fbpx

Grammatik? Kein Problem! – gramatyka dla początkujących

Książka do nauki niemieckiego dla początkujących

Jedna z czytelniczek jakiś czas temu zapytała mnie, jakie książki do nauki niemieckiego polecam (empfehlen) osobom początkującym. Dziś chciałabym przedstawić Wam pozycję, na którą trafiłam dzięki mojej uczennicy :). Zazwyczaj (gewöhnlich) pytam moich uczniów, jakie książki do nauki niemieckiego mają w domu, z jednej strony, żeby poznać, co jest na topie ;), a z drugiej, żeby być może móc z tych pomocy skorzystać na lekcjach. Książka, którą Wam opiszę to Grammatik? Kein Problem! wydawnictwa Jubi.

Są trzy tomy/części, każda z nich jest z kolei podzielona na teorię i ćwiczenia. Przyznam szczerze, że pracuję z tymi ćwiczeniami już jakiś czas i jeszcze ani razu nie miałam okazji przeczytać części teoretycznej! Dotychczas miałam w rękach tylko pierwszą książkę, ale obstawiam, że to samo można powiedzieć o pozostałych (może tylko z wyjątkiem stopnia trudności).Zalety:

 • Wszyscy moi uczniowie zgodnym chórem twierdzą, że książka jest świetna i bardzo przystępna: słownictwo użyte w ćwiczeniach jest dosyć proste, w sam raz dla początkujących. Dzięki temu też łatwiej skupić się na rozwiązywaniu zadań i nie trzeba co chwilę sięgać po słownik.
 • Zadania są różnorodne, nie nudzą się. Są na średnim poziomie trudności – jeszcze nikt nie narzekał, że są zbyt łatwe/trudne ;).
 • Jest klucz na końcu! to ważne, szczególnie kiedy się jest samoukiem.
 • Jeśli macie obcojęzycznych uczniów to również możecie z niej korzystać. Polecenia są wprawdzie po polsku, ale same ćwiczenia są w całości po niemiecku, brak ćwiczeń na tłumaczenie z jednego języka na drugi.

Wady

 • Dostępność – o ile mi wiadomo, książek z tej serii nie można już kupić w regularnej sprzedaży. Pozostają nam zatem serwisy aukcyjne i ogłoszeniowe.
 • Z tego powodu też w książce jest stara pisownia: abend zamiast Abend, daß zamiast dass itp.
 • Niektóre słowa są przestarzałe. W ćwiczeniach pojawiają się kasety, magnetofony itp, a nie ma laptopów i smartfonów ;). Nie jest to jednak specjalnie uciążliwe.
 • Osoby zaawansowane raczej nie znajdą dla siebie nic ciekawego w tej części.

Bardzo lubię Grammatik?Kein Problem! Część 1. Jestem ciekawa 2 i 3 tomu. Zna ktoś z Was tę serię? Co innego polecalibyście osobom początkującym?

11
 • Magdalena Surowiec
  3 listopada, 2013

  Nie znam tej książki, ale chętnie się z nią zapoznam. Jak będę w następnym roku w Polsce, to może sobie kupię na allegro. Podobne rzeczy mogłabym napisać o “alles klar Grammatik”.

  • Diana Korzeb
   3 listopada, 2013

   Później dopiszę jeszcze tematy, które są omówione w tej książce. A tej o której wspominasz nie znam i chętnie się z nią zapoznam :)

 • Ewelina Kaproń
  4 listopada, 2013

  Ja również posiadam “Alles klar Grammatik”. W szkole średniej pracowałam na podręczniku z serii “Alles klar” i właśnie wtedy dodatkowo kupiłam sobie Grammatik. Potwierdzam fajna książka :)

 • Aleksandra Niemiecka Sofa
  8 listopada, 2013

  A ja jestem zdania, że powinniśmy dopasowywać książki do swoich upodobań i oczekiwań. Trzeba taką książkę wziąć do ręki i przewertować. Jeśli nas do siebie nie przekona, nie warto jej brać do domu. A już zwłaszcza gdy jest się początkującym.

 • Anonymous
  16 listopada, 2013

  A dlaczego nikt nie wznowi wydań papierowych tych książek? Praktycznie nie ma ich w księgarniach!

  o.

  • Diana Korzeb
   16 listopada, 2013

   To jest dobre pytanie – może jest jakiś problem na poziomie praw autorskich?

   Tak jak pisałam książki (nadal) można znaleźć tam, gdzie można kupić używane książki.

 • Anonymous
  26 marca, 2014

  Grammatik? Kein Problem! to najlepsza seria książek do nauki niemieckiej gramatyki jaką znam, przerabiałem różne, ale żadne nie dorównją poziomem do serii wszystkich trzech części. Szczerze polecam. Minusem jest ich dostępność, ale kto szuka ten znajdzie – już tylko używane, bo nie wznowiono wydawnictwa, a szkoda.

  • Diana Korzeb
   16 sierpnia, 2014

   Cieszę się, że są kolejne osoby, które te książki lubią i polecają :).

 • Anonymous
  26 kwietnia, 2014

  Mam część 1 oraz 2. Uczę się języka niemieckiego samodzielnie i książka ta jest niesamowicie pomocna, szczególnie że niemiecki ostatnio miałem w liceum a teraz jestem po studiach. W drugiej części jest czas zaprzeszły, przyszły – Futur I, strona bierna, tryb przypuszczający, zdania warunkowe, itd.
  Ogólnie bardzo polecam, jeżeli chodzi o dostępność to ja mam skany w wersji elektronicznej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *