fbpx
Niemieckie seriale

Ciąża i poród w Szwajcarii – praktyczne porady

We wpisie Ciążą i poród w Szwajcarii – praktyczne porady zgromadziłam wypowiedzi 18 dziewczyn, moich znajomych, kursantek, obserwatorek i czytelniczek i znajomych znajomych ;), które były w ciąży i rodziły w Szwajcarii. Poprosiłam je o odpowiedź na jedno pytanie: Jaką jedną rzecz warto wiedzieć, jeśli planuje się ciążę i urodzenie dziecka w Szwajcarii?

Bardzo dziękuję wszystkim za udział w tej mini ankiecie, bo dzięki nim mogę przedstawić Ci cały wachlarz praktycznych porad związanych z ciążą i porodem w Szwajcarii.

Przy poszczególnych poradach zwróć proszę uwagę na to, gdzie mieszka osoba udzielająca porady, bo w różnych kantonach, ba! W różnych szpitalach może być trochę inaczej.

Ciąża w Szwajcarii – początki

Planując ciążę w Szwajcarii przede wszystkim trzeba zacząć od wybrania obowiązkowej kasy chorych. W Szwajcarii mamy prywatne i półprywatnie kasy chorych. Wybieramy to co nam w danym momencie najbardziej pasuje. Następnie możemy zabrać się za poszukiwania ginekologa i położnej. Szukamy kogoś komu możemy i zaufać i w przypadku położnej musimy zrobić dobre badanie rynku. Ja osobiście skorzystałam z kontaktów lokalnych koleżanek.

– Gosia, kanton Zürich Blog Gosi

Na początku zacznijmy od tego, że ciąża w Szwajcarii jest uznawana od 14tc co za tym idzie, aborcja do 14tc jest legalna, a pracodawca może kobietę zwolnić. Koszty leczenia i badań w ciąży + poród całkowicie pokrywa ubezpieczalnia (Krankenkasse) od 14tc 😊

– Ewelina, kanton St. Gallen

W CH aborcja jest legalna do 12 tyg ciąży. Ogólnie to jest to zamieszanie z magicznym terminem 13 tygodnia. Wszystko do tego terminu pokrywa sama pacjentka do wysokości franczyzy jak zwyczajną chorobę, a jeśli ciąża się utrzyma to już KK pokrywa całość od samego początku ciąży.

– Dominika, kanton Zürich

Jestem świeżo po drugim porodzie. Zarówno pierwszą jak i drugą ciążę w Szwajcarii wspominam naprawdę bardzo pozytywnie. Opieka jest na wysokim poziomie. Pierwszą rzeczą która mnie mocno zdziwiła było to że do 13 tyg ciąży nie traktuje się jej jak ciążę, (o ile mogę tak powiedzieć) chodzi mi o to że wizyty przed 13 tyg. płacimy z własnej kieszeni dopiero po 13 tyg wszystkie wizyty płaci ubezpieczenie. (Oni uważają że do tego czasu może się wiele zdarzyć…)

– Agata, kanton St. GallenCiąża w Szwajcarii – zwolnienia lekarskie

Lekarze nie są chętni dawać zwolnienia, kobiety w Szwajcarii często pracują do końca ciąży i idą na zwolnienie tydzień przed planowanym porodem.

W sytuacji gdy masz zwolnienie zdrowotne zostaje Ci wypłacane 80% twojego wynagrodzenia do końca ciąży + 3-4 mce po porodzie w zależności od pracodawcy.

– Ewelina, kanton St. Gallen

W Szwajcarii nie ma „ciążowego L4” – pracuje się do końca, o ile nie ma przeciwwskazań. Często od 36 tc lekarz już wypisuje zwolnienie, ale wcześniej trzeba mieć powód lub dogadać się z lekarzem.

– Ingrid, kanton Basel-Stadt

Ciąża w Szwajcarii a praca

Pracodawca powinien dostosować do ciężarnej prace tak, by mogła ona ją wykonywać np. Jeżeli musisz w pracy dźwigać powinni dać Ci lżejsze stanowisko itp natomiast mój pracodawca miał to w nosie, więc w połowie ciąży poprosiłam o zwolnienie 100%, pracowałam na produkcji i miałam ciężką fizyczną pracę.

– Ewelina, kanton St. Gallen

Tutaj pracuje się prawie do rozwiązania, a urlop macierzyński to 3 miesiące i potem z powrotem pracy.

– Mariola, kanton Bern

W Szwajcarii podczas ciąży pracuje się praktycznie do dnia porodu. Trzeba mieć poważne dolegliwości, aby przejść na zwolnienie lekarskie.

– Oliwia, Bienne, kanton Bern

Chorobowego nie dostaje się bez powodu – tak jak w Polsce, że każda ciężarna przestaje pracować.

– Ania, Schaffhausen

Ginekolodzy niechętnie wypisują tzw. L4, chyba, że ciąża jest zagrożona albo istnieją inne problemy.

– Natalie M. , kanton Aargau

Ciąża w Szwajcarii – badania

To co mnie zaskoczyło to to, że nie robią badania krzywej cukrowej (w Polsce każda kobieta musi mieć to badanie), a tu badają krew i jeżeli twoje wyniki są ok to tyle, jeżeli wyjdą nieprawidłowości dopiero kierują Cię na krzywą cukrową i picie glukozy. Badania miałam co 4-5 tygodnie, za każdym razem był badany mocz i krew na miejscu, tętno i waga, wszystko wpisane w kartę ciąży.
Lekarz też nie bada tak jak w Polsce co chwilę szyjki, mój lekarz mówił że w ten sposób można doprowadzić do infekcji i nie warto ryzykować a to że kobieta może mieć skróconą szyjkę i rozwarcie nie oznacza, że za chwilę urodzi, często nawet kobiety przenoszą termin mimo rozwarcia itp

– Ewelina, kanton St. Gallen

Po pierwsze dobry lekarz z którym się można bez problemu porozumieć, wygląda to tak samo jak w Polsce: co miesiąc kontrola i badania krwi i moczu na miejscu, puls i waga, dostaje się książeczkę w której są wpisywane wizyty, robią badanie grupy krwi jeśli ktoś nie zna i trzeba mieć tę książeczkę zawsze przy sobie aż do porodu.

