fbpx

Karnawał w Szwajcarii

Ciąża w Szwajcarii – praktyczne porady

Ciąża w Szwajcarii – praktyczne porady 1920 1280 Diana Korzeb

We wpisie Ciąża w Szwajcarii – praktyczne porady zgromadziłam wypowiedzi 18 dziewczyn, moich znajomych, kursantek, obserwatorek i czytelniczek i znajomych znajomych ;), które prowadziły swoje ciąże w Szwajcarii. Poprosiłam je o odpowiedź na jedno pytanie: Jaką jedną rzecz warto wiedzieć, jeśli planuje się ciążę w Szwajcarii?

Bardzo dziękuję wszystkim za udział w tej mini ankiecie, bo dzięki nim mogę przedstawić Ci cały wachlarz praktycznych porad związanych z ciążą w Szwajcarii.

Przy poszczególnych poradach zwróć proszę uwagę na to, gdzie mieszka osoba udzielająca porady, bo w różnych kantonach, ba! W różnych szpitalach może być trochę inaczej.

We wpisie Ciąża w Szwajcarii – praktyczne porady zgromadziłam wypowiedzi 18 dziewczyn, moich znajomych, kursantek, obserwatorek i czytelniczek i znajomych znajomych ;), które prowadziły swoje ciąże w Szwajcarii. Poprosiłam je o odpowiedź na jedno pytanie: Jaką jedną rzecz warto wiedzieć, jeśli planuje się ciążę w Szwajcarii?


Slide

Bardzo dziękuję wszystkim za udział w tej mini ankiecie, bo dzięki nim mogę przedstawić Ci cały wachlarz praktycznych porad związanych z ciążą w Szwajcarii.

Przy poszczególnych poradach zwróć proszę uwagę na to, gdzie mieszka osoba udzielająca porady, bo w różnych kantonach, ba! W różnych szpitalach może być trochę inaczej.

Ciąża w Szwajcarii – początki

Planując ciążę w Szwajcarii przede wszystkim trzeba zacząć od wybrania obowiązkowej kasy chorych. W Szwajcarii mamy prywatne i półprywatnie kasy chorych. Wybieramy to co nam w danym momencie najbardziej pasuje. Następnie możemy zabrać się za poszukiwania ginekologa i położnej. Szukamy kogoś komu możemy i zaufać i w przypadku położnej musimy zrobić dobre badanie rynku. Ja osobiście skorzystałam z kontaktów lokalnych koleżanek.

– Gosia, kanton Zürich Blog Gosi

Na początku zacznijmy od tego, że ciąża w Szwajcarii jest uznawana od 14tc co za tym idzie, aborcja do 14tc jest legalna, a pracodawca może kobietę zwolnić. Koszty leczenia i badań w ciąży + poród całkowicie pokrywa ubezpieczalnia (Krankenkasse) od 14tc 😊

– Ewelina, kanton St. Gallen

W CH aborcja jest legalna do 12 tyg ciąży. Ogólnie to jest to zamieszanie z magicznym terminem 13 tygodnia. Wszystko do tego terminu pokrywa sama pacjentka do wysokości franczyzy jak zwyczajną chorobę, a jeśli ciąża się utrzyma to już KK pokrywa całość od samego początku ciąży.

– Dominika, kanton Zürich

Jestem świeżo po drugim porodzie. Zarówno pierwszą jak i drugą ciążę w Szwajcarii wspominam naprawdę bardzo pozytywnie. Opieka jest na wysokim poziomie. Pierwszą rzeczą która mnie mocno zdziwiła było to że do 13 tyg ciąży nie traktuje się jej jak ciążę, (o ile mogę tak powiedzieć) chodzi mi o to że wizyty przed 13 tyg. płacimy z własnej kieszeni dopiero po 13 tyg wszystkie wizyty płaci ubezpieczenie. (Oni uważają że do tego czasu może się wiele zdarzyć…)

– Agata, kanton St. Gallen


Slide

Ciąża w Szwajcarii – zwolnienia lekarskie

Lekarze nie są chętni dawać zwolnienia, kobiety w Szwajcarii często pracują do końca ciąży i idą na zwolnienie tydzień przed planowanym porodem.

W sytuacji gdy masz zwolnienie zdrowotne zostaje Ci wypłacane 80% twojego wynagrodzenia do końca ciąży + 3-4 mce po porodzie w zależności od pracodawcy.

– Ewelina, kanton St. Gallen

W Szwajcarii nie ma „ciążowego L4” – pracuje się do końca, o ile nie ma przeciwwskazań. Często od 36 tc lekarz już wypisuje zwolnienie, ale wcześniej trzeba mieć powód lub dogadać się z lekarzem.

