fbpx

Karnawał w Niemczech: Cottbus i Zug der fröhlichen Leute.

W zeszły weekend cały świat zaczął świętować karnawał, z tej okazji w wielu miastach zaczęła się dzika zabawa. Tłumy kolorowych przebierańców znajdziecie i we włoskich Alpach i w Holandii. Nie wiem czy wiecie, ale w Niemczech również świętuje się tę piątą porę roku: najsłynniejszy karnawał odbywa się oczywiście w Kolonii (Karneval in Köln) i to o nim najczęściej możecie przeczytać w różnych podręcznikach do niemieckiego. Dziś chciałabym zaprosić Was jednak nieco bliżej naszej granicy, do Cottbus, gdzie odbywa się podobno największy pochód karnawałowy we wschodnich Niemczech. I ja tam byłam, miód i wino piłam i chciałabym Was gorąco zachęcić do wyjazdu z tej okazji do Cottbus, bo najbliższy pochód, zwany Zug der fröhlichen Leute odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 8 lutego 2015.
IMG_0732
IMG_0727

Karnawał w Cottbus liczy sobie rocznie około 4 000 uczestników i jest w związku z tym bardzo głośno i bardzo kolorowo. Przebierańcy rzucają w widzów karmelkami (Kamellen), batonikami i różnymi innymi słodkościami, więc warto się zaopatrzyć w reklamówki bądź parasole, jeśli nie chcecie dostać cukierkiem w oko. Nie ma co wyciągać z szafy najlepszego futra z norek, bo karnawałowicze rzucają w tłum też confetti. To właśnie wtedy idą niezliczone ilości małpek, czyli tych malutkich butelek z alkoholem, po imprezie trzeba patrzeć pod nogi, bo jest tam sporo potłuczonego szkła. Mimo, że wiele osób zaczyna imprezować już koło 12 nikt nie jest agresywny i nikt nikogo nie zaczepia. To impreza rodzinna, bardzo radosna, i nawet dorośli wracają potem do domu obładowani słodyczami.

IMG_0733
IMG_0742

W pochodzie karnawałowym biorą udział przebierańcy ze wszystkich zakątków Niemiec. W Cottbus pochód prowadzi wybierana co roku para książęca (Prinzenpaar), oprócz tego podczas 3 godzin można zobaczyć akrobatów, tancerzy, Krampusy, czy wielkie udekorowane ciężarówki. Na platformach można też spotkać premierów, bądź prezydentów (a nawet Angelę!) i nawiązanie do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych (w zeszłym roku afera podsłuchowa). Impreza zaczyna się o 13:11, w samym centrum i będzie ją można obserwować między Franz-Mehring-Straße a Viehmarkt. Po pochodzie karnawałowym rozpocznie się w namiocie o 16:00 bezpłatna impreza.

P1170276
DSC_0601
DSC_0709
IMG_0740

Poniżej filmik z karnawału z Cottbus z 2011 roku. Daje jakieś pojęcie o tym, jak wygląda cała impreza. Jest też fajnym materiałem na zajęcia. Czy ktoś z Was brał udział w niemieckim karnawale? W Kolonii, albo innym mieście?


IMG_0706
IMG_0649
IMG_0640
IMG_0636
P1170015


Spodobał Ci się ten wpis? Zapisz się koniecznie na mój newsletter i obserwuj bloga na Bloglovin!


4
 • Magdalena Surowiec
  6 lutego, 2015

  U mnie w mieście pochód na Rosenmontag dosyć podobnie wygląda :)

 • Aleksandra Jakubowska
  7 lutego, 2015

  Karnawał w Niemczech wygląda tak wesoło, a w Polsce nadal jest tak słabo znany. Szkoda, bo tu bliżej niż do Brazylii :)

 • Iza z Love For France
  18 lutego, 2015

  Ale klimat! :) W tym roku (za parę dni zresztą) wybieram się na mój pierwszy karnawał w Szwajcarii. Jestem go bardzo ciekawa!

 • Edgar
  14 maja, 2020

  Bardzo Fajne! Mi się Bardzo Podoba(:

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


KURS:
Niemiecki w Przedszkolu

Podaj swój adres e-mail i dołącz do listy osób zainteresowanych kursem.
Po zapisie na newsletter otrzymasz listę pond 20 pytań, które możesz zadać opiekunom Twojego dziecka podczas wychodzenia z placówki:
Czy moje dziecko płakało? Czy wszystko zjadło? Z kim się dziś bawiło? itp

Zaczekaj proszę! Mam coś, co Cię zainteresuje :)

POZNAJ MOJEGO NAJNOWSZEGO E-BOOKA 

Jeżeli jesteś w ciąży lub Twój maluch jest od niedawna na świecie, to mam dla Ciebie ważną wiadomość:

TYLKO DO 7 GRUDNIA można dołączyć do grona zachwyconych Klientek e-booka “NIEMOWLĘ PO NIEMIECKU: ROZWÓJ I WIZYTY U LEKARZA” – rozmówki, fiszki i słownik tematyczny!

E-book „Niemowlę po niemiecku” zmieni Twoje życie w pięciu ważnych obszarach:

1. Będziesz na spokojnie przygotowywać się do wizyt u pediatry
(koniec z gorączkowym wertowaniem słownika).

2. Oszczędzisz czas, bo będziesz miała wszystko w jednym miejscu.

3. Łatwiej będzie Ci zagadać innych rodziców po niemiecku, wreszcie będziesz mogła
powiedzieć coś więcej niż “jak pani dziecko ma na imię?”.

4. Łatwiej będzie Ci dogadać się z opiekunką lub w żłobku,
znakomita część zdań i słownictwa przyda Ci się dłużej.

5. Usprawni komunikację w polsko-niemieckiej rodzinie. Będziecie mogli
pogadać o maluchu, a Ty mimochodem będziesz ćwiczyć swój niemiecki.