Nauka języka od podstaw to duże wyzwanie dla osób dorosłych. Często od szkoły i studiów mija trochę czasu i nie zawsze wiemy, jak podejść do nauki, jak zacząć się uczyć, żeby były efekty. Mnogość materiałów przeraża, nie wiadomo w co ręce włożyć. Które fiszki wybrać? A które aplikacje? Co jakiś czas dostaję od Was pytania tego typu, a to na maila (zakładka Kontakt), a to w odpowiedzi na mój newsletter, a to przez prywatną wiadomość na instagramie lub przez fanpejdża, . Żeby rozwiać wszystkie Wasze wątpliwość postanowiłam stworzyć ten wpis i odpowiedzieć z mojego doświadczenia na pytanie Jak nauczyć się niemieckiego od podstaw?
Sposobów i możliwości jest dużo. Podsunę Wam te, które sprawdzają się u mnie i moich kursantek. Pamiętajcie, że nie musicie stosować wszystkich. Nauka czegokolwiek, a języka w szczególności to bardzo indywidualna sprawa. Wybierzcie sobie to, co najbardziej do Was pasuje 🙂
Na początek warto odpowiedzieć sobie na trzy pytania.
Czy chcę się uczyć sama niemieckiego, czy jednak potrzebuję przewodnika? Każdy wybór ma swoje plusy. Jeśli jesteś typem szperacza, masz na to czas, to samodzielna nauka powinna się u Ciebie sprawdzić. Z jednej strony będzie kosztować mniej pieniędzy (odpada wynagrodzenie dla nauczyciela), ale będzie Cię kosztować na pewno więcej czasu. W końcu trzeba wyszperać te wszystkie materiały, samemu przejrzeć podręczniki, zdecydować, co nam odpowiada, a co nie.
W opcji z nauczycielem, na zajęciach indywidualnych, bądź grupowych odpada nam decyzyjność. To od nauczyciela zależy wybór materiałów. Dobry lektor będzie się jednak konsultował i starał dopasować materiały do kursantów, a nie odwrotnie 😉 Pamiętajcie jednak, że nauka z lektorem nie zwalnia Was z samodzielnej pracy w domu. Im więcej spędza się czasu na nauce w przyjemny sposób, tym lepsze i szybsze efekty.
Drugie pytanie to czas. Ile mam czasu na naukę niemieckiego? Mam czas tylko w weekendy? A może codziennie? Może 2 razy w tygodniu? Wiedząc, ile mamy czasu, łatwiej nam będzie rozplanować naukę i dostosować do siebie materiały. Pracujesz dużo i ciężko? I do tego masz tylko jeden dzień wolny, kiedy to najchętniej przeleżałabyś plackiem? Pomyśl nad mikrouczeniem!
Trafiłam kiedyś na ten pomysł na stronie promującej czytanie. Wiadomo, że dużo narzeka się u nas, że Polacy mało czytają. Na tej stronie podpowiedzią było mikroczytanie. Czytaj wykorzystując każdy wolny moment. Stoisz w kolejce? Sięgnij po książkę/czytnik i przeznacz ten czas na kilka linijek/stron.
To też świetny pomysł na naukę niemieckiego. Czekając u lekarza można posłuchać krótkiego podkastu (zazwyczaj bezpłatna audycja radiowa dostępna online, tworzona często przez pasjonatów jakiejś dziedziny). Można obejrzeć jeden odcinek serialu do nauki niemieckiego. Można przejrzeć słówka, przeczytać kilka stron w niemieckiej książce. Możliwości jest mnóstwo 🙂 Tak naprawdę liczy się tu systematyczność, a nie zrywy raz na dwa tygodnie.
Na koniec moje ulubione. Motywacja. Co mnie motywuje do nauki języka? Szef mi suszy głowę? Chcę awansować? Mieszkam w Niemczech/Austrii/Szwajcarii i potrzebuję języka do życia codziennego? Dobra, wewnętrzna motywacja to moim zdaniem połowa sukcesu. Jeśli czegoś chcemy, to dużo łatwiej nam przychodzi się do tego zabrać.
A co jeśli mieszkasz w kraju niemieckojęzycznym, ale niemiecki Cię przeraża? Albo masz nie najlepsze wspomnienia związane z niemieckim z czasów szkolnych? W takim wypadku polecam moim kursantkom znalezienie sobie czegoś, co lubią. Może być oglądanie filmów i seriali, czytanie książek, gotowanie, podróże, kosmetyki, cokolwiek. Niech niemiecki stanie się narzędziem do zdobywania nowej wiedzy. Lubisz hodować rośliny na balkonie? Czytaj niemieckie strony, blogi i grupy na fb poświęcone tej tematyce. Oglądaj filmiki na youtubie (kopalnia bezpłatnych materiałów do nauki niemieckiego!!!), poszukaj podkastów.
OK. Jak już znasz swoją odpowiedź na te trzy pytania to pora na pomysły jak nauczyć się niemieckiego od podstaw w przyjemny sposób szlifując cztery części składowe każdej nauki języka.
