fbpx

Tekst po niemiecku dla średniozaawansowanych na poziomie B1: wycieczka do Spreewaldu

Nauka niemieckiego online

Nauka niemieckiego online 1200 800 Diana Korzeb

Od kilku lat obserwuję, że nauka niemieckiego online staje się co raz bardziej popularna. Pamiętam, jak sama namawiałam moje kursantki na przejście na online, pamiętam też, jak trudno było mi czasem kogoś do tego pomysłu przekonać. Dziś oferta nauki online jest dużo szersza niż kilka lat temu i dlatego stwierdziłam, że okres koronawirusowej kwarantanny to dobry czas, żeby przyjrzeć się dostępnym opcjom.

W tym wpisie uwzględniłam przede wszystkim takie formy nauki, które zawierają w sobie pewną część zaangażowania lektora_ki.

Nauka niemieckiego online: zajęcia na żywo

To chyba jeden z pierwszych pomysłów, na które trafiłam. Pamiętam, że mnie te kilka lat temu do prowadzenia zajęć z niemieckiego online zainspirowała Justyna, która uczy francuskiego.

Ja prowadzę zajęcia indywidualne i dwuosobowe, ale słyszałam, że są nauczyciele, którzy w ten sposób uczą większe grupy. Sama nie mam tu na razie doświadczenia, więc nie wypowiem się na ten temat.

Jakie są plusy zajęć niemieckiego online?

Moim ulubionym aspektem takiej pracy jest uwolnienie swojego czasu.


Slide

Wcześniej, żeby dojechać do szkoły językowej musiałam wyjść odpowiednio wcześnie z domu. Jeśli zajęcia odbywały się w „korkowych” godzinach, to musiałam wyjść jeszcze wcześniej. Do tego problem z parkowaniem na starówce w Toruniu lub tachanie ciężkiej torby z laptopem przez 30-40 min w autobusie i poza nim.

Teraz włączam komputer czasem 5 min przed zajęciami i wyłączam chwilę po. Moi kursanci mogą od razu po zajęciach np usiąść do obiadu, wrócić do dziecka lub zacząć czytać książkę. Wszystko w domowych pieleszach.

Dobra praktyka przy takiej nauce to jasno określone zasady. Ile trwa kurs? Ile kosztuje? Kiedy jest płatność? Jak wygląda odwoływanie zajęć?

Ja tych wszystkich informacji udzielam w zakładce zajęcia indywidualne i dwuosobowe. Tam można też ze mną umówić się na rozmowę zapoznawczą, gdzie odpowiadam na wszystkie pytania.

Czy prowadzę bezpłatną lekcję próbną? Nie. Czasem na zapoznanie się jest pierwszy miesiąc zajęć, jest on pełnopłatny. To czas, abym mogła poznać co umiesz i w czym Ci mogę pomóc (wstępnie dowiaduję się tego na rozmowie zapoznawczej, jest to jednak zdecydowanie za mało czasu na jakieś większe wnioski). Jest to też czas, żebyś zobaczyła, jak pracuję, czy Ci to odpowiada czy nie.

Przy zajęciach 1×1 bardzo ważne jest aby między nauczycielką a kursantką była chemia, żeby iskrzyło. W przeciwnym razie mimo starań obu stron współpraca może się po prostu kiepsko układać.

Jakie są minusy zajęć niemieckiego online?

Zajęcia online nie są dla każdego. Nie wszyscy czuja się dobrze spędzając 1,5 godziny przed komputerem.

Pojawiają się też problemy techniczne. Przed pandemią występowały u mnie sporadycznie, w trakcie są trochę częściej, ale na razie jest całkiem nieźle.

Nauka niemieckiego online: webinary

Webinary to szkolenia online. Bywają bezpłatne, bywają płatne. Zazwyczaj jest na nich prezentacja, osoba prowadząca i możliwość zadawania pytań. Tematy to zarówno sposoby na naukę języka, niemiecka gramatyka czy niemieckie słownictwo.

Ja robiłam wszystkie 3 rodzaje webinarów. Zauważyłam, że im bardziej zaawansowane zagadnienie gramatyczne, tym mniej zainteresowanych.

Jakie są plusy webinarów w nauce języka?

Ja osobiście lubię webinary za energię i możliwość rozmowy z odbiorcami. Na blogu jest mało komentarzy, mimo że artykuły są często czytane, a na webinarze, szczególnie tych o codziennym słownictwie, zawsze się angażujecie.