– Mariola, kanton Bern

W Szwajcarii zakres obowiązkowych badań wykonywanych w ciąży jest mniejszy niż w Polsce. Dużo kobiet jest zdziwiona jak mało badań się tu wykonuje.

– Oliwia, Bienne, kanton Bern

Badania wykonywane są u lekarza prowadzącego (w tym też genetyczne). Całą dokumentację ciążową ma lekarz (nie dostaje się karty ciążowej). Lekarz po wybraniu przez pacjentkę szpitala przesyła tam dokumentację przed porodem. O wynikach badań informowana jestem telefonicznie przez lekarza lub w trakcie następnej wizyty.

– Ela, kanton St. Gallen

W Szwajcarii ciążę prowadzi lekarz, rzadziej położna. Wizyty co miesiąc, pod koniec ciąży co 2 tyg i co tydzień po 36 tc. Badania chyba porównywalne do tych co w Polsce – krew, mocz, ciśnienie, waga ciała, usg przysługują teoretycznie 3, ale lekarz z przyczyn medycznych może wykonać więcej – ja miałam ponad 10 w każdej ciąży.

Stawia się bardzo na zdrowe odżywianie i aktywność, umiarkowany przyrost wagi, codzienne ćwiczenia.

– Ingrid, kanton Basel-Stadt

Test NIPT pokrywa KK tylko w wyjątkowych sytuacjach, np. jeśli ryzyko trisomii jest większe niż 1:1000

– Dominika, kanton Zürich

Wizyty u ginekologa co miesiąc. Wszystkie badania w gabinecie – krew, mocz. Wyniki niektóre od razu, niektóre wysyłane do laboratorium. USG za każdym razem, wydrukowane zdjęcie, czasem nawet komplet zdjęć wysłany na maila. Miła, profesjonalna opieka. Lekarka mówi w 4 językach – do mnie po angielsku, do męża po Włosku. I to nie jest opieka prywatna, to jest zwykła wizyta na Krankenkasse.

– Marta, kanton Zürich

Badania prenatalne są powszechne, te bardziej zaawansowane (test Niftty, amniopunkcja) przysługuje starszym mamom oraz jeśli podstawowe badania wyjdą złe. Możliwa jest aborcja jak również terminacja późniejszej ciąży (przy chorobach/uszkodzeniu płodu), nie ma „klauzuli sumienia” i odesłania do innego lekarza”

– Ingrid, kanton Basel-Stadt

W obu ciążach miałam badanie prenatalne tzw. test 1 trymestru –i to juz pokrywa ubezpieczenie. (Oceny ryzyka trisomii 21, 18 i 13, w oparciu o pomiar karku przezierności w kontroli ultradźwiękowej i oznaczania niektórych czynników w krwi matki oraz innych czynników matczynych i płodowych (między 12 a 14 tyg.). W przypadku zwiększonego ryzyka choroby płodu, refundowane są też kolejne testy.) I nie ma tu jakichś ram jak w PL np. po 30 r.ż. jest to dopiero refundowane. Tu w każdym wieku kobiety mają to darmowe. Leki niezbędne w trakcie ciąży jak żelazo, magnez, witaminy czy na infekcje dróg rodnych, które są wpisane na listę leków refundowanych SL (Späzialitätenliste), pokrywa ubezpieczenie podstawowe. Można skorzystać z kursu przygotowującego do porodu. I jest ich całkiem sporo do wyboru to koszt do ok. 150 CHF.

– Agata, kanton St. Gallen

Ciąża w Szwajcarii – wybór szpitala

Super było to że ok 30 tc lekarz pyta gdzie chcesz rodzić i twoją decyzję wysyłają do szpitala a on do Ciebie wysyła masę formularzy do wypełnienia i odesłania dzięki czemu nie musisz tego robić w stresie na porodówce. Jeżeli nie znasz języka, możesz poprosić o obecność tłumacza.

– Ewelina, kanton St. Gallen

Lekarz pyta, gdzie chce się rodzić i wpisuje szpital który podałam. Ze szpitala przychodzą dokumenty do wypełnienia i lista położnych do wybrania. Potem dostaje się termin spotkania w szpitalu. Na miejscu oprowadzająca pokazują co i jak. Rodziłam w prywatnej klinice bo tam pracował mój lekarz prowadzący.
– Mariola, kanton Bern

Jeśli coś się dzieje, nie ma problemu, można podjechać do szpitala na kontrolę. Ja akurat kilka razy byłam w szpitalu, z obawy że coś jest nie tak. Lekarze są przemili i nie widać po nich rutyny czy zobojętnienia.

Badanie usg odbywa się przy każdej wizycie u lekarza, a dodatkowo szpital, w którym decydujemy się rodzić, zaprasza na około miesiąc przed terminem na kontrolę u nich, żeby w razie co byli przygotowani. Do szpitala są też zapraszani przyszli rodzice, aby pokazać im jak to wszystko się odbywa/wygląda. Na wszystkie pytania udzielają odpowiedzi. Jest zupełnie inaczej niż w Polsce, aczkolwiek w Polsce rodziłam 10 lat temu, a w tym roku urodziłam tutaj.

– Justyna, Baden, kanton Aargau

Możliwość odwiedzenia szpitala, obejrzenia sal porodowych, sal na oddziale. Każdy szpital organizuje takie spotkania (dla wielu na raz), można sprawdzić i wybrać sobie gdzie chce się rodzić.

