fbpx

Niemieckie książki, filmy i seriale o II Wojnie Światowej

Automaten in Deutschland

Automaten in Deutschland 1200 800 Diana Korzeb
Czy wiecie, że, Niemcy są krajem automatów? W wielu sklepach spożywczych stoją automaty przyjmujące plastikowe butelki i puszki zwrotne (das Leergut). Nie zdziwcie się jeśli zobaczycie przed nimi ogromne kolejki – ludziom się nigdy nie chce wrzucać tam 1 czy 2 butelek (die Flasche, die Flaschen), wolą ich sobie trochę nazbierać (szczególnie po imprezie ;)) i wtedy pójść na zakupy, bowiem w zamian za nie dostaje się kaucję (das Pfand), którą można sobie radośnie wydać w danym sklepie. Często bywa tak, że sklepy przyjmują tylko 'swoje’ butelki (jest to jakoś magicznie zaznaczone w kodzie kreskowym).
Cóż za automaty możemy jeszcze znaleźć w Niemczech? A z czym najbardziej się Wam ten kraj kojarzy? No, z czym? OCZYWIŚCIE z kiełbaskami (das Würstchen, die Würstchen)!  A skoro jest mus na kiełbaski to i automaty z kiełbaskami (der Würstchenautomat, die Würstchenautomaten) muszą się znaleźć! Nie wierzycie? Oto dowód!

Poniżej zbliżenia dla niedowiarków:

Swoją drogą jestem ciekawa jakie jeszcze inne cuda na kiju można kupić z automatów…


Slide
Spodobał Ci się ten wpis? Polub zatem mojego bloga na Facebooku, obserwuj go na Bloglovin lub Twitterze!
Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
12 komentarzy
 • automaty na kaucje są według mnie świetnym rozwiązaniem, pamiętam, że wrzucaliśmy tam nawet niektóre słoiki… co do kiełbasek to mnie rozbroili 😀 ale chyba Japonii nigdy nie dogonią, tam w automatach jest WSZYSTKO, np. frytki…

  • Frytki frytkami, a słyszałaś o zużytej bieliźnie? Podobno są panowie, których to kręci…Jest popyt, jest podaż 😉

   Zaintrygowałaś mnie tymi słoikami – były w sklepie oznaczone, że mają Pfanda?

 • W Holandii są automaty z hamburgerami, ale wyglądają jak katastrofa toksykologiczna, także nie polecam.

 • Magdalena Surowiec 5 grudnia 2013 at 15:09

  Dla mnie najbardziej praktyczne są automaty z biletami 🙂

 • Wszędzie w Niemczech spotykam automaty z kondomami. Serio, nawet w damskiej łazience na uczelni. : |

 • I te kiełbaski im schodzą? Ciekawe…. słyszałam kiedyś w wiadomościach, że na jednym z dworców, chyba w Berlinie, postawili automat ze sztabkami złota – to jakby ktoś chciał ulokować swoje oszczędności w bezpiecznej walucie.

 • Aleksandra Niemiecka Sofa 8 grudnia 2013 at 17:48

  Nic dziwnego,że są automaty z kiełbaskami, skoro Niemcy je tak uwielbiają 😀

 • To fakt. Automaty sa wszechobecne. Np. automaty, w ktorych mozna sobie zrobic zdjecie do dokumentow (Passbildautomaten)