– Ingrid, kanton Basel-Stadt

Ciąża w Szwajcarii a praca

Pracodawca powinien dostosować do ciężarnej prace tak, by mogła ona ją wykonywać np. Jeżeli musisz w pracy dźwigać powinni dać Ci lżejsze stanowisko itp natomiast mój pracodawca miał to w nosie, więc w połowie ciąży poprosiłam o zwolnienie 100%, pracowałam na produkcji i miałam ciężką fizyczną pracę.

– Ewelina, kanton St. Gallen

Tutaj pracuje się prawie do rozwiązania, a urlop macierzyński to 3 miesiące i potem z powrotem pracy.

– Mariola, kanton Bern

W Szwajcarii podczas ciąży pracuje się praktycznie do dnia porodu. Trzeba mieć poważne dolegliwości, aby przejść na zwolnienie lekarskie.

– Oliwia, Bienne, kanton Bern

Chorobowego nie dostaje się bez powodu – tak jak w Polsce, że każda ciężarna przestaje pracować.

– Ania, Schaffhausen

Ginekolodzy niechętnie wypisują tzw. L4, chyba, że ciąża jest zagrożona albo istnieją inne problemy.

– Natalie M. , kanton Aargau

Ciąża w Szwajcarii – badania

To co mnie zaskoczyło to to, że nie robią badania krzywej cukrowej (w Polsce każda kobieta musi mieć to badanie), a tu badają krew i jeżeli twoje wyniki są ok to tyle, jeżeli wyjdą nieprawidłowości dopiero kierują Cię na krzywą cukrową i picie glukozy. Badania miałam co 4-5 tygodnie, za każdym razem był badany mocz i krew na miejscu, tętno i waga, wszystko wpisane w kartę ciąży.
Lekarz też nie bada tak jak w Polsce co chwilę szyjki, mój lekarz mówił że w ten sposób można doprowadzić do infekcji i nie warto ryzykować a to że kobieta może mieć skróconą szyjkę i rozwarcie nie oznacza, że za chwilę urodzi, często nawet kobiety przenoszą termin mimo rozwarcia itp.

– Ewelina, kanton St. Gallen

Po pierwsze dobry lekarz z którym się można bez problemu porozumieć, wygląda to tak samo jak w Polsce: co miesiąc kontrola i badania krwi i moczu na miejscu, puls i waga, dostaje się książeczkę w której są wpisywane wizyty, robią badanie grupy krwi jeśli ktoś nie zna i trzeba mieć tę książeczkę zawsze przy sobie aż do porodu.

– Mariola, kanton Bern

W Szwajcarii zakres obowiązkowych badań wykonywanych w ciąży jest mniejszy niż w Polsce. Dużo kobiet jest zdziwiona jak mało badań się tu wykonuje.

– Oliwia, Bienne, kanton Bern

Badania wykonywane są u lekarza prowadzącego (w tym też genetyczne). Całą dokumentację ciążową ma lekarz (nie dostaje się karty ciążowej). Lekarz po wybraniu przez pacjentkę szpitala przesyła tam dokumentację przed porodem. O wynikach badań informowana jestem telefonicznie przez lekarza lub w trakcie następnej wizyty.

– Ela, kanton St. Gallen

W Szwajcarii ciążę prowadzi lekarz, rzadziej położna. Wizyty co miesiąc, pod koniec ciąży co 2 tyg i co tydzień po 36 tc. Badania chyba porównywalne do tych co w Polsce – krew, mocz, ciśnienie, waga ciała, usg przysługują teoretycznie 3, ale lekarz z przyczyn medycznych może wykonać więcej – ja miałam ponad 10 w każdej ciąży.

Stawia się bardzo na zdrowe odżywianie i aktywność, umiarkowany przyrost wagi, codzienne ćwiczenia.

– Ingrid, kanton Basel-Stadt

Test NIPT pokrywa KK tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. jeśli ryzyko trisomii jest większe niż 1:1000.

– Dominika, kanton Zürich

Wizyty u ginekologa co miesiąc. Wszystkie badania w gabinecie – krew, mocz. Wyniki niektóre od razu, niektóre wysyłane do laboratorium. USG za każdym razem, wydrukowane zdjęcie, czasem nawet komplet zdjęć wysłany na maila. Miła, profesjonalna opieka. Lekarka mówi w 4 językach – do mnie po angielsku, do męża po Włosku. I to nie jest opieka prywatna, to jest zwykła wizyta na Krankenkasse.