– Marta, kanton Zürich

Pokoje są 1-2 osobowe (w Basel), ładnie urządzone, przestronne, z częścią wypoczynkową i do przyjmowania gości (w wyznaczonych godzinach, partner cały dzień), jedzenie wyśmienite – z karty, np. na obiad kilka zup do wyboru, sałaty, drugie dania (również wegetariańskie), desery, kawa/herbata, można zamówić posiłki dla rodziny.

– Ingrid, kanton Basel-Stadt

Warto wybrać szpital i najlepiej jest śledzić kiedy odbywają się dni otwarte. Informacje pojawiają się najczęściej na stronach internetowych. Następnie zgłaszamy się na spotkanie i wspólnie z innymi przyszłymi rodzicami możemy zobaczyć jak dany szpital wygląda, jak personel opiekuje się przyszłą mamą. Podczas prezentacji szpitala można też wziąć udział w dyskusji i zadawać pytania. Po porodzie, kiedy świeżo upieczona mama opuszcza szpital, dostaje ankietę w której zaznacza w jakiej skali ocenia pobyt w szpitalu.

Dzięki tej ankiecie, wszyscy się starają żeby rodząca miała jak najlepsze warunki czyli jeśli pojawia się choćby najmniejszy ból czy dyskomfort, personel od razu to wyczuwa i pyta, doradza bądź przynosi podpaskę z lodem która jest boska bo łagodzi ból ;)

– Gosia, kanton Zürich Blog Gosi

Ciążę można prowadzić od początku zarówno juz w szpitalu w którym się będzie rodzić jak też u prywatnego ginekologa, ale w tym przypadku ok 30 tyg ciazy dokumentacje medyczna należy przesłać już do wybranego szpitala. Ja skorzystałam z pierwszej opcji co wiązało się z tym że nie musiałam nic dostarczać tylko oni wszystkie wyniki mieli na miejscu.

– Agata, kanton St. Gallen

Ciąża w Szwajcarii – ubezpieczenie

Jeśli chodzi o ciążę w CH to warto wiedzieć, że do 13 tyg. ciąży wizyty u ginekologa i badania laboratoryjne są płatne, zaś od 13 tyg. ciąży wszystkie świadczenia dla ciężarnych, w tym wizyta u lekarza specjalisty innego rodzaju niż ginekolog pokrywa podstawowe ubezpieczenie. Jest specjalna broszura informacyjna, bo wiele kwestii było niejasnych i kasy chorych wykorzystywały niewiedzę pacjentek i różnorodność interpretacji ustawy, zwłaszcza jeśli ciąża skończyła się poronieniem przed 13 tyg.
(link do broszury)

Standardowo chyba przysługuje tylko 7 wizyt w ramach ubezpieczenia podstawowego, jeśli ciąża jest zagrożona, to wszystkie dodatkowe wizyty pokrywa KK Ja miałam w ostatnich dwóch ciążach wszystkie wizyty pokryte w 100% od samego początku wraz z wizytami u specjalisty hematologa i bardzo zaawansowanymi badaniami krwi; obie ciąże były o bardzo wysokim ryzyku.

Jeśli ciąża się utrzyma, czyli przekroczy się ten 13 tydzień o KK pokryje koszt wszystkich wizyt. Dlatego lekarze ginekolodzy często wysyłają rachunki do KK dopiero po 13 tyg, żeby nie stresować kobiety, że ma już płacić. Niestety, jeśli zdarzy się nieszczęście, to będzie musiała zapłacić. No chyba, że ma super ubezpieczenie, a nie podstawowe. Jeśli chodzi o samą ciążę jeszcze, to nie wszystkie witaminy są pokrywane przez KK, trzeba zapytać lekarza, czy to co zaleca jest pokrywane. Ja miałam cały zestaw płatny, ze względu na wysoko specjalistyczne suplementy, musiałam sama kupić wszystko w aptece.

– Dominika, kanton Zürich

W 6 miesiącu poszłam do ubezpieczyciela i zgłosiłem dziecko do ubezpieczenia i to jest bardzo ważne bo jeśli się nie zgłosi dziecka to podobno przy komplikacjach trzeba za dziecko płacić sto procent za leczenie gdyby się urodziło np jako wcześniak. Jeśli się przekroczy powyżej 1 miesiąca zwolnienie z powodu ciąży to potem nie dostanie się pieniędzy za urlop wychowawczy.

– Mariola, kanton Bern

Warto wcześniej ubezpieczyć się dodatkowo z medycyny alternatywnej. Ubezpieczenie wtedy pokryje większość masaży czy akupunktury podczas ciąży.

– Sabina, kanton Zürich

Ważne, aby zawsze pytać dwa razy lekarza o wszystko i zawsze dopytywać za co ubezpieczenie zwróci pieniążki, a za co nie. Ogólnie prowadzenie ciąży i poród jest całkowicie pokrywany przez ubezpieczenie ale w praktyce zawsze lepiej dopytać.

– Agnieszka, kanton Solothurn

Wszystkie koszty związane z ciążą są w 100% pokrywane przez ubezpieczenie od 12 tyg ciąży.

– Ania, Schaffhausen

Ciąża w Szwajcarii jest bezpłatna. Wszelkie koszty związane z ciążą pokrywa ubezpieczyciel. USG, wizyty kontrolne, badanie prenatalne, leki, pobyt w szpitalu, poród i całą opiekę poporodową (porady laktacyjne, wizyta położnej itp.) mamy za darmo w ramach podstawowego ubezpieczenia.

– Martyna, kanton Zürich

Ubezpieczenie pokrywa wszystkie koszty, tzn wizyty, badania, pobieranie krwi, lekarstwa dopiero od 13 tyg. ciąży (ale to dokładnie zależy oczywiście od ubezpieczyciela).

