fbpx

Niemieckie książki, filmy i seriale o II Wojnie Światowej

1. Króliku po berlińsku – film dokumentalny

1. Króliku po berlińsku – film dokumentalny 1200 800 Diana Korzeb

Natchniona niedawną krótką wizytą w Berlinie i artykułem z bpb (Bundeszentrale für politische Bildung) postanowiłam odświeżyć sobie polsko-niemiecki film dokumentalny z 2009 roku, nominowany do nagrody filmowej (der Filmpreis) – Oscarów. Mowa tu oczywiście o Króliku po berlińsku (Mauerhase) w reżyserii Bartosza Konopki.

Plakat filmowy

Film opowiada o królikach, które żyły przez 28 lat w zamkniętej strefie Muru Berlińskiego (Berliner Mauer). Przez pryzmat ich życia przyglądamy się historycznym wydarzeniom, które miały miejsce za naszą zachodnią granicą. Królik otrzymał wiele nagród m.in nagrodę za najlepszy film średniometrażowy – Hot Docs Toronto, Nagrodę Magicznej Godziny – Planete Doc Review Warszawa, Grand Prix Złoty Lajkonik i Nagrodę dla Najlepszego Producenta na 49. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Film można obejrzeć (póki co bezpłatnie) pod TYM linkiem, na stronie TVP.


Slide

Jeśli chodzi o moje wrażenia do film bardzo mi się podobał, całość jest utrzymana w konwencji filmu przyrodniczego, a dodatkowym smaczkiem jest lektorka – Krystyna Czubówna, która nieodmiennie kojarzy mi się z dokumentami puszczanymi na TVP1 (dzięki tato!). Przez pryzmat (prawdziwej) historii królików poznajemy życie mieszkańców NRD. Widzimy jak mur rósł, jak się rozrastał i zmieniał, poznajemy nastroje, które wtedy panowały wśród rządzących (najpierw zakaz, a potem nakaz strzelania do królików). Sporo jest autentycznych zdjęć i kadrów, można zobaczyć jak to wszystko wyglądało. Gorąco polecam!

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
Jeden komentarz