– Marta, kanton Zürich

Badania prenatalne są powszechne, te bardziej zaawansowane (test Niftty, amniopunkcja) przysługuje starszym mamom oraz jeśli podstawowe badania wyjdą złe. Możliwa jest aborcja jak również terminacja późniejszej ciąży (przy chorobach/uszkodzeniu płodu), nie ma „klauzuli sumienia” i odesłania do innego lekarza”.

– Ingrid, kanton Basel-Stadt


Slide

W obu ciążach miałam badanie prenatalne tzw. test 1 trymestru –i to juz pokrywa ubezpieczenie. (Oceny ryzyka trisomii 21, 18 i 13, w oparciu o pomiar karku przezierności w kontroli ultradźwiękowej i oznaczania niektórych czynników w krwi matki oraz innych czynników matczynych i płodowych (między 12 a 14 tyg.). W przypadku zwiększonego ryzyka choroby płodu, refundowane są też kolejne testy.) I nie ma tu jakichś ram jak w PL np. po 30 r.ż. jest to dopiero refundowane. Tu w każdym wieku kobiety mają to darmowe. Leki niezbędne w trakcie ciąży jak żelazo, magnez, witaminy czy na infekcje dróg rodnych, które są wpisane na listę leków refundowanych SL (Späzialitätenliste), pokrywa ubezpieczenie podstawowe. Można skorzystać z kursu przygotowującego do porodu. I jest ich całkiem sporo do wyboru to koszt do ok. 150 CHF.

– Agata, kanton St. Gallen

Ciąża w Szwajcarii – wybór szpitala

Super było to że ok 30 tc lekarz pyta gdzie chcesz rodzić i twoją decyzję wysyłają do szpitala a on do Ciebie wysyła masę formularzy do wypełnienia i odesłania dzięki czemu nie musisz tego robić w stresie na porodówce. Jeżeli nie znasz języka, możesz poprosić o obecność tłumacza.

– Ewelina, kanton St. Gallen

Lekarz pyta, gdzie chce się rodzić i wpisuje szpital który podałam. Ze szpitala przychodzą dokumenty do wypełnienia i lista położnych do wybrania. Potem dostaje się termin spotkania w szpitalu. Na miejscu oprowadzająca pokazują co i jak. Rodziłam w prywatnej klinice bo tam pracował mój lekarz prowadzący.

– Mariola, kanton Bern

Jeśli coś się dzieje, nie ma problemu, można podjechać do szpitala na kontrolę. Ja akurat kilka razy byłam w szpitalu, z obawy że coś jest nie tak. Lekarze są przemili i nie widać po nich rutyny czy zobojętnienia.

Badanie usg odbywa się przy każdej wizycie u lekarza, a dodatkowo szpital, w którym decydujemy się rodzić, zaprasza na około miesiąc przed terminem na kontrolę u nich, żeby w razie co byli przygotowani. Do szpitala są też zapraszani przyszli rodzice, aby pokazać im jak to wszystko się odbywa/wygląda. Na wszystkie pytania udzielają odpowiedzi. Jest zupełnie inaczej niż w Polsce, aczkolwiek w Polsce rodziłam 10 lat temu, a w tym roku urodziłam tutaj.

– Justyna, Baden, kanton Aargau

Możliwość odwiedzenia szpitala, obejrzenia sal porodowych, sal na oddziale. Każdy szpital organizuje takie spotkania (dla wielu na raz), można sprawdzić i wybrać sobie gdzie chce się rodzić.

– Marta, kanton Zürich

Pokoje są 1-2 osobowe (w Basel), ładnie urządzone, przestronne, z częścią wypoczynkową i do przyjmowania gości (w wyznaczonych godzinach, partner cały dzień), jedzenie wyśmienite – z karty, np. na obiad kilka zup do wyboru, sałaty, drugie dania (również wegetariańskie), desery, kawa/herbata, można zamówić posiłki dla rodziny.

– Ingrid, kanton Basel-Stadt

Warto wybrać szpital i najlepiej jest śledzić kiedy odbywają się dni otwarte. Informacje pojawiają się najczęściej na stronach internetowych. Następnie zgłaszamy się na spotkanie i wspólnie z innymi przyszłymi rodzicami możemy zobaczyć jak dany szpital wygląda, jak personel opiekuje się przyszłą mamą. Podczas prezentacji szpitala można też wziąć udział w dyskusji i zadawać pytania. Po porodzie, kiedy świeżo upieczona mama opuszcza szpital, dostaje ankietę w której zaznacza w jakiej skali ocenia pobyt w szpitalu.

