fbpx

Karnawał w Szwajcarii

Książki do nauki niemieckiego dla zaawansowanych – ABC der starken Verben – recenzja

Książki do nauki niemieckiego dla zaawansowanych – ABC der starken Verben – recenzja 1200 800 Diana Korzeb

Tak jak obiecałam, od czasu do czasu będziecie u mnie mogli poczytać recenzje książek do gramatyki, słownictwa czy ogólnie nauki niemieckiego. Książka, którą chciałabym Wam przedstawić nie jest typową książką do gramatyki, bo nie ma w niej żadnych ćwiczeń. Nie jest też typowym słownikiem, chociaż wyrazy są w niej uporządkowane alfabetycznie – mowa o ABC der starken Verben wydawnictwa Hueber.

Poznałam tę książkę na studiach, już nie pamiętam na którym roku, w czasie gdy intensywnie ćwiczyliśmy trzy formy czasownika (sein – war – ist gewesen). Zaglądałam też do niej później, jak ćwiczyliśmy czasowniki z różnymi przedrostkami (nehmen, teilnehmen, zunehmen, abnehmen, aufnehmen itp). Dzięki niej pamiętam do dziś czasownik klimmen – klomm – geklommen, chociaż musiałam już sprawdzić w słowniku co on oznacza (wspinać się).

Źródło

Slide

Co znajdziecie w tej książce? Listę (chyba) wszystkich możliwych czasowników mocnych (nieregularnych), jakie występują w języku niemieckim, razem z przykładami zdań. Ponieważ jest to książka niemiecko-niemiecka zdania są wyjaśnione również po niemiecku w nawiasach. Oprócz tego do każdego czasownika są podane czasowniki od niego pochodzące (kommen, ankommen, vorkommen, entkommen itp) również razem z przykładami. Książka jest świetnym źródłem wiedzy i polecam ją każdemu, kto chce szlifować swój niemiecki. Z tej samej serii mamy jeszcze co najmniej dwa inne tytuły: ABC der schwachen Verben i ABC der deutschen Nebensätze, oczywiście również wydawnictwa Hueber.

Zalety:

  • Pełna lista mocnych (nieregularnych) czasowników razem z przykładowymi zdaniami.
  • Czasowniki są również wyjaśnione po niemiecku, więc dodatkowo poszerzacie sobie słownictwo.
  • Znajdziecie tu mnóstwo rzadziej używanych czasowników jak melken – doić, fechten – fechtować, uprawiać szermierkę czy flechten – pleść, zaplatać.
  • Są tu też oczywiście bardziej popularne czasowniki jak kommen, backen czy fahren.
  • Dzięki tej książce dowiecie się, że niektóre czasowniki mogą mieć więcej niż jedno znaczenie i mogą być jednocześnie mocne (nieregularne) jak i słabe (regularne).

Wady

  • Dostępność – nie mogłam tej książki znaleźć w obecnej ofercie wydawnictwa Hueber, pojedyncze sztuki znalazłam tylko na Amazonie. Ja swój egzemplarz mam z czasów studenckich.
  • Z wyżej wymienionego powodu w książce jest stara pisownia.
  • To nie jest książka do nauki niemieckiego, a do szlifowania języka. Mi to nie przeszkadza, ale jeśli jesteście na niższych poziomach niż zaawansowany, to ta książka może się okazać dla Was dużo za trudna.
  • Nie ma tu żadnych ćwiczeń.

Spodobał Ci się ten wpis? Polub zatem mojego bloga na Facebooku i obserwuj go na Bloglovin!

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
8 komentarzy
  • Wiecznie Zaczytana 13 sierpnia 2014 at 12:42

    Z chęcią bym sobie taką sprawiła, ale skoro mówisz, że jest trudno dostępna, to nie wiem czy to się uda. No i ta stara pisownia też jest minusem, bo mi jak coś źle wejdzie do głowy, to już szybko nie wyjdzie i tylko błędy będę robić 😉

    • Ta książka to taki trochę słownik, można jej poszukać w bibliotekach (szczególnie jeśli w Twoim mieście jest uniwerek z germanistyką). Jeśli chodzi o starą pisownię, to nie jest tak tragicznie, większość czasowników w ogóle się nie zmieniła :).

  • Zanim ja (9 lat się uczę) skoczę na chociaż B2 z niemieckiego, to miną długie lata. Ale nie śpieszy mi się. Wydawnictwo Hueber bardzo lubię, na lektoracie korzystamy ze Schritte International, bardzo lekkie i ciekawe podręczniki. 🙂

    • O Schritte…słyszałam dużo dobrego, jest polecany przez nauczycieli niemieckiego pracujących w różnych krajach. A jeśli chodzi o wydawnictwo Hueber, to chyba już gdzieś raz pisałam, że to marka sama w sobie i ja bym najchętniej kupowała (nawet w ciemno) wszystko, co od nich pochodzi :).

      Podobnie jak Ty z niemieckim ja mam z francuskim, ale już zlokalizowałam źródło powolnej nauki i po ogarnięciu jako-tako włoskiego wracam do nauki francuskiego :).

  • Ciekawa propozycja, muszę poszukać w bibliotece, bo bardzo by mi się przydała taka kompletna lista 🙂 Ze starą pisownią jakoś sobie poradzę, w końcu w czasownikach aż takich zmian nie było. Wielkie dzięki za ten post!

  • Podam też jak sądzę ciekawy tytuł. Jak to powiedział mój obecny nauczyciel niemieckiego w DE, że jeżeli chcemy mieć cała najważniejszą gramatykę w jednej książce plus wiele ćwiczeń, należy kupić: Die neue Gelbe Dreyer Schmitt
    Lehr und Übungsbuch der deutschen GRammatik.

    • Książka Dreyer-Schmidt też już należy do kultowych, chociaż ja osobiście niewiele się z niej uczyłam. Mam niemiecką wersję, z czasów gdy nie było jeszcze polskiego tłumaczenia. Jak Ci się z nią pracuje? Nie jest zbyt łatwa/trudna?