fbpx

Pedagogika Montessori po niemiecku

16. Jdn auf die Palme bringen – Idiom tygodnia

16. Jdn auf die Palme bringen – Idiom tygodnia 629 503 Diana Korzeb

W niedawnym wpisie z niemieckim słówkiem tygodnia czilowaliśmy się na całego, dziś będzie coś na podniesienie ciśnienia zamiast porannej kawy.

Umiesz się wkurzać po niemiecku?

Tym razem to nie czas na niemieckie przekleństwa (choć taki wpis też mam w planach, są w ogóle chętni?), a na nieco łagodniejsze formy wyrażania swego niezadowolenia. Jemanden auf die Palme bringen oznacza w języku potocznym doprowadzać kogoś do szału, wkurzać. Synonimy z Dudena to jn aufbringen, wütend machen i erzürnen. Uwaga na ten ostatni wyraz, bo jest bardzo wyszukany.

Inne, niedudenowe synonimy to na przykład ärgern, aufregen czy sich empören.

Das Wetter in Schottland bringt mich auf die Palme. – Wkurza mnie szkocka pogoda.
Das Thema hat sie ständig auf die Palme gebracht. – Ten temat ciągle ją wkurzał.


Pozostałe idiomy tygodnia i słownictwo.

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
Jeden komentarz
  • Ania Rutkowska 1 maja 2016 at 12:54

    Czy to oznacza, że odmieniamy jemand jak ‘der’? Bo mówi się też na przykład jemand Neues, czy są też możliwe inne wersje? Mam też jeszcze jedno pytanie: czy można powiedzieć: wie ist der Name des Films, der am Ende GIBT (czy IST – czy zawsze będzie ES gibt)?
    Dziękuję za odpowiedź + bardzo lubię czytać to, co piszesz, dodatkowo sama strona dobrze wygląda, co dla mnie też jest istotne, pozdrawiam:)