Dzięki tej ankiecie, wszyscy się starają żeby rodząca miała jak najlepsze warunki czyli jeśli pojawia się choćby najmniejszy ból czy dyskomfort, personel od razu to wyczuwa i pyta, doradza bądź przynosi podpaskę z lodem która jest boska bo łagodzi ból 😉

– Gosia, kanton Zürich Blog Gosi

Ciążę można prowadzić od początku zarówno juz w szpitalu w którym się będzie rodzić jak też u prywatnego ginekologa, ale w tym przypadku ok 30 tyg ciazy dokumentacje medyczna należy przesłać już do wybranego szpitala. Ja skorzystałam z pierwszej opcji co wiązało się z tym że nie musiałam nic dostarczać tylko oni wszystkie wyniki mieli na miejscu.

– Agata, kanton St. Gallen

Ciąża w Szwajcarii – ubezpieczenie

Jeśli chodzi o ciążę w CH to warto wiedzieć, że do 13 tyg. ciąży wizyty u ginekologa i badania laboratoryjne są płatne, zaś od 13 tyg. ciąży wszystkie świadczenia dla ciężarnych, w tym wizyta u lekarza specjalisty innego rodzaju niż ginekolog pokrywa podstawowe ubezpieczenie. Jest specjalna broszura informacyjna, bo wiele kwestii było niejasnych i kasy chorych wykorzystywały niewiedzę pacjentek i różnorodność interpretacji ustawy, zwłaszcza jeśli ciąża skończyła się poronieniem przed 13 tyg.
(link do broszury)

Standardowo chyba przysługuje tylko 7 wizyt w ramach ubezpieczenia podstawowego, jeśli ciąża jest zagrożona, to wszystkie dodatkowe wizyty pokrywa KK Ja miałam w ostatnich dwóch ciążach wszystkie wizyty pokryte w 100% od samego początku wraz z wizytami u specjalisty hematologa i bardzo zaawansowanymi badaniami krwi; obie ciąże były o bardzo wysokim ryzyku.

Jeśli ciąża się utrzyma, czyli przekroczy się ten 13 tydzień o KK pokryje koszt wszystkich wizyt. Dlatego lekarze ginekolodzy często wysyłają rachunki do KK dopiero po 13 tyg, żeby nie stresować kobiety, że ma już płacić. Niestety, jeśli zdarzy się nieszczęście, to będzie musiała zapłacić. No chyba, że ma super ubezpieczenie, a nie podstawowe. Jeśli chodzi o samą ciążę jeszcze, to nie wszystkie witaminy są pokrywane przez KK, trzeba zapytać lekarza, czy to co zaleca jest pokrywane. Ja miałam cały zestaw płatny, ze względu na wysoko specjalistyczne suplementy, musiałam sama kupić wszystko w aptece.

– Dominika, kanton Zürich

W 6 miesiącu poszłam do ubezpieczyciela i zgłosiłem dziecko do ubezpieczenia i to jest bardzo ważne bo jeśli się nie zgłosi dziecka to podobno przy komplikacjach trzeba za dziecko płacić sto procent za leczenie gdyby się urodziło np jako wcześniak. Jeśli się przekroczy powyżej 1 miesiąca zwolnienie z powodu ciąży to potem nie dostanie się pieniędzy za urlop wychowawczy.

– Mariola, kanton Bern

Warto wcześniej ubezpieczyć się dodatkowo z medycyny alternatywnej. Ubezpieczenie wtedy pokryje większość masaży czy akupunktury podczas ciąży.

– Sabina, kanton Zürich

Ważne, aby zawsze pytać dwa razy lekarza o wszystko i zawsze dopytywać za co ubezpieczenie zwróci pieniążki, a za co nie. Ogólnie prowadzenie ciąży i poród jest całkowicie pokrywany przez ubezpieczenie ale w praktyce zawsze lepiej dopytać.

– Agnieszka, kanton Solothurn

Wszystkie koszty związane z ciążą są w 100% pokrywane przez ubezpieczenie od 12 tyg ciąży.

– Ania, Schaffhausen

Ciąża w Szwajcarii jest bezpłatna. Wszelkie koszty związane z ciążą pokrywa ubezpieczyciel. USG, wizyty kontrolne, badanie prenatalne, leki, pobyt w szpitalu, poród i całą opiekę poporodową (porady laktacyjne, wizyta położnej itp.) mamy za darmo w ramach podstawowego ubezpieczenia.

– Martyna, kanton Zürich

Ubezpieczenie pokrywa wszystkie koszty, tzn wizyty, badania, pobieranie krwi, lekarstwa dopiero od 13 tyg. ciąży (ale to dokładnie zależy oczywiście od ubezpieczyciela).

