fbpx

6 najważniejszych słów: niemowlę po niemiecku

Jesteś w ciąży lub niedawno zostałaś mamą i mieszkasz w Niemczech, Szwajcarii bądź Austrii?

Pewnie uczyłaś się niemieckiego w szkole, potrafisz zrobić zakupy, zamienić kilka zdań lub wręcz przeciwnie, całkiem nieźle mówisz po niemiecku, ale w obu przypadkach słownictwo związane z małymi dziećmi to dla Ciebie czarna magia?

Jeśli tak, to dziś opowiem Ci o 6 podstawowych słowach związanych z niemowlętami po niemiecku, dzięki którym będzie Ci łatwiej dogadać się podczas wizyty u pediatry.

Nie znajdziesz ich w podręcznikach do nauki niemieckiego, ale spotkasz się z nimi na wizycie położnej, u pediatry czy na spotkaniu z innymi niemieckojęzycznymi mamami.

Spotkasz je na forach dla rodziców, w sklepach dla dzieci czy w książkach i ulotkach z zaleceniami, co do opieki nad malutkim dzieckiem.

Poznasz pojedyncze słówka, ich wymowę oraz całe przykładowe zdania, które będziesz mogła od ręki zastosować. Dzięki temu poczujesz się pewniej podczas wizyt lekarskich i choć trochę uwolnisz się od stresów, których teraz jest dookoła niemało.

Do tej pory dzieliłam się tą wiedzą tylko z klientkami na płatnych zajęciach 1 na 1. Dlatego śmiało korzystaj. Materiały będą dostępne tylko do 6.12.2020.

Z nagrania dowiesz się m.in.:

 • Jak mówić na malutkie dziecko?
 • Jak nazywają się podstawowe etapy rozwoju niemowlęcia?
 • Jak nazywają się różne sposoby karmienia?

Wielka prośba

Włożyłam w to nagranie dużo pracy dlatego mam prośbę: pomóż mi dotrzeć do innych osób, którym to nagranie może pomóc. Może wśród znajomych masz rodziców, którym warto podesłać to nagranie? Wyślij nagranie mailem, Messengerem albo udostępnij na Facebooku.

Z góry bardzo, bardzo dziękuję 😊

A teraz wycisz telefon, pozamykaj wszystkie inne zakładki i zobacz to nagranie do ostatniej minuty.POZNAJ MOJEGO NAJNOWSZEGO E-BOOKA


Jeżeli jesteś w ciąży lub Twój maluch jest od niedawna na świecie, to mam dla Ciebie ważną wiadomość:

TYLKO DO 7 GRUDNIA można dołączyć do grona zachwyconych klientek e-booka “NIEMOWLĘ PO NIEMIECKU: ROZWÓJ I WIZYTY U LEKARZA” – rozmówki, fiszki i słownik tematyczny!

E-book „Niemowlę po niemiecku” zmieni Twoje życie w 5 ważnych obszarach:

 1. Będziesz na spokojnie przygotowywać się do wizyt u pediatry (koniec z gorączkowym wertowaniem słownika).
 2. Oszczędzisz czas, bo będziesz miała wszystko w jednym miejscu.
 3. Łatwiej będzie Ci zagadać innych rodziców po niemiecku, wreszcie będziesz mogła powiedzieć coś więcej niż “jak pani dziecko ma na imię?”.
 4. Łatwiej będzie Ci dogadać się z opiekunką lub w żłobku, znakomita część zdań i słownictwa przyda Ci się dłużej 
 5. Usprawni komunikację w polsko-niemieckiej rodzinie.  Będziecie mogli pogadać o maluchu, a Ty mimochodem będziesz ćwiczyć swój niemiecki.

Pełną ofertę znajdziesz >>> TUTAJ <<<
WERSJA TEKSTOWA


Nazywam się Diana Korzeb i mam do Ciebie ważne pytanie:

Czy chciałabyś znać 6 najważniejszych słów w temacie “Niemowlę po niemiecku”?

Jeśli tak, to przeczytaj proszę ten materiał do samego końca. Pokażę Ci 6 wyrażeń wraz z praktycznymi, przykładowymi zdaniami. Dzięki nim będzie Ci łatwiej dogadać się z lekarzem, porozmawiać z niemieckojęzyczną rodziną lub zagadać inne mamy np na placu zabaw.

To pierwszy z serii trzech materiałów w tym temacie.

6 najważniejszych słów: niemowlę po niemiecku

1. Dziecko – das Kind/der Nachwuchs pot
Zostali rodzicami. – Sie haben Nachwuchs bekommen.
2. Niemowlę – das Baby/der Säugling/das Bébé CH
Niemowlę jest (nie)spokojne. – Das Baby ist (un)ruhig.
Czy niemowlę może spać na brzuchu? – Darf der Säugling auf dem Bauch schlafen?
3. Karmić – stillen/füttern
Czy wybudzać niemowlę do karmienia? – Sollte ich mein Baby zum Stillen/Füttern wecken?
4. Pełzać – robben
Niemowlę pełza. – Der Säugling robbt.
5. Raczkować – krabbeln
Dziecko nie raczkuje. – Das Baby krabbelt nicht.
6. Obracać się – sich drehen
Dziecko obraca się na brzuch. – Das Baby dreht sich auf den Bauch.