Dostępne są również szkoły rodzenia, również na basenie czy akupunktura w 3 trymestrze – to również pokrywa ubezpieczyciel.

– Natalie M., kanton Aargau

Od 13 tygodnia wszystko za free, nawet jak miałam infekcje gardła, albo po porodzie musiałam jechać na Notfall, za nic nie zapłaciłam. Nawet zwrócono mi pieniądze za leki.

Kursy prenatalne, gimnastyka prenatalna były dofinansowane. Indywidualne spotkanie z położną w szpitalu (za darmo).

– Marta, kanton Zürich

Od rodzaju ubezpieczenia zależy gdzie możesz rodzić i w jakiej sali leżeć po porodzie. Przy ubezpieczeniu standardowym można chyba rodzic w lokalnym szpitalu i leży się na sali 4 osobowej. W przypadku opieki prywatnej możesz wybrać dowolnie szpital (publiczny lub prywatny) i leżysz w sali jednoosobowej. Jeżeli chcesz by lekarz był przy porodzie to musisz pokryć jego honorarium. Popularne też są domy porodowe.”

– Sabina, kanton Zürich

Warto ubezpieczyć dziecko jeszcze przed porodem by w razie komplikacji nie musieć płacić z własnych oszczędności. Gdy poród i zdrowie dziecka jest w porządku to koszt pokrywa KK ale w wypadku choroby dziecka- musi mieć już swoje ubezpieczenie bo KK mamy nie pokryje dodatkowych badań czy operacji dziecka.

– Agata, kanton St. Gallen

Ciąża w Szwajcarii – język

Pierwszą ciążę prowadził lekarz Polak, także rozmawialiśmy po polsku, w szpitalu w trakcie porodu po niemiecku a mój mąż po angielsku. Nie było problemu z komunikacją. Druga ciąża 100% niemiecki. Lekarze współpracują z rodzącą, jeżeli czegoś nie rozumiałam to próbowali wyjaśnić innymi słowami. Nigdy nie czułam się źle przez to że jestem obcokrajowcem.

– Martyna, kanton Zürich

Język niemiecki bez problemu u mnie. Ale na szczęście pani anestezjolog była Polką, więc na ten czas było mi lepiej mówić po polsku o moich obawach.

– Justyna, Baden, kanton Aargau

Ciąża w Szwajcarii – położna

Warto zacząć szukać położnej stosunkowo wcześnie, zwłaszcza jeśli termin porodu wypada w wakacje. Położna przychodzi do 9 razy na domowe wizyty po porodzie.

– Sabina, kanton Zürich

Po porodzie każda kobieta ma prawo do wsparcia położnej przez dwanaście tygodni, w razie potrzeby do końca okresu karmienia piersią. Położna pomaga i doradza w okresie połogu we wszystkich kwestiach dotyczących dziecka i zdrowia matki. Położne odwiedzają mamę i dziecko od 10. dnia po porodzie i po tym masz jeszcze osiem wizyt do końca karmienia piersią.”

– Gosia, kanton Zürich Blog Gosi

Rozmowy z położną pokrywa Krankenkasse. Do położnej można dzwonić w każdej sprawie i o każdej porze dnia.

– Justyna, Baden, kanton Aargau

Bardzo ważną i w sumie pomocna sprawą (jeśli chce się jak najszybciej wyjść do domu) jest znalezienie położnej jeszcze dużo wcześniej przed porodem. Najlepiej na 3-4 miesiące przed terminem porodu bo mają bardzo napięte grafiki. Dzięki tej opcji jeśli po porodzie mama z noworodkiem czuje się dobrze może wyjść już na 2 dobę, a badanie które jest w Szwajcarii obligatoryjne (pobierają 4 krople krwi z pięty na wykrycie chorób rzadkich) wykona położna w domu.

Jeśli poród odbył się o czasie to przysługuje 10 wizyt domowych położnej. Sprawdza stan dziecka jak i mamy. Odpowiadają skrupulatnie na wszystkie pytania, podchodzą indywidualnie do każdego przypadku.

Mam doświadczenie z 2 różnymi położnymi a tym samym zapałem do pracy.

– Agata, kanton St. Gallen

Poród w Szwajcarii – co zabrać do szpitala?

Do szpitala nie trzeba brać ubranek dla dziecka – tylko ubranka na wyjście ze szpitala są potrzebne.

– Ania, Schaffhausen

Na pewno nie trzeba zabierać do szpitala rzeczy innych niż osobiste. Wszystkie środki pielęgnacyjne dla noworodka są dostępne. Dziecku potrzebne są tylko ubranka na wyjście ze szpitala.

– Martyna, kanton St-Gallen

Gdy zobaczyłam listę rzeczy do szpitala to pytałam położnej czy to jakiś żart, przecież ta lista jest niekompletna 😑 kierowały mną myśli o tym jak jest w Polsce. Moja położna się tylko zaśmiała, że co ja chce zabrać? Mam mieć piżamę, dres, skarpety, ubranko na wyjście dla dziecka, muzykę do porodu, aparat, kamerę 😂 Wszystko ale to wszyyyyssstttkoooo dostajesz w szpitalu, nawet piżamę do karmienia jak nie masz, majtki z siateczki, podkłady, podpaski dla dziecka masz absolutnie wszystko.

– Ewelina, kanton St. Gallen

Do szpitala nic nie potrzebuje oprócz ubrania dla siebie, wszystko jest na miejscu. TRZEBA też wziąć wszystkie dokumenty akt małżeństwa, AKTY urodzenia rodziców ponieważ szpital wysyła papiery o wydanie aktu urodzenia.

