Wiele osób uczących się języków obcych martwi się, że oprócz zajęć z lektorem bądź w szkole językowej, nie ma innej możliwości ćwiczenia niemieckiego. Szczególnie osoby mieszkające w mniejszych miejscowościach uważają, że nie ma wyjścia z tej patowej sytuacji. Otóż nic bardziej mylnego! Poniżej kilka moich propozycji, gdzie, jak i z kim ćwiczyć rozmawianie po niemiecku.
Gdzie, jak i z kim ćwiczyć niemiecki mieszkając w Niemczech, Austrii bądź Szwajcarii?
- spotkanie ze znajomymi – macie znajomych, którzy też się uczą niemieckiego? A może czyjś partner jest Niemcem? Spotykajcie się raz na jakiś czas, żeby ze sobą poszprechać. Może to być mała, szybka kawa na mieście, może być wieczorne piwo albo wieczór planszówkowy – pomysły już zależą od Was. Możecie się pobawić w mini dialogi (każde z Was losuje osobę i macie za zadanie poznać się jak najlepiej), zagrać w „Zgadnij kim jestem/jesteś”, pograć w Chińczyka albo Świat Dysku po niemiecku. Do wyboru, do koloru.
- Mój kurs Kawiarnia Językowa B2-C2 lub kurs Kawiarnia Językowa A2-B1 – jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia, lubisz nietuzinkowe sposoby nauki, a do tego chcesz zagadać do Helmuta o niepodkradanie Ci bielizny z prania w blokowej pralce to zapraszam na mój kurs!
- Couchsurfing – mimo, że CS schodzi już podobno na psy (wszyscy narzekają, że się z tego portal randkowy zrobił, osobiście mam same pozytywne wspomnienia związane z nocowaniem u innych i goszczeniem serferów u siebie), to nadal można w ten sposób poznać fantastycznych ludzi. Jeśli nie macie miejsca/ochoty na użyczenie komuś swojej kanapy, to zawsze możecie się umówić na kawę lub herbatę z obcokrajowcami, którzy aktualnie zwiedzają Waszą okolicę.
Gdzie, jak i z kim ćwiczyć niemiecki mieszkając w Polsce?
- wyjazd do Niemiec/Austrii/Szwajcarii (pamiętajcie tylko, że niemieckojęzyczni Szwajcarzy nie rozmawiają między sobą w Hochdeutsch, niemniej go rozumieją i można się z nimi dogadać :)) – sposób najprostszy i jednocześnie prawdopodobnie najdroższy. Jak go maksymalnie wykorzystać? Rozmawiajcie tak dużo i często, jak się da. Jak nie macie tam nikogo znajomego, to w ramach rozgrzewki pytajcie o godzinę, jak gdzieś dojść albo zagadujcie panie ekspedientki w sklepie (-Przepraszam, a ten chleb to po ile? Aha, a co tam jest w środku? Aha, a co to jest Dinkelmehl? Aha, to dziękuję, poproszę 2 bułki ;)).
- Stammtisch – są to spotkania organizowane przez (najczęściej) Niemców mieszkających w jednym mieście. Spotkania odbywają się regularnie, ale niezbyt często. Poszukajcie w googlu, czy w Waszej okolicy się jakieś Stammtische odbywają. A co jeśli nikogo tam nie znacie? Nie szkodzi! Niemcy są zawsze przyjaźnie nastawieni i jak powiecie, że chcielibyście poćwiczyć niemiecki to z chęcią z Wami porozmawiają i możliwe, że sami z siebie zaoferują tandem (patrz niżej).
- ogólnie Internet, skype – jest dużo stron na których można wymienić się językami, albo umówić się z kimś na jedno lub kilku razowe konwersacje przez skypa. Przyznam szczerze, że nie mam w tym zbyt dużego doświadczenia, więc chętnie poczytam o Waszych propozycjach.
- Erasmusi – studentami Erasmusowymi zajmują się zazwyczaj lokalne ESN’y (Erasmus Student Network), czyli organizacje studenckie. Zgłoście się do nich i zapytajcie o tandem/wymianę językową. Zazwyczaj trzeba wypełnić formularz, gdzie się deklaruje jakie języki oferujecie i jakich języków szukacie.
- EVS (European Voluntary Service) – czyli wolontariat europejski. Można na taki wyjechać, można się zorientować, czy w Waszej okolicy jacyś wolontariusze się znajdują. W Niemczech wiele osób wyjeżdża na praktyki i wolontariat za granicę – do szkół, Hufców Pracy, do ośrodków zajmujących się osobami niepełnosprawnymi. Ok 2 lat temu 2 wolontariuszy (z Niemiec i Gruzji) miało u nas w HP właśnie raz w tygodniu dyżur – można było przyjść i poćwiczyć sobie za darmo języki obce.
- wymiany językowe w szkołach – jeśli jesteście uczniami podstawówki/gimnazjum/szkoły średniej to zorientujcie się czy takie wymiany są u Was organizowane. Jak byłam w liceum, to raz do roku był wyjazd do Niemiec na wspólne warsztaty z niemieckimi uczniami. Polecam, świetna sprawa!
- konwersacje z lektorem – jakiś czas temu wyczytałam gdzieś świetny pomysł – konwersacje z lektorem, ale nie cały czas z tym samym, tylko co tydzień/co jakiś czas z innym! Dlaczego? Dzięki temu posłuchacie różnych akcentów, różni lektorzy mają też różny zasób słownictwa. Takie zajęcia mogą być jednorazowe, nie jesteście przywiązani do jednego lektora na stałe.
Macie jeszcze jakieś inne pomysły?
Inne:
1) portale społecznościowe – jak jesteście singlami to zapiszcie się na jakiś niemieckojęzyczny portal, żeby sobie languageflirtnąć! I jakaś przynajmniej motywacja się znajdzie do nauki języka!
2) Tandem – może jakiś Niemiec się chce uczyć polskiego? Uwierzcie, zdarza się! Jak ktoś jest w okolicach Berlina, to ja mogę podać kontakty do takich, którzy chcą jak najbardziej uczyć się w tandemie niemiecko – polskim.
3) Skype – o sorki, podałaś ten przykład!
4) W Krakowie jest taki klub, gdzie ludzie się spotykają o różnych godzinach, żeby sobie pogadać w różnych językach. Są to mutterspracherzy + wszyscy, którzy chcą ćwiczyć język. Polecam sprawdzić, czy coś takiego działa również w Waszej okolicy!