PREZENT DO POBRANIA

Słówka z nagrania oraz dodatkowe przykłady, których nie omawiałam na nagraniu.

UWAGA! Aby otrzymać słówka, odpowiedź proszę na pytanie w komentarzu pod tym wpisem:


Jakie jest obecnie Twoje największe wyzwanie związane z nauką “niemowlęcego” słownictwa po niemiecku?


Jeżeli mieszkasz w Niemczech, Szwajcarii lub Austrii i spodziewasz się dziecka lub jesteś mamą maluszka i masz jakieś wyzwania lub problemy językowe, które spędzają Ci sen z powiek – opisz je. Możesz podać dowolne imię i nazwisko, ale ważne jest, abyś podała prawidłowy adres e-mail, ponieważ na niego wyślę Ci słówka w formacie PDF (Twój adres posłuży mi tylko i wyłącznie do wysyłki tego PDF-a). Dzięki informacji zwrotnej od Ciebie będę wiedziała, z czym się mierzysz, co Cię nurtuje, jakie masz problemy i pytania. Postaram się na nie odpowiedzieć w kolejnych materiałach.

WAŻNE:

Zostawiając komentarz, wyrażasz zgodę na to, że dostaniesz ode mnie maila z linkiem do pdfa ze słownictwem z tego nagrania. Mail będzie wysyłany ręcznie tylko do osób odpowiadających na pytanie, do osób piszących komentarze o innej treści mail nie będzie wysyłany.

Na odpowiedzi będę czekać do środy do 11.11 do 20:00. Po tym terminie bonus nie będzie wysyłany.

Ponieważ maile będą wysyłane ręcznie, powinny trafić na Twoją skrzynkę w ciągu 48 godzin od momentu opublikowania przez Ciebie komentarza.

Pamiętaj, żeby wpisując komentarz podać prawidłowy adres e-mail, ponieważ na ten adres zostanie wysłany link do pdfa.

Twój e-mail nie trafi do mojej bazy i nie będę Ci wysyłać żadnych innych maili, jeśli nie jesteś zapisana na mój newsletter.

Jeżeli chcesz skomentować poniższy wpis, ale NIE CHCESZ otrzymać wiadomości zwrotnej z linkiem do PDF-a, to w polu „adres e-mail” wpisz: cokolwiek@gmail.com. Albo wymyśl coś innego 😉

Natomiast jeśli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia o nowych wpisach i dodatkowe materiały, które wysyłam tylko i wyłącznie newsletterem, to zapisz się tutaj. Z newslettera możesz się w każdej chwili wypisać. W każdej wiadomości na dole jest link „Wypisz mnie z subskrypcji”.

To bardzo ważne, żebyś zapoznała się z powyższą treścią, zanim dodasz komentarz.

15
 • Paula
  9 listopada, 2020

  Poznanie nowych mamusiek w okolicy krore maja dzieciaczki

 • karina
  9 listopada, 2020

  Świetny wpis👍
  U mnie największy problem jest ze znalezieniem konkretnego słownictwa związanego z badaniami kontrolnymi, nie raz słucham lekarza i zastanawiam się o co mu chodzi 🤔

 • Monika
  9 listopada, 2020

  Niedawno zostałam mamą i czekają mnie wizyty u pediatry, więc na pewno przyda mi się takowe słownictwo. W języku niemieckim największą trudność oprócz oczywiście języka medycznego i urzędowego największą trudność sprawia mi czas przyszły. Pozdrawiam

 • Agnieszka
  9 listopada, 2020

  Wizyta u lekarza, chce o coś zapytać, ale brak znajomości słownictwa robi swoje albo lekarz coś mówi, a ja nie wiem co.

 • Iwona
  9 listopada, 2020

  Najwiekszym wyzwaniem jest zadawanie pytań u lekarza, brak słów albo niezrozumienie tego co mowi lekarz.