– Mariola, kanton Bern

Nie trzeba zabierać ze sobą całej torby jak w Polsce (mam porównanie, synka rodziłam w Polsce) ja spakowałam się do maleńkiego plecaka. Szpital zapewnia: dla mamy – wkładki poporodowe, majtki jednorazowe, buteleczkę do polewania się wodą po skorzystania z toalety 😁; dla dziecka – ciuszki, pampersy, śpiworek, chusteczki do przemywania, olejek, erytrol do pępka, można również za jakieś drobne pieniądze kupić smoczek.”

– Ola, kanton Zürich Instagram Oli

Do szpitala oprócz rzeczy dla siebie nie potrzeba brać niczego, szpital dysponuje ciuszkami dla noworodka jak i chusteczki czy pampersy. Wystarczy wziąć tylko rzeczy dla maluszka na wyjście ze szpitala. Również dla rodzącej mamy jest wszystko, ręczniki, majtki poporodowe itd.

– Natalie M. , kanton Aargau

Do szpitala zabiera się tylko dokumenty i przedmioty osobiste, szpital zapewnia wszystko – koszulę i kosmetyki dla mamy, podkłady/podpaski/majtki itd, ubranka i pieluchy dla dziecka. Do wyjścia parter przynosi ubranie dla mamy i dziecka oraz fotelik.

Rejestracji urodzenia i imienia dokonuje szpital. Do porodu należy przynieść karteczkę z wypełnionym imieniem (imionami) dla chłopca oraz dla dziewczynki, nawet jeśli wiemy co będziemy mieć.

– Ingrid, kanton Basel-Stadt

Do szpitala zabiera się tylko szczoteczkę i rzeczy osobiste jak piżama i ciuszki dla malca na wyjście ze szpitala. Żadnych podkładów czy innych medycznych akcesoriów nie trzeba bo wszystko jest.

– Sabina, kanton Zürich

Poród w Szwajcarii

Jeśli chodzi o poród to można samemu wybrać szpital albo prywatna klinikę. Ja rodziłam w prywatnej klinice i to była namiastka ekstra hotelu, położne na każdy zawołanie, menu jak w dobrej restauracji, czysto miło i naprawdę komfortowo. Cesarka może być na życzenie jak rodząca tak chce.

– Agnieszka, kanton Solothurn

Poród, generalnie był dla mnie szokiem, ale nie wyobrażam sobie lepszej opieki – położne miłe, pomocne, każda się przedstawiała na początek zmiany i żegnała na koniec, szacunek dla pacjentów ogromny. Lekarz przepraszał, że musiałam na niego czekać.

– Marta, kanton Zürich

Poród był super jeśli można tak powiedzieć, wzorowa opieka, mąż był przy porodzie.

– Mariola, kanton Bern

Większość szpitali przed podaniem np. Oksytocyny stosuje środki homeopatyczne co jest jak najbardziej na plus jeśli poród nie idzie do przodu.

– Natalie M., kanton Aargau

Z mojego doświadczenia wynika, że podczas porodu (w trakcie wywoływania oraz po) można zażyczyć sobie wszystkiego – znieczulenia, jedzenia, soków, poduszek, kąpieli, masażu. Tutaj Szwajcaria jest bardzo otwarta i wiele oferuje kobietom rodzącym.

– Oliwia, Bienne, kanton Bern

Pobyt w szpitalu po porodzie siłami natury trwa ok 3 dni.

– Ingrid, kanton Basel-Stadt

Przydzielają Ci położne ja przerobiłam wszystkie 3 zmiany tak długo rodziłam 😅

Opieka jest bardzo miła, położne są sympatyczne, spokojne, opanowane, nie robią nic bez twojej zgody, jak się czegoś obawiasz są otwarte by Ci wszystko wyjaśnić, są otwarte na twoje życzenia.

Nie robią Ci lewatywy chyba, że baardzo chcesz dla nich to nie problem, cały czas Cię karmią, regularnie robią ktg jeżeli jest jakieś zagrożenie to wykonują cc, są zwolennikami porodów naturalnych no ale jak trzeba to robią cc.

Starają się ułatwić poród, masz dostęp do sali w pełni wyposażonej, możesz rodzić w wodzie, z piłką jak chcesz, pytają czy i w jakiej formie chcesz znieczulenie, nie robią problemów Myślę, że to co warto wiedzieć o porodzie w Szwajcarii to to, że nie ma się czego bać należy się zastanowić jak chcesz by wyglądał twój poród a oni zrobią wszystko by tak było

Nie robią szczepień w pierwszej dobie życia dopiero od 2 m.ż A naturalnie podczas porodu może być partner czy kogo się tam.

Mnie bardzo położne wspierały, wygoniły na spacer, cały czas chwaliły, że super oddycham.

– Ewelina, kanton St. Gallen

Poród w Szwajcarii to poród luksusowy 🙂 z najlepszą opieką na świecie 🙂 i nie trzeba rodzić w prywatnym szpitalu żeby tego doświadczyć. Ja czułam się jak w pięciogwiazdkowym hotelu. Do dyspozycji miałam pokój z basenem i 2 położne, które wspierają na każdym etapie porodu (są przemiłe!).
Mama i dziecko są traktowane z NAJWIĘKSZĄ troską. Moje dwa porody w szwajcarskim w szpitalu wspominam jako coś najpiękniejszego w życiu.

– Martyna, kanton Zürich

Sam poród przebiegł bardzo szybko. A na miejscu zostaje z kobietą rodzącą ojciec dziecka, a dodatkowo w trakcie porodu jest z kobietą (przez cały czas!). Przydzielona jej położna, która ode mnie nie odeszła na krok. Było to dla mnie baaaardzo pomocne. Położna masowała mi plecy, trzymają za jedną rękę, a za drugą mąż 😁. Pomagała przy zmianie pozycji, oddechach. Cały czas pytała czy chce znieczulenie. W końcu zdecydowałam się na tak zwany happy button, ale po trzech dawkach zrezygnowałam i już nie zdążyłam o poproszenie znieczulenia zewnątrz oponowego 😁

– Ola, kanton Zürich Instagram Oli

Bardzo pomocny był plan porodu, w którym możemy napisać naprawdę wszystkie życzenia i będą brane pod uwagę w czasie porodu. Położne zapoznają się z nimi naprawdę bardzo dobrze. Służą pomocą na każdym kroku.

