fbpx

Pogrzeb królowej Elżbiety – niemieckie słownictwo

Ciekawy pomysł na ćwiczenie poprawnego pisania w języku niemieckim

Ciekawy pomysł na ćwiczenie poprawnego pisania w języku niemieckim 1200 800 Diana Korzeb
Sponsorem dzisiejszego wpisu jest ponownie Pinterest oraz strony z materiałami dla nauczycieli języka angielskiego. Już kiedyś pisałam o tym, że ogromnie zazdroszczę (jn beneiden um) anglistom, jeśli chodzi o wybór i dostępność materiałów na zajęcia językowe. Oczywiście dominacja języka angielskiego jako pierwszego języka obcego w Polsce nie podlega dyskusji, ale pociąga to za sobą pewne konsekwencje (zur Folge haben – powodować, pociągać za sobą) – dużo trudniej dostać/znaleźć ciekawe materiały do nauczania niemieckiego (a może ja nie potrafię dobrze szukać (suchen)?). Z tego powodu namiętnie subskrybuję (abonnieren) wszelakie strony przeznaczone dla anglistów, bo jest tam morze pomysłów i inspiracji na ciekawe ćwiczenia.

Dawno temu (hah, bloguś mój młody jeszcze, a już zaczynam pisać dawno temu… ;)) dzieliłam się z Wami fenomenalnym pomysłem z folią bąbelkową w roli głównej (do przeczytania TUTAJ), teraz trafiłam na dużo prostszy i równie ciekawy pomysł (die Idee, die Ideen) z grą w kółko i krzyżyk (Wg Wiki po niemiecku ta gra nazywa się Tic Tac Toe / Drei gewinnt / XXO / Kreis und Kreuz / Dodelschach / Noughts and Crosses; obstawiam, że pierwsza nazwa powinna być najczęściej używana):

Slide
Przebieg gry:
Klasyczny. Grają uczniowie w parach, bądź nauczyciel z uczniem. Wariant, który mi się najbardziej podoba: wybieramy (wählen) słówka, z którymi nasi uczniowie mają największy kłopot, jeśli chodzi o pisownie (we francuskim moją odwieczną zmorą jest beaucoup, ZAWSZE przestawiam literki…) i te słówka stają się ich kółkiem i krzyżykiem. Ćwiczymy jeden zestaw 2-3 razy, ewentualnie wybieramy 2 zestawy i uczniowie grają nimi naprzemiennie (czyli mamy łącznie 4 wyrazy, które są ćwiczone w różnych konfiguracjach). Ćwiczenie jest małe i nie powinno być jakoś mocno czasochłonne (zeitaufwendig), jak widać nie wymaga nie wiadomo jakich przygotowań. Ćwiczenie mogą też naturalnie wykorzystać osoby, które uczą się niemieckiego samodzielnie (niezmiennie podziwiam samouków!). Potrzebujecie tylko partnera do gry :).
A może znacie jakieś strony, na których można znaleźć fajne pomysły i materiały na zajęcia z niemieckiego?

Spodobał Ci się ten wpis? Polub zatem mojego bloga na Facebooku i obserwuj go na Bloglovin!


Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
2 komentarze
  • Magdalena Surowiec 30 kwietnia 2014 at 12:49

    Ja nie narzekam na brak ciekawych materiałów do uczenia niemieckiego, moim zdaniem jest ich całe mnóstwo. Wiadomo, że zawsze będzie więcej materiałów do angielskiego, bo w końcu uczą się go miliony ludzi na całym świecie.

    Opis tej gry znalazłam kiedyś na jednej niemieckiej stronie. Nie pamiętam już, na jakiej. Kiedy odnajdę ten link, to na pewno Ci podrzucę. Pozdrawiam

  • Ciekawy pomysł, chętnie wypróbuję:) pozostaje tylko znaleźć kompana do gry bo samemu trochę kiepsko. Pamiętam, jak kilka lat temu zaczynając przygodę z niemieckim, miałam problem ze słówkiem „zurueck”, musiałam się dwa razy zastanowić gdzie wstawić „ue” 🙂