We wpisie Ciąża w Austrii – praktyczne porady zgromadziłam wypowiedzi 21 dziewczyn, moich znajomych, obserwatorek, czytelniczek i znajomych znajomych ;), które były w ciąży mieszkając w Austrii. Poprosiłam je o odpowiedź na jedno pytanie: Jaką jedną rzecz warto wiedzieć, jeśli planuje się prowadzić ciążę w Austrii?
Bardzo dziękuję wszystkim za udział w tej mini ankiecie, bo dzięki Wam mogę przedstawić tu cały wachlarz praktycznych porad związanych z ciążą w Austrii.
Przy poszczególnych poradach zwróć proszę uwagę na to, gdzie mieszka osoba udzielająca porady, bo w różnych landach, ba! w różnych szpitalach może być trochę inaczej.
Spis treści wpisu Ciąża w Austrii – praktyczne porady
- Ciąża w Austrii – znajomość języka
- Ciąża w Austrii – początki
- Ciąża w Austrii – zwolnienie lekarskie
- Ciąża w Austrii – lekarze ginekolodzy
- Ciąża w Austrii – Mutter Kind Pass
- Ciąża w Austrii – badania
- Ciąża w Austrii – urlop macierzynski
- Ciąża w Austrii – wybór położnej
- Ciąża w Austrii – co jeszcze warto wiedzieć?
Ciąża w Austrii – czy trzeba znać niemiecki?
Czy warto znać niemiecki? A może wystarczy znajomość angielskiego?
Jeśli kobieta nie umie mówić po niemiecku, to jest w stanie dogadać się po angielsku. Ja miałam taka sytuacje, niestety podczas porodu nie umiałam mówić po niemiecku, lekarka jak i położna rozmawiały ze mną po angielsku, również po urodzeniu dziecka położne przy opiece poporodowej rozmawiały ze mną po angielsku, nie był to dla nich problem 🙂
– Olga, Wiener Neudorf/Mödling ( Niederösterreich)
Dla własnego dobrego samopoczucia, polecam nauczyć się podstawowego słownictwa związanego z porodem i noworodkiem. Sam poród jest dużym stresem, a co dopiero w obcym kraju i wśród języka, którego nie rozumiemy.
– Patrycja, Steiermark
Ciąża w Austrii – początki
Po pierwsze, przy planowaniu dziecka trzeba mieć dobrego, zaufanego ginekologa. Prywatnie, jeśli nas na to stać lub na kasę chorych. Różnica… prywatnie kosztuje sporo, ale usługi kompleksowe. Na kasę chorych, żeby dostać zdjęcia z usg, dowiedzieć się o płci i wiedzieć szczegółowo co się dzieje i czy jest to poprawne, musiałam wykupić dodatkowy pakiet u ginekologa. Inaczej kasa chorych nie finansuje takich luksusów. Przynajmniej tak mi tłumaczyła moja lekarka. Kolejna sprawa to szkoła rodzenia czy też kurs przygotowujący do porodu. Tu również trzeba się meldować w miarę możliwości na początku ciąży. Jeśli chodzi o poród, to tu również wybieramy szpital i również liczy się czas. Szpital z lepszą renomą szybciej ma pozajmowane miejsca. Natomiast w Linz do szpitala uniwersyteckiego można przyjechać i nie jest najgorzej.
– Monika, Linz
Warto wiedzieć (a przynajmniej lekarz powinien poinformować), że np. tutaj trzeba wybrać sobie szpital najlepiej od razu, jak dostanie się MKP (z reguły wie się to od koleżanek) trzeba zarejestrować się online na stronie geburtsinfo i na tą chwilę wybiera się 3, później ok 22 tygodnia jak dobrze pamiętam przychodzi listownie odpowiedź, do którego nas przyjmą i jest podany termin, na który trzeba donieść dokumenty, takie jak Mutter-Kind-Pass (MKP) pobierają krew, jest wywiad i ustala się termin do anestezjologa wraz z ankietą i tym samym jest się gotowym do porodu pod względem papierologii, bardo ważne pilnować, aby lekarz wypełnił wszystkie pieczątki w książeczce, które będą potrzebne do otrzymania macierzyńskiego.
– Marzena, Wiedeń
Na 1. miejscu jest umówienie giniekologa, do 16. tygodnia ciąży jest czas. A na wizytę czeka się czasami 2-4 tygodnie, przynajmniej w Innsbrucku.