– Agata, kanton St. Gallen

Sam poród w nowoczesnej sali, dostępna była wanna, niestety ze względów zdrowotnych nie dane mi było spróbować porodu w wodzie. Mąż mógł mi cały czas towarzyszyć. Miał swój wygodny fotel. Po porodzie przepisowe dwie godziny kangurowania.

Jeżeli chodzi o język to przez cały poród i potem posługiwałam się angielskim. Raczej nie było z tym problemu. Generalnie nie chciałam wychodzić do domu 🙈

Rodziłam w Sankt Galen w szpitalu kantonalnym w 2017 roku.

– Martyna, kanton St-Gallen

Poród wg życzenia (ale trzeba wcześniej omówić z lekarzem, nie decydować się już po przyjeździe do szpitala). W domu, w domu narodzin, w szpitalu całkowicie naturalny (naturalne metody łagodzenia bólu, TENS, piłki, drabinki), w wodzie, ze znieczuleniem na życzenie, przez cc na życzenie – bez problemu urodziłam w ten sposób dwa razy bez żadnych wskazań medycznych.

Szwajcarki preferują jednak w większości porody naturalne. Porody ryzykowne – pośladkowe, bliźnięta, duże dziecko są rozwiązywane cc, porody zabiegowe to ostateczność. Podczas porodu bardzo profesjonalna, miła opieka, każdy się przedstawia, podaje rękę, tłumaczy co będzie robił, podaje opcje, prosi o zgodę. Osoba towarzysząca moze byc przy porodzie sn oraz cc (bez przerwy).

– Ingrid, kanton Basel-Stadt

Poród w Szwajcarii – cesarskie cięcie

Kobieta ma wybór zdecydowania się na cesarkę bez medycznych wskazań.

– Ania, Schaffhausen

Kobiety rodzące przez cc zostają 5 dni w szpitalu.

– Natalie M. , kanton Aargau

Pobyt w szpitalu po porodzie przez cesarskie cięcie trwa ok 5-6. Dziecko jest cały czas z matką, w pierwszych godzinach przy matce jest (oprócz ojca) cały czas pielęgniarka, potem pomagają położne. Pionizacja po 3-4 h (jak tylko zejdzie znieczulenie), zaleca się dużo spacerów po oddziale/parku. Jedzenie od razu po przewiezieniu na oddział, ok 2 h po porodzie. Całkowite zabezpieczenie przeciwbólowe, prysznic możliwy już na drugi dzień.

– Ingrid, kanton Basel-Stadt

Sam poród, u mnie cesarka, odbył się w dniu przybycia do szpitala, na umówioną godzinę. Planowo i punktualnie, szybko po zabiegu miałam dziecko obok siebie. Wcześniej, kiedy kończono mój zabieg, tata mógł być obecny od razu przy mierzeniu, ważeniu itp. Personel oferował także opiekę nad dzieckiem, gdybym potrzebowała odpocząć.

– Kasia, kanton Aargau

Pierwszą ciążę zakończono cesarką i tutaj od razu lekarka powiedziała, że nie ma przeciwwskazań do porodu naturalnego. Ucieszyłam się, bo po pierwszej cesarce długo dochodziłam do siebie.

Dzień po terminie dostałam dziwnych skurczy, więc pojechałam na kontrole do szpitala. Podczas badania KTG okazało się że mojej córce spadało tętno do zera i musieli pilnie wykonać cesarkę. 20 minut później córka już była z nami.

Opieka super, Pani anestezjolog cały czas ze mną rozmawiała, bo bałam się o malutką. Nawet dała mi napełnioną wodą rękawiczkę żebym mogła się odstresować bawiąc się nią w trakcie operacji. Mąż był ze mną cały czas, oprócz operacji.

Na sali poporodowej mógł być cały czas ze mną i nikt nie mówił żeby wyszedł bo przeszkadza. Miałam powikłania po cesarce i co chwilę lekarze przychodzili. Pytali jak się czuję, informowali co muszą jeszcze zrobić i przepraszali za te powikłania, ale sami nie wiedzą skąd się wzięły. Czułam się zaopiekowana i bezpieczna. Położne co jakiś czas pytały jak się czuję i czy czegoś potrzebuję. Naprawdę bardzo miło wspominam pobyt w szpitalu mimo tych powikłań.

– Justyna, Baden, kanton Aargau

Poród w Szwajcarii – opieka poporodowa

Na oddziale pomoc pielęgniarek bezustanna w dzień i noc. Ja akurat miałam problem z karmieniem, poranione brodawki, więc chodziłam do doradcy laktacyjnego (na innym piętrze) na laser. Jak byłam zmęczona (baby blues) pielęgniarki wzięły bobasa na noc do siebie. Był dokarmiony, oczywiście za moją zgodą, ale też nie było wyjścia. Karmiony tylko kieliszkiem, mlekiem modyfikowanym. Laktacja uratowana 🥳

– Marta, kanton Zürich

jedzenie (kolacja) w szpitalu w Szwajcarii

Najbardziej podobało mi się jedzenie 😂 nie pamiętam już ile było dań do wyboru. Dwa lub trzy i dzień wcześniej wybierało się co się chce na następny dzień. Była dostępna porcja normalna i powiększona. Po śniadanie chodziło się do „kuchni” samemu. Był dostępny pokój wyposażony w jedzenie i napoje. Bardzo duży wybór. Od pieczywa po jogurty, mleko, płatki, owoce na zdrowych sokach kończąc. Oczywiście również kawa i herbata. Rodziłam z ubezpieczeniem podstawowym, tak więc na sali miałam dwie współlokatorki. Sala jednak bardzo duża, każda z nas mogła się zasłonić tworząc swój spory pokoik. Dziecka nikt mi nie zabierał nawet na chwilę bez mojej zgody i zapytania, ale była też możliwość „oddania” malucha gdy np. mama chciała się wyspać.