 • sylwia
  9 listopada, 2020

  ja chetnie doksztalcilabym sie w tematyce laryngologa dzieciecego. Pozdrawiam

  • Diana Korzeb
   9 listopada, 2020

   Po Nowym Roku będę prowadziła serię warsztatów tematycznych i chwilę wcześniej będę zbierała tematy przez newsletter. Jeśli zbierze się odpowiednia grupa zainteresowanych to będą też takie warsztaty :)

  • Kasia
   9 listopada, 2020

   Ja największy problem miałam U specjalistów, niestety był czas że odwiedziliśmy neurologow I kardiologów a ja bardzo mało rozumiałam, tata jest Niemcem mówi dobrze po polsku, ale też nie miał możliwości poznania słownictwa w takim zakresie I nie zawsze umiał mi wszystko wytlumaczyc

 • Ewelina
  9 listopada, 2020

  Moje wyzwanie to opanowanie słownictwa dot. tego tematu, choć moje dzieci są starsze i sam temat interesuje mnie tylko z punktu językowego. Ale dziękuję, Diana, z Tobą dobrze się go uczy.. ;)

 • Zofia
  9 listopada, 2020

  Mój synek ma co prawda za parę miesięcy 2 lata ale teraz największym wyznaniem jest wizyta u dentysty – dodam, że jego pierwsza 😊

 • Kasia Beata
  9 listopada, 2020

  Nie jestem rodzicem, ale moje rodzeństwo, znajomi itd. są. Największym wyzwaniem dla mnie jest uzasadnianie, dlaczego nie zdecydowałam się na dziecko – oczywiście nie mam obowiązku się tłumaczyć, ale czasem mam ochotę wyartykułować swoje “racje”, szczególnie jeśli rozmówca jest przyjaźnie nastawiony i zachodzi “podejrzenie”, że miał podobne do moich doświadczenia.

  Nieco łatwiej jest mi opowiadać o mojej siostrzenicy i bratankach, bo są to już starsze dzieci i w zasadzie umiem ich zachowania po niemiecku nazwać.

  Natomiast… siostrzenica męża jest położną i obecnie rozpoczęła naukę niemieckiego na nowo (ze szkoły mało co pamięta), więc mogłybyśmy wspólnie poćwiczyć podstawowe słownictwo dot. noworodka/niemowlęcia.

 • Alicja
  10 listopada, 2020

  Mnie czeka wizyta u okulisty z moim maleństwem. Na ten moment nie wiem jak wytłumaczyć lekarzowi, że dziecko często skarży się na ból oka, które często łzawi i swędzi. Zapytać czy może być reakcja alergiczna czy coś innego. Wyzwaniem będzie na pewno zrozumienie odpowiedzi :P

 • Mart
  11 listopada, 2020

  Przede wszystkim dzięki za świetnego bblofa i mnóstwo materiałów.
  Największym wyzwaniem obecnie jest jak mówić do dziecka po niem już od niemowlęcia. Brak słówek potęguje czasem frustrację. Chciałabym móc rozmawiać do małego po niem przy każdej czynności.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


KURS:
Niemiecki w Przedszkolu

Podaj swój adres e-mail i dołącz do listy osób zainteresowanych kursem.
Po zapisie na newsletter otrzymasz listę pond 20 pytań, które możesz zadać opiekunom Twojego dziecka podczas wychodzenia z placówki:
Czy moje dziecko płakało? Czy wszystko zjadło? Z kim się dziś bawiło? itp

Zaczekaj proszę! Mam coś, co Cię zainteresuje :)

Jeżeli jesteś w ciąży lub Twój maluch jest od niedawna na świecie, to mam dla Ciebie ważną wiadomość:

TYLKO DO 7 GRUDNIA można dołączyć do grona zachwyconych Klientek e-booka “NIEMOWLĘ PO NIEMIECKU: ROZWÓJ I WIZYTY U LEKARZA” – rozmówki

Kliknij przycisk i dowiedz się więcej!

 

Zaczekaj proszę! Mam coś, co Cię zainteresuje :)

POZNAJ MOJEGO NAJNOWSZEGO E-BOOKA 

Jeżeli jesteś w ciąży lub Twój maluch jest od niedawna na świecie, to mam dla Ciebie ważną wiadomość:

TYLKO DO 7 GRUDNIA można dołączyć do grona zachwyconych Klientek e-booka “NIEMOWLĘ PO NIEMIECKU: ROZWÓJ I WIZYTY U LEKARZA” – rozmówki, fiszki i słownik tematyczny!

E-book „Niemowlę po niemiecku” zmieni Twoje życie w pięciu ważnych obszarach:

1. Będziesz na spokojnie przygotowywać się do wizyt u pediatry
(koniec z gorączkowym wertowaniem słownika).

2. Oszczędzisz czas, bo będziesz miała wszystko w jednym miejscu.

3. Łatwiej będzie Ci zagadać innych rodziców po niemiecku, wreszcie będziesz mogła
powiedzieć coś więcej niż “jak pani dziecko ma na imię?”.

4. Łatwiej będzie Ci dogadać się z opiekunką lub w żłobku,
znakomita część zdań i słownictwa przyda Ci się dłużej.

5. Usprawni komunikację w polsko-niemieckiej rodzinie. Będziecie mogli
pogadać o maluchu, a Ty mimochodem będziesz ćwiczyć swój niemiecki.