fbpx

Praca – niemieckie słownictwo

6. Słówko tygodnia – putzig

6. Słówko tygodnia – putzig 1200 800 Diana Korzeb

Witajcie na Językowym Preclu!

Tym razem mam dla Was wyraz podłapany od mojej znajomej, to dzięki niej podzieliłam się z Wami również słówkiem das Kauderwelsch. Już nie pamiętam w jakim kontekście padło, ale miałyśmy kupę śmiechu przy kombinowaniu jak je odpowiednio wyjaśnić (kumpela) i dobrze zrozumieć (ja):
putzig – śliczny, słodki (odpowiednik angielskiego cute)

Putzige Katzen. – Słodkie kociaki.

Słowo to jest używane głównie w języku potocznym na opisywanie słodkich zwierzątek i małych dzieci. Absolutnie nie określa smaku, ale jest synonimem słowa niedlichsüß.

Spodobał Ci się ten wpis? Polub zatem mojego bloga na Facebooku i obserwuj go na Bloglovin!

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
7 komentarzy
  • N. ze Szwecjobloga 11 sierpnia 2014 at 09:59

    Putzige to są te obrazki w groszki z nowymi słówkami 😉

  • i znalazłyście ostatecznie pochodzenie słówka ;)? ja najczęściej słyszę „herzig”

    • Nie wiem, co masz na myśli, ale kumpela tłumaczyła mi, że „kleine Hunde sind putzig” naśladując przy tym małego pieska (nie pytaj… ;D). Duden mówi, że putzig może być też synonimem słowa „seltsam”, czyli dziwny. Bierze się to od słowa „der Butz” oznaczającego regionalnie skrzata, chochlika lub ogólnie dziwaczno-straszną postać.

    • zapytałam dziś rodowitego niemca przy okazji, mi nieodłącznie kojarzy się z putzen 😛 przy kolacji (chyba żeby mi się przypodobać haha) użył 'putzig’ określając zachowanie dzieciaczka 🙂

  • Dla mnie małe psiaki zawsze są putzig (słodkie, młode, nieporadne, rozczulające, rozbrajające…), to jedno z tych niemieckich słów, które na stałe zagościło w moim polskim słowniku! 🙂