– Martyna, kanton St-Gallen

jedzenie w szpitalu w Szwajcarii

Szpitalne pokoje są 2-3 osobowe. Ja leżałam w takim gdzie wszystkie sale miały maksymalnie 2 łóżka. Jedzenie w szpitalu, serwowane jest przez kelnerkę, która dnia poprzedniego, bądź bieżącego dnia rano zbiera zamówienie z menu. Informujemy co wybieramy na obiad oraz kolację.

Po porodzie (takim bezproblemowym) leży się 2 doby.

– Ola, kanton Zürich Instagram Oli

jedzenie (obiad) w szpitalu w Szwajcarii

Po porodzie, pierwsza noc, bądź dwie, pielęgniarki na ogół zabierają maluszka do siebie (oczywiście tylko jeśli pacjentka chce) by mama mogła się wyspać. Przychodzą na każdy naciśnięty guzik i pomagają przystawić dziecko do piersi czy omówić różnego rodzaju problemy. Do mnie przyszła również fizjoterapeutka która dała mi wskazówki jakie ćwiczenia robić w domu po cesarskim cięciu.

– Natalie M. , kanton Aargau

Nie funkcjonuje tutaj dieta matki karmiącej. Można jeść wszystko i menu jest bardzo różnorodne.

– Ingrid, kanton Basel-Stadt

Jedzenie jest zawsze na czas. Kiedy sama mama ma problem z karmieniem piersią to szpitalne położone zawsze pomogą i doradzą. Jeśli dziecko wisiało długo na piersi i pierś jest podrażniona, zabierają cię natychmiast do innego pokoju i laserem goją pierś :)

Mój poród odbył się w szpitalu miejskim więc bazuje na tym jednym przykładzie ale wiem że inne, prywatne i bardziej wypasione szpitale są jak pięciogwiazdkowe hotele :D”

– Gosia, kanton Zürich Blog Gosi

Jeżeli kobieta sobie tego życzy to po porodzie położne zabierają malucha na dłużej i dają mamie odespać. Codziennie miałam inne, 4-częściowe, pełnowartościowe menu, na moją prośbę wegańskie.

– Martyna, kanton Zürich

Co dla mnie było bardzo pozytywnym zaskoczeniem! Mój mąż mógł nas odwiedzać razem z naszym 4 latkiem, mogli z nami siedzieć od godziny 8 rano do 21 wieczorem ❤️ Można też zapłacić za to żeby być samemu w pokoju. W miejscowości Bülach, gdzie ja rodziłam, kosztowało to 150chf za noc, ale wiem że w Zurichu stawki dochodzą nawet do 500chf 🙂

– Ola, kanton Zürich Instagram Oli

U mnie zarówno samo prowadzenie ciąży w Szwajcarii jak i poród przebiegały przede wszystkim bezstresowo. Niesamowicie przyjazne podejście personelu, nastawienie na to, by na każdym etapie ułatwić, zapewnianie poczucia, że z każdą potrzebą mogę, a nawet powinnam , bez wahania zwracać się do personelu. To wszystko dawało ogromne poczucie bycia “zaopiekowanym” i bezpiecznym. Uśmiech, spokój i cierpliwość personelu.

Wiedziałam, które pielęgniarki się zajmują mną i dzieckiem. Ogromna pomoc w sprawach karmienia. Przed końcem zmiany pielęgniarka dyżurna przychodzi sié pożegnać, a nowa przywitać informując, że teraz ona będzie się nami zajmować. Sala wyposażona w łazienkę, tv, telefon i internet. Jedyne co przeszkadzało, to zwyczaj odwiedzin u innej pacjentki, dosyć dużo znajomych ma zwyczaj odwiedzać świeżo upieczone mamy jeszcze w szpitalu.

Na oddziale znajdował się pięknie i przytulnie urządzony pokój dla niemowląt. Można było tam karmić, tam też personal zabierał dzieci, gdyby mama potrzebowała odrobiny snu. Oferowano nam pomoc językową, która okazała się niepotrzebna. Z resztą sam kilkudniowy pobyt wzbogacił moje słownictwo. To ja mogłam zdecydować , kiedy wyjść ze szpitala. Dostępne były wózki, żeby jak najwcześniej móc zabierać dziecko na spacer. W czasie pobytu odwiedził nas fotograf, otrzymaliśmy pamiątkowe zdjęcia, bransoletkę z imieniem dziecka i kartki pamiątkowe.

– Kasia, kanton Aargau

Kontrola poporodowa odbywa się zwykle między 6-8 tyg i również pokrywa ją KK. Przy kłopotach z laktacja jest wiele możliwości skorzystania z doradcy laktacyjnego czy położnej, specjalnie przeszkolonych pielęgniarek itd. Położne stawiają duży nacisk na karmienie piersią i pomagają w ruszeniu laktacji. Istnieje również możliwość wypożyczenia laktatora w aptece (przy wyjściu ze szpitala dostaje się receptę którą można zrealizować) i zwykle pokrywa KK.

– Agata, kanton St. Gallen

Zaraz po porodzie przystawiają dziecko, dostępna jest pomoc laktacyjna – porady, laktatory, oksytocyna itd, kontynuowana w domu. Można też karmić mm i szpital wtedy dostarcza podgrzane mleko na żądanie. Powszechny jest system rooming in, ale można oddać dziecko położnym i się przespać. Generalnie położne są dostępne na każdy dzwonek, często gęsto przychodzą i sprawdzają jak się czują mamy i dzieci, sprawdzają też stan psychiczny mamy, zachęcają do ruchu, zabierają dziecko, żeby mama mogła się umyć itd.

Szczepień ani kąpieli w szpitalu nie ma, dziecko ma wyłącznie badania pediatryczne, słuchu, na żółtaczkę i badanie krwi na choroby metaboliczne, wszystko odbywa się w obecności rodziców”

– Ingrid, kanton Basel-Stadt

Poród w Szwajcarii – połóg w domu

Po powrocie do domu, kolejny dzień jest wizyta położnej, która się wybiera wcześniej. W ciągu 1,5 miesiąca może przyjść (chyba) 13 razy, jak jest potrzeba, w ramach KK. Położna się dostosowuje do nas, odpowiada na pytania, uczy tego o co poprosimy. Na przykład kąpała z nami bobasa, zawijała w chustę, pomagała karmić (inne pozycje), pokazywała jak pielęgnować czy nosić. I znowu – ze mną po angielsku, z mężem po włosku 😅

Mam jeszcze możliwość pójścia do doradcy laktacyjnego, np omówić wprowadzanie posiłków stałych (w ramach ubezpieczenia)

– Marta, kanton Zürich

W domu kontynuacja opieki przez położną, wizyty co 1-2 dni. Po porodzie przysługuje 14 tyg macierzyńskiego, niektóre firmy dają więcej. I koniec, nie ma urlopu wychowawczego ani żadnego innego.

– Ingrid, kanton Basel-Stadt

Po porodzie, przychodzi do domu położna, która waży dziecko i robi wywiad z rodzicami. Takich wizyt przysługuje (na drugie dziecko)10 wizyt, (na pierwsze) 16 wizyt. A no i szczepienia. Pierwsze szczepienie dziecko ma robione po ukończeniu 2 miesięcy. A po 4 tygodniach trzeba się stawić na wizycie u pediatry.

– Ola, kanton Zürich Instagram Oli

Po porodzie przysługuje nam opieka położnej i wizyta kontrolna do 8 tygodni po porodzie. W tym czasie również kasa chorych pokrywa leki i innych specjalistów, jeśli jest potrzeba

Można też skorzystać z doradcy laktacyjnego. Macierzyński to tylko 3 miesiące 😞

Od niedawna ojciec ma prawo do 2 tygodni macierzyńskiego 100% płatnego, wcześniej było to 2 dni, a reszta w gestii pracodawcy (pamiętam, że mój mąż dostał 5 dni od firmy w 2017 roku). jeśli ciąża przebiega prawidłowo ale jest już po terminie i wizyty są często co 2 dni na KTG, to te dodatkowe wizyty po terminie też pokrywa ubezpieczenie podstawowe, bo ciąża przenoszona jest traktowana jako ciąża wysokiego ryzyka.”

– Dominika, kanton Zürich


Ja rodziłam w szpitalu miejskim ze względu na to, że miał oddział neonatologiczny. Ale dosyć popularne jest korzystanie z prywatnej kliniki na czas porodu, gdzie po porodzie matka i ojciec mogą zjeść uroczystą kolację z lampką szampana. Jeśli chodzi o szpital to przed porodem trzeba wysłać wszystkie dokumenty, przygotowuje je ginekolog prowadzący ciążę i trzeba umówić się z położną na omówienie porodu- oczekiwania, obawy itd. wtedy informujemy, np. że chciałabym rodzić w wodzie, z partnerem, jaki rodzaj znieczulenia, jeśli w ogóle, z muzyka i akcesoriami typu piłka, podwieszana chusta, usprawniającymi poród, można wybrać muzykę, typ oświetlenia itd. wszelkie sugestie są ok, ale nie mogą ich zagwarantować (np. po przyjeździe do szpitala może okazać się, że wszystkie sale z wannami są już zajęte).W zależności od rodzaju ubezpieczenia można rodzić z lekarzem prowadzącym ciążę (pełne ubezpieczenie prywatne za free albo w typie pół prywatnym- dopłata) lub w asyście lekarza szpitalnego. W zasadzie jest to tak jak w Polsce, największą robotę wykonuje położna, lekarz przychodzi pod w trakcie parcia i to w zasadzie kiedy dziecko już się rodzi. Sala poporodowa też na 3 opcje- wersja lux w ubezpieczeniu prywatnym- sala 1 osobowa; w pół prywatnym 2- osobowa (ale jest możliwa dopłata do sali 1 os), no i wersja podstawowa sala 3-4 os. Po porodzie siłami natury dziecko od razu trafia na ręce mamy i jest przystawiane do piersi.

Papiery dotyczące rejestracji dziecka załatwia szpital- ze szpitala dostajemy z wyprzedzeniem, zwykle listownie papiery, które wypełniamy i przywozimy ze sobą do porodu, w tym dokumenty zgłoszenia dziecka do urzędu

– Dominika, kanton ZürichJakie są Twoje doświadczenia z porodem w Szwajcarii? Co mogłabyś poradzić od siebie? A może jest coś, o co byś chciała zapytać? Nie jestem ekspertem od składania dokumentów, a od nauki języka, ale mogę poszukać eksperta, który na te pytania odpowie :)

Dziewczyny opowiadały już, jak przebiega ciąża w Niemczech i poród w Niemczech. Przejdź do wpisów, żeby dowiedzieć się więcej.

No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


KURS:
Niemiecki w Przedszkolu

Podaj swój adres e-mail i dołącz do listy osób zainteresowanych kursem.
Po zapisie na newsletter otrzymasz listę pond 20 pytań, które możesz zadać opiekunom Twojego dziecka podczas wychodzenia z placówki:
Czy moje dziecko płakało? Czy wszystko zjadło? Z kim się dziś bawiło? itp