Od kilku lat w Polsce są bardzo popularne podkasty kryminalne, w których osoby prywatne opowiadają mniej lub bardziej dokładnie sprawy morderstw, zaginięć i uprowadzeń z całego świata (mówi się na to w dużym skrócie true crime).
W krajach niemieckojęzycznych ten trend nie jest aż tak popularny jak u nas. Myślę sobie, że może to wynikać m.in. z dosyć wysokiego poziomu różnych kanałów dokumentalnych (np WDR, MDR, ARTE, Galileo itp) i dużej ilości odcinków na przeróżne tematy (również dotyczących true crime).
Jeśli, tak jak ja, słuchasz od czasu do czasu tego typu podcastów/nagrań to mam dla Ciebie krótką listę z (większości) prywatnymi audycjami/kanałami.
Przypominam też o wpisie z niemieckim słownictwem związanym z kryminałem.
Niemieckie podkasty kryminalne – Bekki_k
Niemieckie podkasty kryminalne – Lucia Leona
Uwaga! Autorka poświęca często kilka pierwszych minut na opowiadanie, co u niej, warto więc przewinąć materiał do początku właściwej historii.
Niemieckie podkasty – Lokalzeit MordOrte
Wydaje mi się, że to jedyny profesjonalny materiał w tym zestawieniu. Mamy tu wywiady z policją, archiwalne materiały itp.
Niemieckie podkasty – Crime Geflüster
Niemieckie podkasty – Crime Docs.
Niemieckie podkasty – Kati Winter
Co daje regularne słuchanie niemieckich podkastów kryminalnych?
Dzięki tym podcastom:
- poznajemy słownictwo medyczne
- poznajemy słownictwo przydatne przy czytaniu/słuchaniu wiadomości
- osłuchujemy się z poprawną wymową
- wyrabiamy w sobie wyczucie językowe, dzięki któremu nawet bez dodatkowych ćwiczeń wiemy, że dane zdanie jest poprawne lub nie
- uczymy się intuicyjnie poprawnego używania rodzajników
- poznajemy żywy, potoczny język
To moje propozycje, które często podsuwam moim kursantkom. A Ty, masz jakieś swoje sposoby na pracę z niemieckimi podkastami, nagraniami?