fbpx

Kosenamen – niemieckie czułe słówka

Co prawda Walentynki już dawno za nami, ale zawsze jest dobry czas na mizianko i przytuling, a cóż bardziej może podkręcić atmosferę, jeśli nie czułe słówka wyszeptane drugiej połówce do ucha PO NIEMIECKU :D. Niemcy są znani jako producenci dosyć…mocnych filmów miłosnych, ale my dziś nie będziemy na ten temat rozmawiać. Zajmiemy się Kosenamen, czyli wyrazami, którymi możecie określać swojego mężczyznę lub swoją kobietę, swojego zwierza domowego albo swoje dzieci.

Wyrazy określające kobietę.

Standardowe i najbardziej typowe określenie to Schatz, czyli skarb. Możemy tak mówić zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. Piękniejsze połówki bywają nazywane Hase (zając) lub Maus (mysz). Niemcy nie są aż takimi wielkimi fanami zdrobnień jak my, ale zdarza im się nazwać swoją kobietę Häschen/Hasi (zajączek) czy Mäuschen/Mausi (myszka). W użyciu jest także Spatz, czyli wróbel (po polsku powiedzielibyśmy może “ptaszyna”, ale kto dziś tak jeszcze w ogóle mówi ;)?) bądź ponownie zdrobniale Spätzchen lub Spatzi, wróbelek. Niektórzy mężczyźni wolą uderzyć w mniej zwierzęcym kierunku i mówią do wybranek swego serca Engel (anioł) lub Süße (słodka). To drugie pochodzi zapewne od angielskiego sweetie i podobnie jak Baby już na dobre zadomowiło się w języku niemieckim. Zdarza się, że kobiety bywają nazywane Liebste (najukochańsza) albo meine Liebe, czyli moja kochana/droga. Zwróćcie uwagę, że są to często wyrazy innego rodzaju niż żeński!


kurs niemieckiego Niemiecki w przedszkolu


Wyrazy określające mężczyznę.

Podobnie jak w Polsce, panowie bywają nazywani Bärchen/Bärli (miś) lub Bär (niedźwiedź). W języku niemieckim mężczyźni muszą mieć swoją męską końcówkę więc Liebster to Najukochańszy, a Süßer, to Słodki, Słodziak. Zarówno kobiety jak i mężczyźni są nazywani uniwersalnym Liebling, czyli Kochanie. Mamy jeszcze Tiger (tygrysa), rzadko Wolfi (wilczek) czy Prinz (książe).

Wyrazy określające dzieci i zwierzęta.

Dzieci nazywa się zazwyczaj podobnie jak partnerów. Koleżanka mi mówiła, że jej mama mówi do niej Schatzi (skarbek) albo Mausi (myszka). Malutkie dzieci i niemowlęta nazywa się często Würmchen (robaczek) albo Krümel (okruszek). Podobnie jest ze zwierzętami, na koty mówi się Tiger, Mäuschen czy nawet Schnitzel (sznycel, a la schaboszczak), a na psy na przykład Mausi (myszka). Jak wszędzie to, w jaki sposób zwracamy się do ukochanych osób jest bardzo indywidualną sprawą. W filmie Türkisch für Anfänger mama mówiła do swojej córki Gurke (ogórek). Ilu ludzi, tyle możliwości.

Spróbujmy rozebrać grafikę z fanpage’a Deutsche Welle. Były to propozycje podawane przez Niemców i osoby uczące się niemieckiego, które te słowa słyszały. W przypadku niektórych wyrazów odpuszczę sobie, ale chętnie poczytam Wasze propozycje :D.

Prinzessin – Księżniczko
Schnupsilein – może pochodzi to od schnuppern (wąchać), czyli co, Wąchatku?
Mein Ein und Alles – Moje Oczko w głowie (?)
Täubchen – Gołąbku
Kuschelchen – Przytulasku (kuscheln – przytulać)
Schnuckiputzi – Słodziaku-pysiaku (?)
Igelschnäuzchen – Jeżo-pyszczku, Jeżo-pysiaku
Schäfchen – Owieczko
Zaubermaus – Magiczna myszko (chyba, że o czymś nie wiem…)
Mäusezähnchen – Mysi ząbku


kurs niemieckiego Niemiecki w przedszkolu


Resztę pozostawiam Wam. Chętnie poczytam Wasze kreatywne tłumaczenia tych Kosenamen. A na koniec słodka, szwajcarska reklama. Konia z rzędem temu, kto przetłumaczy na nasze, o co w niej chodzi :)?

Jeśli szukacie materiału na zajęcia dotyczącego tematu niemieckich czułych słówek, to skorzystajcie z TEGO linku, gorąco polecam.

4
 • N. ze Szwecjobloga
  26 sierpnia, 2014

  Ale super! Zainspirowałaś mnie do zebrania podobnych słodkości po szwedzku :D

  • Diana Korzeb
   26 sierpnia, 2014

   Ciekawa jestem czy Szwedzi są równie wylewni jak Niemcy. Niektóre z tych czułych słówek są po prostu rozbrajające ;). Czekam na wpis!

 • Prun
  27 sierpnia, 2014

  ooo :D mieszkając z Niemcami najczęściej słyszałam “Mausi”, a w szwajcarii mam wrażenie, że kobiety wręcz nadużywają “Schatzi” – a Spatz skojarzył mi się najpierw ze szpeclem, Speatzli? :DD

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


KURS:
Niemiecki w Przedszkolu

Podaj swój adres e-mail i dołącz do listy osób zainteresowanych kursem.
Po zapisie na newsletter otrzymasz listę pond 20 pytań, które możesz zadać opiekunom Twojego dziecka podczas wychodzenia z placówki:
Czy moje dziecko płakało? Czy wszystko zjadło? Z kim się dziś bawiło? itp

Zaczekaj proszę! Mam coś, co Cię zainteresuje :)

POZNAJ MOJEGO NAJNOWSZEGO E-BOOKA 

Jeżeli jesteś w ciąży lub Twój maluch jest od niedawna na świecie, to mam dla Ciebie ważną wiadomość:

TYLKO DO 7 GRUDNIA można dołączyć do grona zachwyconych Klientek e-booka “NIEMOWLĘ PO NIEMIECKU: ROZWÓJ I WIZYTY U LEKARZA” – rozmówki, fiszki i słownik tematyczny!

E-book „Niemowlę po niemiecku” zmieni Twoje życie w pięciu ważnych obszarach:

1. Będziesz na spokojnie przygotowywać się do wizyt u pediatry
(koniec z gorączkowym wertowaniem słownika).

2. Oszczędzisz czas, bo będziesz miała wszystko w jednym miejscu.

3. Łatwiej będzie Ci zagadać innych rodziców po niemiecku, wreszcie będziesz mogła
powiedzieć coś więcej niż “jak pani dziecko ma na imię?”.

4. Łatwiej będzie Ci dogadać się z opiekunką lub w żłobku,
znakomita część zdań i słownictwa przyda Ci się dłużej.

5. Usprawni komunikację w polsko-niemieckiej rodzinie. Będziecie mogli
pogadać o maluchu, a Ty mimochodem będziesz ćwiczyć swój niemiecki.