– Honorata Inzing/Tyrol
Ciąża w Austrii – zwolnienie lekarskie
W Austrii nie jest łatwo o przejście na zwolnienie w czasie ciąży, jest tylko 15 medycznych powodów, które do tego uprawniają. Normalnie przyszła mama musi pracować do 8 miesiąca ciąży, na 8 tygodni przed terminem porodu zaczyna się kategoryczny zakaz pracy. W innym wypadku jeśli mama źle się czuje, może oczywiście wziąć chorobowe, ale niestety gdy dzieje się to zbyt często, może spodziewać się listu wzywającego na komisję do kasy chorych.
– Luiza, Wiedeń Instagram Luizy
Nie istnieje coś takiego jak L4 ze względu na ciążę. Jeśli ciężarna gorzej się czuje lub po prostu chce trochę odpocząć w domu, to lekarz ogólny oczywiście wystawi zwolnienie, nawet otwarte, ale trzeba pamiętać, że tymi trwającymi ponad dwa tygodnie interesuje się kasa chorych.
– Kasia, Wiener Neudorf, Niederösterreich
Ciąża w Austrii – lekarze ginekolodzy
Na każdej wizycie usg. Super lekarze, cierpliwie wytłumacząjacy wszystko. Wszelkie zastrzyki, np. na przeciwciała dostaniemy za darmo, jeśli potrzebujemy przy porodzie. Na każdym usg obecny mąż, lekarz miło wszystko tlumaczy.
– Katarzyna, Saalfelden
Na pewno, jeśli planuje sie prowadzenie ciąży w Austrii trzeba znaleźć odpowiedniego ginekologa, bo wizyty wyglądają trochę inaczej niż w Polsce. Częstotliwość jest inna, jeśli się nie mylę 🤔 można chodzić prywatnie, jak i na kasę chorych.
– Olga, Wiener Neudorf/Mödling, Niederösterreich
Tu się chodzi co miesiąc do lekarza, jak się jest w ciąży, bo inaczej nie dostanie się pieniędzy przed ciążą i po tzw. wyprawkę.
– Beata Ziegler- Sturo, Salzburg
Przede wszystkim, moim zdaniem, należy pamiętać o przestrzeganiu terminów poszczególnych badań (to bardzo ważne. Jesli opuścimy jakikolwiek termin, lub nie dopilnujemy jakiegoś badania w konkretnym czasie, automatycznie zaczynają się problemy np. z otrzymaniem wohen geld, a później pomocy finansowej na urlopie macierzyńskim).
– Agnieszka, Wiedeń
Ciąża w Austrii – Mutter Kind Pass
Podczas pierwszej wizyty u ginekologa, kiedy zostanie stwierdzona ciąża, dostaje się żółtą książeczkę tzw. Muter Kind Pass. Będą zapisywane w niej wszelkie badania podczas ciąży i potem badania okresowe dziecka do 5go roku życia.
Te książeczkę zdrowia mamy i dziecka dostają wszystkie przyszłe mamy mieszkające w Austrii niezależnie od narodowości. Obowiązkowe badania podczas ciąży, których jest 5 są darmowe jeśli robi się je u lekarza który ma podpisaną umowę z kasą chorych. Jeżeli nasz ginekolog jest Wahlarzt, czyli płacimy prywatnie to możemy po badaniu wysłać rachunek do naszej kasy chorych i wtedy dostaniemy zwrot części kosztów.
Tych obowiązkowych badań podczas ciąży jest 5. W tejże książeczkę jest wszystko wypisane. Dodatkowo w internecie można znaleźć informacje co na którym badaniu będzie robione.
– Ola, Tyrol, instagram Oli
Kobieta musi założyć Mutter Kind Pass – ważne jest, aby chodzić i „zbierać” pieczątki u ginekologa – jest to potrzebne później do macierzyńskiego.
– Olga, Wiener Neudorf/Mödling, Niederösterreich
Jak się planuje prowadzenie ciąży to ważne, aby pamiętać o pieczątkach w Mutter Kind Pass.