Mówienie
Uczysz się niemieckiego, bo potrzebujesz się komunikować z innymi ludźmi. Dlatego od samego początku dbaj o mówienie. Na początku będzie to powtarzanie za lektorem/nagraniem słów i zdań. Warto powtarzać na głos, żeby przyzwyczajać się do mówienia, żeby od początku ćwiczyć poprawną wymowę. Czy wiesz, że problemy osób początkujących i średnio zaawansowanych ze zrozumieniem Niemców wynikają tylko w pewnym stopniu z nieznajomości słownictwa? A w całkiem sporym z niepoprawnej wymowy? Poprawna (nie idealna!) wymowa jest bardzo ważna. Dlatego ćwicz od początku. Znajdź sobie też partnera do rozmowy. Niech to będą inne osoby uczące się niemieckiego, nauczyciele, Muttersprachlerzy. Każda rozmowa się liczy 🙂
Tu podrzucam mój tekst: Gdzie, jak i z kim ćwiczyć niemiecki? znajdziesz tu sporo pomysłów. Wszystkie da się zastosować od początku nauki, choć wiadomo – z pewnymi ograniczeniami.
Słuchanie
Jak ćwiczyć słuchanie po niemiecku? Przede wszystkim szukaj wideo. Kiedy widzimy, jak ktoś mówi, znamy kontekst, widzimy co pokazuje, to dużo łatwiej nam zrozumieć o co chodzi. Możesz korzystać z filmów i seriali przystosowanych dla osób początkujących i średniozaawansowanych w nauce niemieckiego. Przygotowałam na ten temat dużo linków na blogu. Możesz też spróbować zmierzyć się z całkowicie autentycznymi materiałami np na youtube. Nie stresuj się faktem, że na początku niewiele rozumiesz. Liczy się przecież wyłapanie „ich”, „haben” czy „machen”.
W przypadku słuchania warto słuchać/oglądać dany materiał kilka razy. Za każdym razem usłyszymy więcej. Można próbować notować wyrazy, jeśli jest taka opcja posiłkować się transkryptem (tu warto skorzystać z niezawodnej Deutsche Welle i ich serii Das Deutschlandlabor. Poziom nagrań to A2, do tego jest transkrypt, ćwiczenia i słowniczek.
Jeśli czujesz, że Deutsche Welle to dla Ciebie skok na zbyt głęboką wodę, to sięgnij po…świnkę Peppę! To krótka bajka dla dzieci, o codziennym życiu i przygodach Peppy, jej rodziny i przyjaciół. Mnie się bardzo fajnie uczyło z Peppą podstaw włoskiego 🙂
Czytanie
Czy warto czytać coś więcej niż internet? Czytanie internetu jest szybkie i stosunkowo proste, ale sporo osób (w tym ja!) ma problem z zapamiętywaniem tego, co wyczytały w internecie. Że już o nauce słówek nie wspomnę. Dlatego oprócz polecanych przeze mnie stron z wiadomościami pisanymi uproszczonym niemieckim zachęcam Cię do czytania książek.
Tu warto sięgnąć po uproszczone książki (znajdziecie je m.in. po hasłach Leichte Lektuere czy Graded Readers Deutsch/German), a z czasem przerzucić się na romanse lub kryminały. Te dwa ostatnie to zdecydowanie najmniej wymagające gatunki. Szczególnie kryminały na początku mogą wydawać się trudne, tu ręka, tam noga, a tu mózg na ścianie. Ale umówmy się. Po 2-3-10 kryminale będziesz świetnie znać ludzką anatomię i wszystkie ostre domowe narzędzia 😉
Pisanie
Czy w czasach, gdy długopis jest na wymarciu warto pisać? No jaha! Od początku pisz smsy, pamiętnik, wiadomości na what’sappie czy messengerze, pisz do swojej lektorki wiadomości. Udzielaj się w komentarzach na youtubie, na blogach. Rób to wszystko po niemiecku. I do tego załóż zeszyt. Jestem ogromną fanką zeszytów i pisania wszystkich ćwiczeń ręcznie. Oprócz ćwiczenia ręki, pisząc/przepisując uczymy się i utrwalamy sobie nie tylko pojedyncze słówka, ale całe struktury. I to przy okazji odrabiania pracy domowej czy ćwiczenia czasu przeszłego Perfekt
W treści artykułu podlinkowałam kilkukrotnie różne polecane przeze mnie materiały. Jeśli jednak masz dodatkowe pytania to pisz śmiało w komentarzu lub wiadomości prywatnej.
Na koniec kilka dodatkowych uwag do tematu: Jak nauczyć się niemieckiego od podstaw?
Dodatkowe wskazówki
- Ucz się systematycznie. Lepiej codziennie po 5 minut, niż 2 godziny ciągiem raz w tygodniu
- Korzystaj z różnorodnych materiałów. Mózg nie lubi się nudzić
- Im bardziej kolorowo i śmiesznie, tym lepiej. Twórz zakręcone i dziwne skojarzenia z nowymi słówkami
- Powtórki. Żeby się nam coś utrwaliło potrzebujemy to widzieć i używać w różnych kontekstach
- Nie ucz się słówek ze słownika. To nudne.
- Najlepsze są Twoje własne fiszki. Są najbardziej spersonalizowane i dostosowane do Twoich potrzeb.
- Od początku przykładaj dużą wagę do wymowy.
- Zawsze ucz się rzeczowników razem z rodzajnikami i liczbą mnogą
- Jak już trochę poznasz język to przestaw komórkę/fejsbuka/gugla na niemiecki. Tylko wcześniej zapamiętaj kolejność klikania do zmiany języka w razie potrzeby
- Nie obkupuj się zanadto w materiały. Lepiej mniej dobrych i porządnych rzeczy niż klęska urodzaju.
- Daj sobie czas. Nie od razu Rzym zbudowano, nie od razu będziesz komunikować się bez błędów. Błędy są dobre. Są naturalną częścią nauki. Z czasem będziesz robić ich co raz mniej.
Photo on Foter.com