N-Deklination to bardzo proste i przyjemne zagadnienie w języku niemieckim. Mimo że w podręcznikach jest przerabiane dosyć późno, to ja je wprowadzam na moich zajęciach niemieckiego na poziomach A2/B1, zaraz po tym jak moje kursantki nieźle opanują odmianę przez przypadki.
Co prawda N-Deklination zajmuje się wyjątkami od reguły, ale są to wyrazy tak często używane, że po prostu warto ją znać, jeśli zależy Wam na poprawnej komunikacji w języku niemieckim.
Żeby dobrze ogarnąć N-Deklination potrzebujemy:
- znać odmianę rodzajników przez przypadki (Nominativ i Akkusativ, Dativ, Genitiv)
- znać odmianę rzeczowników przez przypadki (większość niemieckich rzeczowników nie odmienia się. Należy w zasadzie zapamiętać, że męski i nijaki Genitiv kończy się na -s/es np das Auto des Vaters i że Dativ mnoga wszystko na -en/n np Ich telefoniere mit meinen Kindern.)
- zapamiętać kilka najczęściej używanych wyrazów i kilka końcówek
- wrzucić na luz, bo tu trzeba się nauczyć, że do niektórych wyrazów dodajemy końcówkę n (prościzna!)
Jak wygląda N-Deklination w praktyce?
Weźmy na tapet słonia (der Elefant). Właśnie dzięki niemu moja pierwsza nauczycielka niemieckiego zwykła nazywać tę odmianę deklinacją słoniową. Uważam, że to dużo przyjaźniejsza nazwa niż groźne N-Deklination ;P
Nominativ | der Elefant |
Genitiv | des Elefanten |
Dativ | dem Elefanten |
Akkusativ | den Elefanten |
W liczbie mnogiej też mamy wszędzie -en.
Które wyrazy zaliczają się do N-Deklination?
- przede wszystkim są to tylko rzeczowniki rodzaju męskiego
- określenia osób np. der Experte, der Junge, der Kollege, der Kunde, der Neffe, der Zeuge
- rzeczowniki kończące się na -and, -ant, -ent np. der Absolvent, der Agent, der Assistent, der Elefant, der Emigrant, der Konsument, der Lieferant, der Musikant, der Student, der Präsident
- rzeczowniki kończące się na -ist np. der Journalist, der Polizist, der Spezialist, der Terrorist, der Tourist
- określenia narodowości np. der Brite, der Franzose, der Pole, der Türke
- określenia zwierząt np. der Affe, der Bär, der Hase, der Löwe
- rzeczowniki kończące się na -oge, -ad, -at np. der Automat, der Biologe, der Gynäkologe, der Kandidat, der Soldat
- dodatkowo: der Architekt, der Fotograf, der Idiot, der Mensch, der Pilot, der Prinz, der Bauer, der Herr, der Nachbar
I teraz tak.
Jestem przeciwna niepotrzebnemu zaśmiecaniu sobie głowy regułami. Uważam, że N-Deklination warto znać, ale na początku przeleciałabym listę wyrazów, które odmieniają się wg tej zasady i wybrała te, z którymi najczęściej się spotykam, których najczęściej używam.
Wiedząc, że istnieje coś takiego jak N-Deklination zwracałabym po prostu większą uwagę na to jak mówią Niemcy, Szwajcarzy i Austriacy i pozostałe wyrazy wchłaniałabym do mózgu intuicyjnie 😉
Jeśli przygotowujesz się do certyfikatu na wyższym poziomie i chcesz zdać egzamin, to polecałabym odświeżenie tego tematu, ale egzaminy to jednak inna bajka i czasem trochę się rozmijają z życiem codziennym. Dlatego ja wolę uczyć codziennego, praktycznego języka.
Niemiecka gramatyka. Zajrzyj tutaj, jeśli to Twoja pięta Achillesowa. Wszystkie zagadnienia rozbieram na czynniki pierwsze i tłumaczę prostym językiem.
Czy N-Dekliantion a deklinacja mocna to to samo- inna nazwa po prostu? Czy też oprócz mocnej, słabej i mieszanej, N-Dekliantion to jeszcze coś innego. Trosze się gubię powiem szczerze.