– Joanna B, Wiedeń
Bezwzględnie pilnować terminów Mutter Kind Pass, zarówno przed jak, i po porodzie. Myślę, że to może być oczywiste, ale jak ktoś w ostatniej chwili przyjeżdża albo jest źle doinformowany, to wyobrażam sobie, że może nieco „luźniej” podejść do tematu, że „a coś się potem załatwi” 😉
– Dorota, Villach, Kärnten
Prowadząc ciążę w Austrii należy skrupulatnie pilnować wyznaczonych terminów wizyt lekarskich i badań, a książeczki Mutter-Kind-Pass (karta ciąży i książeczka zdrowia dziecka w jednym) pilnować jak oka w głowie. Zawarte we wspomnianej książęce dane i pieczątki decydują o możliwości otrzymania świadczeń rodzinnych i ewentualnych karach, jakie mogą zostać nałożone na matkę za nieprzestrzeganie przepisów.
– Joanna Karpińska, Wiedeń, instagram Joanny
Warto wiedzieć, że obowiązkowe jest tylko 5 wizyt u ginekologa, które wpisuje się do specjalnej książeczki Mutter Kind Pass, która później służy również jako książeczka na bilanse u dziecka.
– Aleksandra, Wiedeń
Może nie każdy wie, że aby otrzymać pieniądze na dziecko od rządu (takie austriackie 500+) to trzeba mieć udokumentowane 5 wizyt u lekarza w czasie ciąży. Wizyty dokumentuje się w takiej książeczce Mutter Kind Pass, którą dostaje się podczas pierwszej wizyty.
– Patrycja, Karyntia/Klagenfurt-Land
Ciąża w Austrii – badania
Badania typu prenatalne są płatne.
– Olga, Wiener Neudorf/Mödling, Niederösterreich
Ważne, żeby zgłosić sie do ginekologa do 11. tygodnia ciąży na badania. W Austrii prowadzi się ciążę w dokumencie Mutter Kind Pass i brak wizyt w określonych terminach może spowodować utratę części macierzyńskiego.
– Ula, Linz, Austria
Tę ciążę mogłam zaplanować. Dowiedzieć się dokładnie co i jak. Moj Mąż jest starszy 18 lat ode mnie. Moja Lekarka prowadziła tę ciążę razem z nami. Musielismy różne badania zrobić na poczatku ciąży, bo byliśmy juz w odpowiednim wieku. Wybraliśmy prywatną Klinikę w Salzburgu, niedaleko nas. Tam razem z moją lekarką wybraliśmy położną. Pokazali nam salę porodową i wytłumaczyli, jak to się wszystko odbywa.
– Beata Ziegler- Sturo, Salzburg
Ciąża w Austrii – urlop macierzyński
Najciekawsze wydaje mi się, że w przeciwieństwie do Polski, w Austrii można wybrać 3 warianty płatnego urlopu macierzyńskiego, który można wykorzystać naprzemiennie z ojcem (czego w Polsce w ogóle nie ma) 😉 Oczywiście chodzi mi o warianty czasowe, gdzie najdłuższy trwa 2 lata.
– Ela, Tyrol, instagram Eli
Ciąża w Austrii – wybór położnej
W Austrii (Linz) jest niewiele położnych mających umowę z kasą chorych. Trzeba szukać położnej jak tylko wie się, że jest się w ciąży. Inaczej pozostają tylko prywatne położne.
– Monika, Linz
Ciąża w Austrii – co jeszcze warto wiedzieć?
Trzeba wiedzieć, że tu trzeba chodzić przed porodem do lekarza. Dostaje się książeczkę i tam zapisują wszystko, co szpital musi o tobie i twoim dziecku wiedzieć. Po porodzie chodzi sie też co miesiąc z dzieckiem do kontroli. Tu dzieci dostają bardzo dużo szczepionek za darmo. Jak ich ktoś nie kontroluje albo zabrania, to później dzieci mają problemy z żłobkiem i przedszkolem. My robiliśmy wszystkie szczepionki, nawet te co trzeba zapłacić.
Wcześniej, juz przed porodem, warto dowiedzieć się o dziecięcym lekarzu. Popytać. Także o lekarza albo lekarkę dla siebie. Szpital też jest ważny.
– Beata Ziegler- Sturo, Salzburg
Ciąża jest prowadzona inaczej niż w Polsce i warto się na to psychicznie przygotować. Z naszego polskiego punktu widzenia, jest dosyć mało wizyt, które są raczej krótkie i konkretne, jeżeli dziecko jest zdrowe. Nie bać się pytać i maglować lekarzy, jeżeli coś nas nurtuje. I warto skorzystać z pomocy/wsparcia Hebamme i/czy szkoły rodzenia.
– Patrycja, Steiermark