fbpx

Tekst po niemiecku dla średniozaawansowanych na poziomie B1: wycieczka do Spreewaldu

Grammatik? Kein Problem! – gramatyka dla początkujących

Grammatik? Kein Problem! – gramatyka dla początkujących 629 503 Diana Korzeb

Książka do nauki niemieckiego dla początkujących

Jedna z czytelniczek jakiś czas temu zapytała mnie, jakie książki do nauki niemieckiego polecam (empfehlen) osobom początkującym. Dziś chciałabym przedstawić Wam pozycję, na którą trafiłam dzięki mojej uczennicy :). Zazwyczaj (gewöhnlich) pytam moich uczniów, jakie książki do nauki niemieckiego mają w domu, z jednej strony, żeby poznać, co jest na topie ;), a z drugiej, żeby być może móc z tych pomocy skorzystać na lekcjach. Książka, którą Wam opiszę to Grammatik? Kein Problem! wydawnictwa Jubi.


Slide

Są trzy tomy/części, każda z nich jest z kolei podzielona na teorię i ćwiczenia. Przyznam szczerze, że pracuję z tymi ćwiczeniami już jakiś czas i jeszcze ani razu nie miałam okazji przeczytać części teoretycznej! Dotychczas miałam w rękach tylko pierwszą książkę, ale obstawiam, że to samo można powiedzieć o pozostałych (może tylko z wyjątkiem stopnia trudności).Zalety:

 • Wszyscy moi uczniowie zgodnym chórem twierdzą, że książka jest świetna i bardzo przystępna: słownictwo użyte w ćwiczeniach jest dosyć proste, w sam raz dla początkujących. Dzięki temu też łatwiej skupić się na rozwiązywaniu zadań i nie trzeba co chwilę sięgać po słownik.
 • Zadania są różnorodne, nie nudzą się. Są na średnim poziomie trudności – jeszcze nikt nie narzekał, że są zbyt łatwe/trudne ;).
 • Jest klucz na końcu! to ważne, szczególnie kiedy się jest samoukiem.
 • Jeśli macie obcojęzycznych uczniów to również możecie z niej korzystać. Polecenia są wprawdzie po polsku, ale same ćwiczenia są w całości po niemiecku, brak ćwiczeń na tłumaczenie z jednego języka na drugi.

Wady

 • Dostępność – o ile mi wiadomo, książek z tej serii nie można już kupić w regularnej sprzedaży. Pozostają nam zatem serwisy aukcyjne i ogłoszeniowe.
 • Z tego powodu też w książce jest stara pisownia: abend zamiast Abend, daß zamiast dass itp.
 • Niektóre słowa są przestarzałe. W ćwiczeniach pojawiają się kasety, magnetofony itp, a nie ma laptopów i smartfonów ;). Nie jest to jednak specjalnie uciążliwe.
 • Osoby zaawansowane raczej nie znajdą dla siebie nic ciekawego w tej części.

Bardzo lubię Grammatik?Kein Problem! Część 1. Jestem ciekawa 2 i 3 tomu. Zna ktoś z Was tę serię? Co innego polecalibyście osobom początkującym?

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
12 komentarzy
 • Magdalena Surowiec 3 listopada 2013 at 16:33

  Nie znam tej książki, ale chętnie się z nią zapoznam. Jak będę w następnym roku w Polsce, to może sobie kupię na allegro. Podobne rzeczy mogłabym napisać o „alles klar Grammatik”.

  • Później dopiszę jeszcze tematy, które są omówione w tej książce. A tej o której wspominasz nie znam i chętnie się z nią zapoznam 🙂

 • Ja również posiadam „Alles klar Grammatik”. W szkole średniej pracowałam na podręczniku z serii „Alles klar” i właśnie wtedy dodatkowo kupiłam sobie Grammatik. Potwierdzam fajna książka 🙂

 • Aleksandra Niemiecka Sofa 8 listopada 2013 at 19:37

  A ja jestem zdania, że powinniśmy dopasowywać książki do swoich upodobań i oczekiwań. Trzeba taką książkę wziąć do ręki i przewertować. Jeśli nas do siebie nie przekona, nie warto jej brać do domu. A już zwłaszcza gdy jest się początkującym.

 • A dlaczego nikt nie wznowi wydań papierowych tych książek? Praktycznie nie ma ich w księgarniach!

  o.

  • To jest dobre pytanie – może jest jakiś problem na poziomie praw autorskich?

   Tak jak pisałam książki (nadal) można znaleźć tam, gdzie można kupić używane książki.

 • Grammatik? Kein Problem! to najlepsza seria książek do nauki niemieckiej gramatyki jaką znam, przerabiałem różne, ale żadne nie dorównją poziomem do serii wszystkich trzech części. Szczerze polecam. Minusem jest ich dostępność, ale kto szuka ten znajdzie – już tylko używane, bo nie wznowiono wydawnictwa, a szkoda.

 • Mam część 1 oraz 2. Uczę się języka niemieckiego samodzielnie i książka ta jest niesamowicie pomocna, szczególnie że niemiecki ostatnio miałem w liceum a teraz jestem po studiach. W drugiej części jest czas zaprzeszły, przyszły – Futur I, strona bierna, tryb przypuszczający, zdania warunkowe, itd.
  Ogólnie bardzo polecam, jeżeli chodzi o dostępność to ja mam skany w wersji elektronicznej.

 • Tak, książka jest rewelacyjna. Polecam