Dziś post z kolejnym serialem do nauki języka niemieckiego. Polecali mi go zarówno moi uczniowie, jak i czytelnicy bloga w komentarzach i wiadomościach (die Nachricht, die Nachrichten) prywatnych (tak a propos, jak macie jakieś fajne linki, to się dzielcie, niech inni też z nich skorzystają :)). Serial Extr@/Extra był emitowany w latach 2002-2004 przez stację Channel 4, więc jest młodszy od opisywanego wcześniej przeze mnie serialu o niemieckich perypetiach Nico pochodzącego z Rumunii, czyli Deutsch Plus, ale i tutaj postęp techniki da się zauważyć. Sascha dostaje na początku list (der Brief, die Briefe) w liście, e-maile nie wyglądają najnowocześniej, brakuje smartfonów i tabletów, ale pomijając aspekt technologiczny pozostałe słownictwo (der Wortschatz – dziękuję Ci! W komentarzach podpisujemy się!) jest jak najbardziej aktualne ;). Co ciekawe serial był przygotowany w 4 wersjach językowych:
- niemieckiej
- angielskiej
- francuskiej
- hiszpańskiej
Fabuła (die Handlung, die Handlungen) jest cały czas ta sama, więc jeśli Wam to nie przeszkadza to możecie ten serial obejrzeć również w innych wersjach językowych. Co ciekawe postać Sama (z wyjątkiem angielskiej wersji) gra zawsze ten sam aktor :). Jeśli chodzi o język, to lektor mówi co prawda dosyć żwawo, ale serial ma napisy, co jak wiadomo zawsze jest dodatkowym atutem przy tego typu produkcjach :).
Akcja dzieje się w Berlinie, Sascha i Anna są współlokatorkami (die Mitbewohnerin, die Mitbewohnerinnen. Poznajemy też ich sąsiada (der Nachbar, die Nachbarn) Nica i sympatycznego psiaka Anny – Louisa. Nic jest zakochany (verliebt sein) w Saschy, a Anna w Nicu. Sascha dostaje list, dzięki któremu poznajemy nowego bohatera i razem z nim uczymy się niemieckiego. Uważajcie tylko na podpowiedzi Nica w pierwszym odcinku. Nieźle wpuszcza nowego bohatera w maliny (auf den Arm nehmen).
Inne tego typu seriale opisane na blogu:
Bajki i seriale po niemiecku bez napisów:
Uwielbiam ten serial i cieszę się, że powstał o nim post, bo całkiem o nim zapomniałam, a warto do niego wrócić i pouczyć się znowu. A przy okazji obadam sobie nowe, które już zostały opisane 🙂 Ze swojej strony mogę polecić kanał na youtube o nazwie bookboxinc, gdzie są bajki w różnych językach, w tym także po niemiecku, czytane wolno i dokładnie 🙂