy w języku niemieckim. Co to takiego te pseudoanglicyzmy? To trochę takie wilki w owczej skórze, wyrazy, które bez mrugnięcia okiem określilibyście jako angielskie, chociaż w rzeczywistości wcale angielskie nie są. A czasem trochę są, tzn ich części składowe są, ale sam wyraz nie istnieje w angielskim lub co gorsza znaczy coś zupełnie innego. Gotowi na niespodzianki?

 • Das Handy. Zaczniemy od klasyka: wg badań jest to podobno najczęściej używane słowo określające telefon komórkowy. Gdyby ten mały potworek był traktowany jako rdzennie niemieckie słowo, to najprawdopodobniej byłoby zapisane przez ä jako Händy. A tak, ani to niemieckie, ani angielskie.

 • Der Beamer oznacza po niemiecku projektor, który w Stanach jest nazywany po prostu projector. Z kolei angielski beamer to coś zaskakująco niemieckiego, w slangu mówi się tak na BMW.

 • Das Basecap to po niemiecku czapka z daszkiem, angielski odpowiednik to baseball hat lub baseball cap.

 • Der Oldtimer w niemieckim to zabytkowy, zadbany samochód. Po angielsku byłby to vintage car, bo oldtimer to po prostu stary mężczyzna.

 • Das Bodybag. Teraz będzie trochę strasznie, a trochę śmiesznie. Po angielsku bodybag to najczęściej czarny worek, w którym przechowywane są zwłoki, a cóż kreatywnego oznacza ten wyraz u preclojadów? Kojarzycie modne kilkanaście lat temu trójkątne plecaki na jedno ramię? To jest właśnie oryginalny, niemiecki Bodybag.

 • Das Public Viewing. Ponownie pomieszanie makabry z życiem tym razem rozrywkowym. Po angielsku public viewing to oglądanie zmarłego w trumnie, często przed samym pogrzebem. Niemcy sobie tu umyślili, że nazwą tak publiczne i radosne oglądanie piłki nożnej np na telebimach.

 • Die Castingshow to w Niemczech te wszystkie programy z super dzieciakami i mamtalentami. W oryginale xfactory to po prostu talent show.


Co myślicie o pseudoanglicyzmach w niemieckim? W sumie jestem ciekawa, czy w języku polskim też mamy takie kwiatki, tak na szybko jakoś nic nie przychodzi mi do głowy. Jeśli jesteście ciekawi amerykańsko-angielskich powiązań to zajrzyjcie na zaprzyjaźnione blogi biorące udział w akcji:


Angielski c2 – Antipodean English
Specyfika języka – Angielskie vs. amerykańskie idiomy
English with Ann – angielski = angielski?
Head Full of Ideas – COOKIE vs. BISCUIT
W Krainie Deszczowców
Biały Mały Tajfun – Angielskie zapożyczenia w chińskim
Madou en France – Parlez-vous franglais? Frenglish w pigułce
Niemiecka Sofa – Jak mówi się po niemiecku w anglojęzycznych filmach?
Szwecjoblog – 7 szwedzkich słów, z których śmieją się anglojęzyczni

Na koniec mam dla Was rozkład jazdy na najbliższy miesiąc. Koniecznie śledźcie w tym czasie Precelka, bo nie wiem, czy uda mi się jeszcze w międzyczasie opublikować inne wpisy.

1.09. (wtorek) – angielski

4.09. (piątek) – chiński

7.09. (poniedziałek) – francuski

10.09. (czwartek) – kirgiski

13.09. (niedziela) – niemiecki

16.09. (środa) – rosyjski

19.09. (sobota) – szwedzki

22.09. (wtorek) – włoski

25.09. (piątek) – polski

MJ-PATRONI MEDIALNI- (1)

Źródło:
http://www.welt.de/wissenschaft/article123487354/Englisch-Vokabeln-die-nur-Deutsche-verstehen.html

14
 • Patryk Filipiak
  1 września, 2015

  Śmieszy mnie czasem słowo “puzzle” (ang. układanka, zagadka), które w Polsce często traktujemy jakby występowało w liczbie mnogiej (jeden “puzzel”, dwa “puzzle”). Z kolei w innych przypadkach wielu ludzi ma skłonność do nadawania angielskiej liczbie mnogiej również polskiego wariantu. Weźmy chodźmy koszmarnie brzmiące potworki jak: jeden “ekstenszyns”, dwa “ekstenszynsy”.

 • Kasia w Krainie Deszczowców
  1 września, 2015

  bodybag moze przestraszyc :)

 • Iza z Love For France
  1 września, 2015

  Das Bodybag! Świetne! Pamiętam czasy, kiedy każdy musiał mieć przynajmniej jedną (jakie to niewygodne swoją drogą ;) ).

 • Między Francją a Szwajcarią
  1 września, 2015

  Rewelacyjne, szczególnie das public viewing :D Przy okazji, w niemieckim też przyjęła się korpomowa? Te wszystkie meetingi, asapy, fakapy, szerowanie, challenge i inne mniejsze lub większe koszmarki?

 • Szwecjoblog
  1 września, 2015

  Po polsku też nic mi nie przychodzi do głowy, ale oczywiście znam kilka po szwedzku :D Klasyk to ‘pocket’ czyli kieszonkowe, ‘miękkie’ wydanie książki, które po angielsku nazywa się ‘paperback’ :) Bodybag zapamiętam na zawsze <3

 • Anna Mianowska
  1 września, 2015

  A Job..
  . co powiecie o pracy w wymiarze 400 EUR-miniJOB

 • Aleksandra Jakubowska
  1 września, 2015

  Ciekawe słówka wybrałaś :)

  Mnie przeraża korpomowa Niemców. Muszę zacząć ją spisywać, może powstanie z tego ciekawy wpis ;)

 • Ula Z.
  2 września, 2015

  Mój faworyt to Public Viewing :D

 • Agnieszka
  2 września, 2015

  Powiem tylko, że Public viewing wymiata! :D

 • M. z Head Full of Ideas
  5 września, 2015

  Zabawne, choć bodybag faktycznie trochę straszne ;) muszę posłuchać jak te słowa wymawiane po niemiecku brzmią :)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zapisz się i otrzymaj dwa e-booki z 38 i 82 potocznymi zdaniami, które pomogą Ci w codziennych sytuacjach: “Zajęte!” w toalecie, “Czy mogę przejść?” w kinie, “na dwoje babka wróżyła” itp.

Dzięki temu nie przegapisz też nigdy najnowszego wpisu na blogu.