fbpx

Niemieckie książki, filmy i seriale o II Wojnie Światowej

Niemiecki dla początkujących #2: Niemiecki alfabet

Niemiecki dla początkujących #2: Niemiecki alfabet 1200 800 Diana Korzeb

Pamiętacie swoje pierwsze spotkanie z literami? Nie należałam nigdy do tych genialnych dzieci, które zaczynają czytać w wieku 5 lat (a szkoda!) i zaczęłam się uczyć liter, sylab i czytania razem z rówieśnikami w szkole. Do dziś pamiętam mój zeszyt z pierwszej klasy i moje ślamazarne kulfony – próbę odtworzenia tych wszystkich skomplikowanych szlaczków, szło mi raczej przeciętnie. Najbardziej utkwiły mi w pamięci pierwsze próby czytania – sylabizowałam wszystko jak leci. Szyldy na budynkach, tytuły książek w domu. W pewnym momencie zauważyłam z przerażeniem w siedmioletnich oczach, że już nie umiem patrzeć na litery jak do tej pory. Przestały być wzorkami, a zaczęły składać się w SŁOWA. I tych słów już nigdy nie mogłam ignorować i z automatu czytałam wszystko, co mi się nawinęło. Po wielu latach możliwość bezmyślnego patrzenia na „szlaczki” wróciła kilkukrotnie: w Grecji, Chinach i na Cyprze mogłam znów poczuć się jak siedmiolatka, ani w ząb nie potrafiłam odczytać tych obcych szlaczków.


Slide

Na szczęście język niemiecki to ani grecki, ani chiński czy japoński i w Niemczech korzysta się z tego samego alfabetu co w Polsce. Część liter jest czytana podobnie, a niektóre w nieco inny sposób. W niemieckim alfabecie mamy 4 dodatkowe litery: ä (potocznie zwane a-umlaut, a z przegłosem), ö (o-umlaut), ü (u-umlaut) i ß (Eszett czyt. [es-cet], „scharfes S“). Wszystkie litery alfabetu są rodzaju nijakiego: das A, das B, das C itp. Jeśli macie pod ręką papierowy słownik niemiecko-polski to sprawdźcie sobie, które litery mają najmniej haseł i dajcie znać w komentarzu. Jeśli dobrze pamiętam, to 3-4 powinny rzucić się Wam szczególnie w oczy.

Wyszukałam dla Was piękne, śpiewane wersje niemieckiego alfabetu. Jestem ciekawa, czy znajdzie się wśród Was odważna osoba, która wytrzyma 40 minut przed komputerem z tą hardcorową wersją. Ja wytrzymałam tylko do końcówki B. Na pocieszenie powiem Wam, że jest tam trochę ciekawych słówek, więc to nie będzie taki całkiem stracony czas. Zwróćcie szczególną uwagę na wymowę V, W, Y i Z. Viel Spaß!




Spodobał Ci się ten wpis? Polub zatem mojego bloga na Facebooku i obserwuj go na Bloglovin!

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
14 komentarzy
  • J i C mają mało haseł z tego co widzę, a poza tym najmniej mają Q, X oraz Y. Akurat miałam słownik pod ręką 😉

  • Aleksandra Jakubowska 6 sierpnia 2015 at 19:43

    Nie dałabym rady wytrwać 40 minut. Musiałabym dzielić to sobie na kawałki 🙂

  • Olga / Uczę się francuskiego 7 sierpnia 2015 at 19:57

    Diana… Szalone myśli chodzą mi po głowie.. Chyba zacznę z niemieckim. Jest taki przydatny i tam gdzie jest moim marzeniem pracować, bardzo ceniony. Dopiero co mi wpadł pomysł do głowy, ale już sobie obliczam (moim sposobem) kiedy bym mogła dojść do B2. 😀 Możliwe że jutro wszystko odwołam, ale.. 🙂

    • Diana Korzeb / Językowy Precel 7 sierpnia 2015 at 22:48

      Olga, to nie szalone myśli, a bardzo rozsądne. Poza Polską to bardzo dobry biznesowo język, no i piękny do tego :).

      • Olga / Uczę się francuskiego 7 sierpnia 2015 at 23:10

        Z tym pięknym to powiem, że o gustach się nie dyskutuje.. Ale jak to mówi zawsze mój tata: tylko krowa nie zmienia zdania (bo zawsze je trawę). Jak zaczęłam się uczyć francuskiego, to też mi się wcale nie wydawał ani ładny ani nic, a teraz uwielbiam. Mam dużą siłę auto-przekonywania się więc możliwe, że skończę mówiąc jak Ty 😉

        • Olga / Uczę się francuskiego 12 sierpnia 2015 at 19:20

          No dobrze, obejrzałam 13 minut (będę sobie tak dzielić ten filmik 3 x 13 minut i go przerobię 🙂 Na pierwszy dzień starczy!

          • Diana Korzeb / Językowy Precel 12 sierpnia 2015 at 22:13

            Ich bin sehr beeindruckt! Ja tyle nie wytrzymałam ;). Co do urody języka to nie nadaję się do dyskusji i polemiki, bo nie rozumiem, jak jakikolwiek język może być nieładny albo twardy.

            • Olga / Uczę się francuskiego 13 sierpnia 2015 at 12:37

              🙂
              Dla mnie najtrudniejsze w wymowie jest R (bo jakieś takie podobne do francuskiego ale inne!), T i D – które na końcu wyrazu wymawia się tak samo, prawda?

              Ogłaszam ze filmik 40-minutowy kończy się wraz z minutą 18:52 i potem dziewczynka mówi coś po niemiecku czego jeszcze nie rozumiem, a potem alfabet zaczyna się jeszcze raz! 🙂 Jestem gotowa na kolejny krok z niemieckim 🙂

              • Diana Korzeb / Językowy Precel 13 sierpnia 2015 at 13:52

                Tutaj znajdziesz kolejne wpisy dla początkujących: https://jezykowyprecel.pl/nauka-niemieckiego/niemiecki-dla-poczatkujacych/ Nie ma ich zbyt wiele, ale będę teraz intensywnie nad nimi pracować :).

                Najważniejsze niemieckie R to przednie rolujące i tylne języczkowe (to podobne do francuskiego, ale jednak inne). O ile z tym pierwszym nie mamy jako Polacy większych problemów, to tylne jest trudniejsze. Większość wyrazów zakończonych na -er można czytać jak [-ea] i z grubsza będzie ok ;).

                D na końcu wyrazów jest bezdźwięczne, więc faktycznie wymawia się je jak [t]. Przygotować wpisy o wymowie?

                • Olga / Uczę się francuskiego 13 sierpnia 2015 at 14:25

                  Dzięki!

                  Wymowa.. nie wiem. Jak oglądałam całe to wideo (w końcu tylko 18 minut) to powtarzałam wszystko i niektóre słowa nawet wydawało mi się, że wiem jak się czytają i tak się czytało 🙂 Ale przygotowanie wpisu o wymowie wydaje mi się być strasznie pracochłonne, a ja i tak nie rozumiem tego alfabetu fonetycznego 🙁 😛 Więc jeśli o mnie chodzi to się nie przejmuj, ja zawsze włączam sobie słownik ponsa online i szukam słowa i klikam na wymowę. 🙂

                  Natomiast na wpisy – wskazówki dla początkujących jak najbardziej będę czekać. 🙂 Ja sama właśnie znalazłam serialik https://www.youtube.com/watch?v=yhP3OT2hxAE – jestem jak najbardziej początkująca, ale znam wyrazy takie jak heute, Abend, essen i krank (kiedyś się uczyłam niemieckiego, ale teraz zdania nie potrafię złożyć) i jak dla mnie taki filmik jest całkiem zrozumiały, zatrzymuję go sobie i powtarzam za bohaterami, bo wolno mowią 🙂

  • @dianakorzeb:disqus Cieszę się że znalazłem Twój blog w internecie, jest tu tyle ciekawych materiałów! Mam nadzieję że dzięki temu niemiecki nie będzie dla mnie taki straszny i w pół roku będę w stanie rozmawiać swobodnie na prostsze tematy po niemiecku! 🙂