Największym plusem jest chyba możliwość dopytania o różne rzeczy na żywo. Na webinarach tematy są często obszerniej omawiane niż w artykułach na blogu ze względu na dodatkowe pytania i wątpliwości uczestników.

Na podstawie moich webinarów wydaje mi się też, że webinarowe tematy mogą dotyczyć paradoksalnie mniej oczywistych tematów. Ja sama prowadziłam m.in takie: „Niemiecki na placu zabaw”, „Dziecięce choroby po niemiecku”, „Jak nauczyć się niemieckich rodzajników” itp.

Jakie są minusy webinarów w nauce języka?

Na webinarze można poznać teorię, posłuchać wymowy zdań czy słówek, ale brakuje tu przede wszystkim praktyki.

Sama myślę o wprowadzeniu odpłatnych webinarów, dzięki czemu do danego tematu mogłabym przygotowywać zeszyty ćwiczeń.

Nauka niemieckiego online: kursy

Osobiście nie uczestniczę w językowych kursach online, kupuję jednak kursy z innych dziedzin (np przedsiębiorczość, biznes online, UX, procesy rozwojowe, motywacja itp). Dzięki temu oprócz nauczenia się czegoś nowego dla siebie mam możliwość zobaczyć, jak różne mogą być kursy, jak odpowiednio dobrać materiały, co warto przetestować u siebie itp.

Sama wypuściłam 2 kursy online i to na ich podstawie mogę powiedzieć jak to wygląda.

Mój pierwszy kurs sprzed kilku lat to „Niemieckie przypadki w 30 dni”. Był to kurs PDF, który przychodził codziennie przez 30 dni na maila. Zawierał w sobie teorię i ćwiczenia.

Mój kolejny kurs to „Niemiecki w przedszkolu„. To kurs, który sprzedaję obecnie. To również kurs PDF przychodzący na maila. Tu jest 11 modułów, 3 pakiety do wyboru: standardowy i kulturowy oraz premium.

Pierwszy kurs był bardzo prosty, bez bajerów, przeprowadzał jednak kursantów krok po kroku przez tajniki niemieckich przypadków.

Drugi kurs ma już trochę bajerów 😉 Są w nim osobne listy ze słownictwem, listy z piosenkami dla dzieci z różnych okazji, całe słownictwo ćwiczysz od razu w krótkich, sensownie przygotowanych ćwiczeniach.

W kursie uwzględniłam to, że rodzice małych dzieci nie mają zazwyczaj zbyt dużo czasu, dlatego ćwiczenia są krótkie i konkretne. Nie ma lania wody, a słownictwo ćwiczysz w autentycznych sytuacjach, które mogą się przydarzyć, kiedy ktoś opiekuje się Twoim dzieckiem.


Slide

Jakie są plusy kursów online w nauce języka?

Kursy online zajmują się w bardziej szczegółowy sposób danym zagadnieniem niż np webinary czy e-booki.

Oprócz teorii i ćwiczeń masz też element motywacyjny. U mnie to regularne maile, grupa na Whatsappie, w drugiej edycji też mini webinary. To wszystko ma na celu pomoc w nauce i pomoc w motywowaniu do przerobienia całego kursu.

Dzięki temu, że kursy są online możesz je przerabiać wtedy, kiedy Ci wygodnie i w miejscu, gdzie to się najlepiej sprawdza.

Jakie są minusy kursów online w nauce języka?

Prawda jest taka, że im dłużej coś trwa tym trudniej może być to skończyć. Nie inaczej jest też z kursami online.

Moje kursy są też w PDF-ach, więc dla niektórych osób może być to dosyć kłopotliwe w użytkowaniu. Myślę sobie, że tu pewną pomocą w korzystaniu z kursu jest możliwość wrzucenia go np na tablet i traktowanie tabletu jak książki/tablicy, z której można coś przepisać do zeszytu. Pisanie ręczne to świetny sposób na naukę języka.


Napewno nie wyczerpałam tematu w 100% i być może niedługo pojawią się kolejne formaty, dzięki którym będzie można uczyć się niemieckiego.

Jeśli chodzi o decyzję: z czego korzystać? Co kupić? to myślę, że tu przede wszystkim trzeba patrzeć na to, czy ufamy autorowi_rce, czy format tych materiałów nam odpowiada

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: <a href="https://sklep.jezykowyprecel.pl/o-mnie/">kliknij tutaj</a>.

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb