fbpx

Niemieckie książki, filmy i seriale o II Wojnie Światowej

Niemiecki haul zakupowy #2

Niemiecki haul zakupowy #2 629 503 Diana Korzeb

Ostatnio żaden wyjazd do Niemiec nie może obyć się bez przywiezienia fantów. Jednak możliwości obłowienia się mam mocno ograniczone ze względu na podróżowanie tylko z bagażem podręcznym. Z tego powodu skupiam się na najciekawszych w danym momencie suwenirach i z mojej lipcowej mini-wyprawy do Neustadt an der Weinstraße przytachałam sporo nowości. Jeśli też lubicie zakupy, to zapraszam do poczytania!

Wyjazd Niemcy lipiec

IMG_9230a

  1. Josefine Preuß to aktorka, która zdaje się mieć dosyć dobrze przemyślaną i zaplanowaną karierę. Trafiłam na nią co prawda dzięki średniemu filmowi Türkisch für Anfänger (Turecki dla początkujących), ale pozostałe produkcje z jej udziałem (filmy i seriale) wydają się dużo bardziej sensowne. Film Die Hebamme (Położna) kupiłam w ciemno, właśnie ze względu na Josefine, i mam nadzieję, że to będzie dobra historia.

  2. Die vergessene Generation to nietypowa z każdego (polskiego, niemieckiego, światowego) punktu widzenia książka. Autorka skupia się w niej bowiem na osobach urodzonych w latach 1930-45 w nazistowskich Niemczech. To pokolenie, a nawet kilka pokoleń, to Kriegskinder, wojenne dzieci. Ich wczesna młodość lub wręcz niemowlęctwo przypada na czasy II Wojny Światowej. Wg autorki to pokolenie całkowicie zapomniane, żadni lekarze, żadni historycy nie interesowali się przeżyciami tych małoletnich wówczas ludzi. Sabine Bode stara się im przyjrzeć, poznać ich i ich wspomnienia. Książkę zaczęłam już czytać i muszę Wam powiedzieć, że od samego początku daje niesamowicie do myślenia. Jak tylko ją skończę, to postaram się napisać coś więcej.


  3. Slide
  4. Od jakiegoś czasu coraz intensywniej zaczynam interesować się naszym PRL-em i niemieckim DDR-em (Deutsche Demokratische Republik = NRD, Niemiecka Republika Demokratyczna). Byłam już w DDR Museum w Berlinie, mam za sobą kilka filmów i serial o tamtych czasach, a teraz czas na trochę literatury. Skusiłam się na książkę kucharską, bo była kompaktowa i dosyć tania. We wstępie mamy krótką historię wypieków w czasach kiedy mało co można było w sklepie dostać, dodatkowo jest lista z produktami, które mogą nam zastąpić takie rarytasy jak rodzynki, marcepan czy śmietanę.

  5. Jak już z ostatnich zakupów wiecie, jestem straszną fanką wszystkiego, co można dodać do kąpieli. Krótko przed moim wyjazdem z Niemiec Ania ze Szwajcarii moimi oczami dodała to zdjęcie, a że dodatkowo miałam w planie rozpocząć po powrocie bieganie, więc po prostu nie mogłam przejść obojętnie obok tych soli do kąpieli. Fioletowa z Dresdner Essenz pachnie obłędnie i już była w użyciu, do przetestowania zostały jeszcze te bardziej specjalistyczne.

  6. Ekojabłka zaplątały się do zdjęcia przez przypadek, jakoś tak ładnie uzupełniały mi kompozycję zdjęcia ;).

  7. IMG_9274a

  8. Jak widać, ten wyjazd był wyjątkowo książkowy. Pozycje 6-8 dostałam od kumpeli, u której byłam w Bundeslandzie Nadrenia-Palatynat (Rheinland-Pfalz). Kurze Geschichte des Traktors auf Ukranisch to zabawna powieść o rodzinie, która boryka się z nową miłością osiemdziesięcioczteroletniego nestora rodu.

  9. Ninie Sedano udało się to, co udaje się nielicznym: w ciągu 40 lat zwiedziła wszystkie kraje tego świata i Die Ländersammlerin to opis jej przygód. Książka uznana za bestseller Spiegla, niestety podobno zaskakująco marna. Tak czy inaczej jestem ciekawa, jak autorce udało się zmieścić 40 lat podróży na 305 stronach ;).

  10. Ich bin die Nacht Ethana Crossa wygląda bajerancko, podobno jednak wygląd jest dużo lepszy niż treść. Ten gustowny thriller ma opowiadać o seryjnym zabójcy Francisie Ackermanie i jego grze, w jaką wciąga swoje ofiary.

  11. Już podczas moich poprzednich pobytów w Niemczech zauważyłam, że dużym powodzeniem cieszą się tam gazety tematyczne i numery specjalne. W oko wpadła mi seria GEO EPOCHE opisująca m.in Republikę Weimarską (Weimarer Republik) czy ostatnio Islam (Der Islam), to jednak ponownie temat DDR-u przykuł moją największą uwagę. W tym numerze Der Spiegel: Geschichte można poczytać m.in o powstaniu komunistycznych Niemiec, o życiu socjalistycznych kobiet czy o wpływie upadku DDR na zwykłych ludzi.

  12. Dzięki Uli z bloga Français mon amour dowiedziałam się, że miesięcznik Podróże wydał numer specjalny poświęcony dwóm sąsiadującym z Polską Bundeslandom: Brandenburgii (Brandenburg) i Saksonii (Sachsen). Jestem ciekawa, czy dzięki niemu uda mi się znaleźć jakieś wschodnioniemieckie perełki.

Czytania mam chyba na najbliższe pół roku. Ze względu na ograniczoną możliwość składowania w moim obecnym mieszkaniu książki i film staną się zapewne nagrodami w jakimś konkursie, ewentualnie oddam je do lokalnej biblioteki (muszę Wam kiedyś pokazać niemiecką półkę w szkockiej bibliotece, jest z czego wybierać!). Która pozycja przypadła Wam najbardziej do gustu? Poprzedni wpis tego typu znajdziecie tutaj.


Spodobał Ci się ten wpis? Polub zatem mojego bloga na Facebooku i obserwuj go na Bloglovin!


Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
8 komentarzy
  • O proszę, jednak nabyłaś ten numer specjalny 🙂 Daj znać czy rzeczywiście było w nim coś ciekawego.

    • Poczułam wyrzuty sumienia, że w moim temacie jesteś bardziej zorientowana ode mnie :P, więc musiałam nadrobić zaległości. Wakacje w pełni, więc gazeta na pewno pójdzie zaraz w ruch.

      • E tam, niepotrzebne te wyrzuty sumienia 😉 jakbym wtedy nie miała za dużo czasu i nie spędziłabym go w empiku to też bym nie była taka zorientowana 😉

  • Magdalena Surowiec 13 lipca 2015 at 15:01

    Eh, gdybym tylko ja miała takie ograniczenia bagażowe! Niestety, idąc do księgarni lub do antykwariatu, mogę zapakować w plecak i reklamówki dużo książek i gazet, także możesz sobie wyobrazić, jak to wygląda 🙂

    O Die Laendersammlerin słyszałam, ale nie skusiłam się na przeczytanie. Geo Epoche znam, mam prenumeratę Der Spiegel: Geschichte, polecam to czasopismo. Jest wiele innych ciekawych czasopism tematycznych, jedno z moich ulubionych to psychologiczne Emotion, lubię też Weltkunst.

    • Zatem zazdrość razy milion :)! Z księgarni i gazetowni wyniosłabym najchętniej dużo więcej pozycji, ale chwilowo to niemożliwe.

      Jakie masz ciekawe numer Der Spiegel: Geschichte? Nie wiem dlaczego, ale to wydanie nie wpadło mi jakoś wcześniej w ręce i oczy. Następnym razem na pewno kupię któryś numer GEO, może nawet wkręcę się w czytanie gazet? Do tej pory byłam raczej sceptyczna, bo z polskiego podwórka znam raczej gazety z pojedynczymi ciekawymi artykułami i masą reklam. Te ostatnie mi nie przeszkadzają, wiadomo, każdy chce zarobić, ale nie powinny dominować gazety. No i artykuły powinny być na wysokim poziomie.

      Dzięki za te dwa nowe dla mnie tytuły. Następnym razem spróbuję się na któryś skusić :).

  • Aleksandra Jakubowska 13 lipca 2015 at 21:02

    Diana, koniecznie daj znać, jak Ci się spodoba thriller 😀 Piszę ja – fanatyczka thrillerów i horrorów 😀

    • Podobno jest mega prosty językowo i mało wymagający, ale dobrze się go czyta. Jak chcesz, to jak skończę czytać możemy się wymienić 🙂

  • U mnie z prenumeratą trochę ciężko ;). Ale w sumie zobaczę czy mają wydanie online. Z Deutsch Perfekt super mi się to sprawdza i nigdzie nie gromadzą mi się stosy makulatury.

    A polecasz może któryś konkretny nr Geo Epoche?