Dostępne są również szkoły rodzenia, również na basenie czy akupunktura w 3 trymestrze – to również pokrywa ubezpieczyciel.

– Natalie M., kanton Aargau

Od 13 tygodnia wszystko za free, nawet jak miałam infekcje gardła, albo po porodzie musiałam jechać na Notfall, za nic nie zapłaciłam. Nawet zwrócono mi pieniądze za leki.

Kursy prenatalne, gimnastyka prenatalna były dofinansowane. Indywidualne spotkanie z położną w szpitalu (za darmo).

– Marta, kanton Zürich

Od rodzaju ubezpieczenia zależy gdzie możesz rodzić i w jakiej sali leżeć po porodzie. Przy ubezpieczeniu standardowym można chyba rodzic w lokalnym szpitalu i leży się na sali 4 osobowej. W przypadku opieki prywatnej możesz wybrać dowolnie szpital (publiczny lub prywatny) i leżysz w sali jednoosobowej. Jeżeli chcesz by lekarz był przy porodzie to musisz pokryć jego honorarium. Popularne też są domy porodowe.

– Sabina, kanton Zürich

Warto ubezpieczyć dziecko jeszcze przed porodem by w razie komplikacji nie musieć płacić z własnych oszczędności. Gdy poród i zdrowie dziecka jest w porządku to koszt pokrywa KK ale w wypadku choroby dziecka- musi mieć już swoje ubezpieczenie bo KK mamy nie pokryje dodatkowych badań czy operacji dziecka.

– Agata, kanton St. Gallen

Ciąża w Szwajcarii – język

Pierwszą ciążę prowadził lekarz Polak, także rozmawialiśmy po polsku, w szpitalu w trakcie porodu po niemiecku a mój mąż po angielsku. Nie było problemu z komunikacją. Druga ciąża 100% niemiecki. Lekarze współpracują z rodzącą, jeżeli czegoś nie rozumiałam to próbowali wyjaśnić innymi słowami. Nigdy nie czułam się źle przez to że jestem obcokrajowcem.

– Martyna, kanton Zürich

Język niemiecki bez problemu u mnie. Ale na szczęście pani anestezjolog była Polką, więc na ten czas było mi lepiej mówić po polsku o moich obawach.

– Justyna, Baden, kanton Aargau


Slide

Ciąża w Szwajcarii – położna

Warto zacząć szukać położnej stosunkowo wcześnie, zwłaszcza jeśli termin porodu wypada w wakacje. Położna przychodzi do 9 razy na domowe wizyty po porodzie.

– Sabina, kanton Zürich

Po porodzie każda kobieta ma prawo do wsparcia położnej przez dwanaście tygodni, w razie potrzeby do końca okresu karmienia piersią. Położna pomaga i doradza w okresie połogu we wszystkich kwestiach dotyczących dziecka i zdrowia matki. Położne odwiedzają mamę i dziecko od 10. dnia po porodzie i po tym masz jeszcze osiem wizyt do końca karmienia piersią.

– Gosia, kanton Zürich Blog Gosi

Rozmowy z położną pokrywa Krankenkasse. Do położnej można dzwonić w każdej sprawie i o każdej porze dnia.

– Justyna, Baden, kanton Aargau

Bardzo ważną i w sumie pomocna sprawą (jeśli chce się jak najszybciej wyjść do domu) jest znalezienie położnej jeszcze dużo wcześniej przed porodem. Najlepiej na 3-4 miesiące przed terminem porodu bo mają bardzo napięte grafiki. Dzięki tej opcji jeśli po porodzie mama z noworodkiem czuje się dobrze może wyjść już na 2 dobę, a badanie które jest w Szwajcarii obligatoryjne (pobierają 4 krople krwi z pięty na wykrycie chorób rzadkich) wykona położna w domu.

Jeśli poród odbył się o czasie to przysługuje 10 wizyt domowych położnej. Sprawdza stan dziecka jak i mamy. Odpowiadają skrupulatnie na wszystkie pytania, podchodzą indywidualnie do każdego przypadku.

Mam doświadczenie z 2 różnymi położnymi a tym samym zapałem do pracy.

– Agata, kanton St. Gallen

Jakie są Twoje doświadczenia z porodem w Szwajcarii? Co mogłabyś poradzić od siebie? A może jest coś, o co byś chciała zapytać? Nie jestem ekspertem od składania dokumentów, a od nauki języka, ale mogę poszukać eksperta, który na te pytania odpowie 🙂

Dziewczyny opowiadały już, jak przebiega ciąża w Niemczech i poród w Niemczech. Przejdź do wpisów, żeby dowiedzieć się więcej.

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb