Dziś obiecany wpis o Schmankerl, czyli o bawarskich przysmakach serwowanych między innymi z okazji Oktoberfest. Niektóre z nich na pewno znacie, bo są też w Polsce, ale mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi dowiecie się też czegoś nowego. Zapraszam do bawarskiego stołu (der Tisch) ;)!
Niemieckie piwo na Oktoberfest – Bier
Zaczniemy klasycznie, od niekwestionowanego króla tej imprezy, czyli od piwa. Oprócz nietypowego podania w 1 litrowych kuflach, o czym już TU wspominałam, istnieje jeszcze piwo zwane Oktoberfest Bier, jak się łatwo można domyśleć warzone przez browary monachijskie z okazji festynu. Zawartość alkoholu jest w nim wyższa niż zazwyczaj i wynosi ok 6-7 %. Jeśli chodzi o klasyczny toast w dialekcie bawarskim, to można usłyszeć: Oans, Zwoa, Gsuffa!
Ważna informacja dla osób udających się do Monachium: jeżeli nie ma się zarezerwowanego miejsca w namiocie, to trzeba przyjść na festyn wcześniej i najlepiej zająć miejsce jak najbliżej środka. W soboty od 17:00 cześć środkowej nawy nie wymaga rezerwacji, w niedzielę i święta w ogóle nie ma rezerwacji. Dlaczego (warum) jest to ważne? No cóż, jak się nie ma miejsca w namiocie, to się nie dostanie piwa. Można oczywiście próbować się do kogoś dosiąść, ale nie ma gwarancji, że znajdzie się dla nas dodatkowe miejsce.
Niemiecki kurczak Hendl i niemiecka golonka Schweinshaxe
Niemcy to naród mięsożerny, dlatego jednym z bardziej popularnych dań spożywanych na imprezie jest Hendl, czyli pieczony kurczak. Podobno najlepszy jest w namiocie Hacker (Hacker-Zelt), ale równie smaczne kurczaki można zjeść na ulicy obok namiotów. A Schweinshaxe, zwane w Hochdeutsch Schweinhachse, to golonka.
Brotzeit(brettl)
To bardzo popularny talerz bawarskich serów i wędlin. Na nim można znaleźć często Brezn, Obazdę, Radi (rzodkiwekę) i Leberkäse (pasztet z wątróbek, zapiekany w chlebowych formach i często podawany razem z sałatką ziemniaczaną).
Niemieckie precle – Brezn
Precle. Ciasto zagniata się z wody (Wasser), drożdży (Hefe), mąki (Mehl) i soli (Salz), następnie formuje w charakterystyczny kształt i przed pieczeniem zanurza w soli. Na festynie szczególnie popularne są precle – giganty.
Bawarskie smarowidło na chleb – Obazda
Bawarska specjalność z sera (Käse) Camembert, cebuli (Zwiebel), papryki (Paprika), masła (Butter), czasem również piwa.
Słodkości, które można spróbować na Oktoberfest:
Słownik:
Das geht ja wie das Brezelbacken! Das klappt ja wie beim Brezelbacken – u nas coś idzie jak po maśle, a w niemieckim coś idzie tak (łatwo) jak wypiekanie precli 😉
Biafuizl – podkładka pod piwo
Źródła:
http://www.sueddeutsche.de/muenchen/impressionen-vom-oktoberfest-jubel-trubel-wiesnzeit-1.1776811-34
http://pl.paulaner.com/marka-paulaner/oktoberfest-ciekawostki-i-zwyczajehttp://jedzjedz.pl/news/show/782/leberkase
http://www.marcopolo.de/magazin/galerien/verstehen-sie-bayerisch/asset/1.html
Leberkaese jest też w moim regionie Niemiec bardzo popularny. To fakt, że Niemcy to naród mięsożerny. Moim zdaniem Niemcy jedzą więcej mięsa niż Polacy, chociaż jest to chyba związane też z kwestiami finansowymi. W Niemczech jedzenie jest tanie w stosunku do pensji. Nawet kiedy zarabiałam tu bardzo mało, to mogłam sobie pozwolić na prawie każde jedzenie, na jakie miałam ochotę.