fbpx

Balkon i ogród po niemiecku – słownictwo

Ile kosztuje przedszkole w Niemczech?

Ile kosztuje przedszkole w Niemczech? 560 315 Diana Korzeb

W dzisiejszym wpisie z serii Przedszkole w Niemczech chcę odpowiedzieć na często zadawane pytanie: Ile kosztuje przedszkole w Niemczech?

Jeśli chodzi o koszty związane z niemieckimi przedszkolami, to w Niemczech nie ma ujednoliconego cennika. Każdy bundesland, a czasem nawet każde miasto/gmina mają inaczej. Są miejsca, w których przedszkola są bezpłatne, są też takie, w których wysokość opłat zależy od dochodów rodziców.

Częściami składowymi czesnego za przedszkole są koszty opieki nad dzieckiem (kadra) oraz koszty wyżywienia, głównie obiadu. Dodatkowo w niektórych placówkach zbierane są od rodziców pieniądze na materiały plastyczne.

W rozmowach z polskimi mamami spotkałam się też z sytuacją, że rodzice są proszeni o np upieczenie ciast z okazji np dnia Św. Marcina, a na imprezie ciasta są sprzedawane, a pieniądze zebrane w ten sposób są przeznaczone na placówkę/materiały plastyczne itp.


Slide

Ile kosztuje przedszkole w Niemczech?

Szacuje się, że opłaty za przedszkola mogą wynosić od 0 euro do 4000 za rok, przy czym rodzice o średnich zarobkach płacą zazwyczaj ok 1000 euro rocznie za dziecko. Przy dwójce dzieci płaci się średnio 1150 euro.

Wysokość opłat za przedszkole zależy od

  • bundeslandu
  • gminy
  • zarobków rodziców
  • ilości dzieci, które mają chodzić do placówki
  • ilości godzin w placówce

Niektóre gminy i miasta oferują na swoich stronach kalkulator opłat za przedszkole. Wyniki nie są jednak wiążące, ale raczej poglądowe.

Jeśli uważasz, że opłaty za placówkę są dla Ciebie zbyt wysokie warto zwrócić się z tym do Jugendamtu.

Jugendamt rozpatruje każdy przypadek indywidualnie i w razie możliwości przyznaje częściowe dofinansowanie do Kity.

Wniosek do Jugendamtu powinien być pisemny i zawierać:

  • podpisany wniosek o przejęcie kosztów (unterschriebener Antrag für die Kostenübernahme)
  • potwierdzenie dochodów (obliczenie płac z 3 ostatnich miesięcy, rentę, zasiłek dla bezrobotnych, wszelkie dodatki socjalne itp)
  • potwierdzenie i informację o wysokościach opłat z placówki

Wysokość dopłaty zależy całkowicie od tego, ile rożnego rodzaju zasiłków/dopłat już się pobiera. Każda rodzina ma określoną kwotę pomocy, jaką może uzyskać.


Slide


Źródło: https://www.kita.de/wissen/kita-kindertagesstaette/

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb