fbpx

Praca – niemieckie słownictwo

25. Słówko tygodnia – chillen

25. Słówko tygodnia – chillen 629 503 Diana Korzeb

Ostatnio postanowiłam podliczyć, ile znam po niemiecku słów na relaksowanie się. Wyszło mi 5: sich entspannen, sich erholen, rasten, sich ausruhen no i nasza dzisiejsza perełka czyli chillen. Po zajrzeniu do Dudena stwierdziłam, że jestem cienki Bolek, bo tam synonimów jest dużo więcej, choć nie użyjemy wszystkich w każdej sytuacji.

Czasownik chillen pochodzi oczywiście z angielskiego to chill. Jak pewnie sama zauważyłaś teraz jest sporo anglicyzmów w niemieckim, co mnie osobiście nie bawi, ale dobra wiadomość jest taka, że wszystkie są czasownikami słabymi, tzn regularnymi.

Anglicyzmy tego typu występują najczęściej w piosenkach i są używane przez młodych, zdolnych z dużych miast ;). Ewentualnie tych, którzy mają częsty kontakt z angielskim.

Ich möchte jetzt eher chillen statt arbeiten. – Wolałabym teraz odpoczywać zamiast pracować.
Er hat sich auf die Couch gelegt und gechillt. – Położył się na kanapie i odpoczywał.
Am Wochenende würde ich gerne chillen. – Chętnie odpoczyęłabym w weekend.

Pozostałe słówka tygodnia i słownictwo.


Jak widać SIDO lubi chillować 😉


Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
3 komentarze
  • Magda Januszka 25 marca 2016 at 01:51

    Dzięki!

  • Piotr Dobrowolski 4 kwietnia 2016 at 12:05

    Moja ulubiona niemiecka piosenak

  • Karolina Stoczkowska 11 sierpnia 2016 at 19:27

    absolutnie nie miałam pojęcia że angielskie to chill ma tak uroczy niemiecki odpowiednik! z przyjemnością będę go stosować! sama w niemieckim stawiam dopiero dość podstawowe pierwsze kroki ale od początku postanowiłam nie stresować się i starać mówić jak najwięcej, do odważnych świat należy w końcu! chodzę na bardzo fajny kurs od niedawna do lincolna bo raz że renomę wśród moich znajomych mieli świetną a dwa że w centrum miasta zajęcia co znacznie ułatwia podskoczenie mi na kolejne lekcje po uczelni więc mam nadzieję obserwować szybkie i duże postępy, ale myślę że z moją motywacją i genialnym podejściem ich lektorów to się musi udać