fbpx

25. Barbara – film

Dzielnie kontynuuję oglądanie filmów z listy najlepszych niemieckich filmów. Nie wszystkie to strzał w 10, trafiły się już ze 2 buble, ale ogólnie chwalę sobie ten sposób poznawania niemieckiego kina. Co ciekawe, większość moich niemieckich znajomych, do których udałam się najpierw z prośbą o polecenie mi dobrych filmów, prawie nie ogląda niemieckich produkcji! Owszem, znają kilka najpopularniejszych tytułów, ale wolą oglądać amerykańskie seriale i chodzić do kina na amerykańskie filmy. U nas jest chyba trochę podobnie, ale wynika to raczej z braku nowych, dobrych, polskich filmów. Fajnie, że w tym roku się coś ruszyło i jest wreszcie co oglądać.

Bohaterem dzisiejszego wpisu jest film pod tytułem Barbara. Opowiada historię lekarki, która w 1980 roku została zesłana za karę na niemiecką prowincję, gdzieś pod Berlinem. Produkcja w reżyserii Christiana Petzolda otrzymała w 2012 roku srebro w ramach Niemieckiej Nagrody Filmowej.

2012poffbarbara

Barbara

Polski tytuł: Barbara

Rok produkcji: 2012

Reżyser:  Christian Petzold
Grają m.in.: Nina Hoss, Ronald Zehrfeld, Mark Waschke

Główną rolę w filmie gra Nina Hoss, którą możecie kojarzyć z ekranizacji powieści szwajcarskiej autorki pt. Biała Masajka (Die weiße Massai). Barbara jest bardzo powściągliwym filmem. Nie ma tu wielu dialogów, jest dużo milczenia. Początkowo niewiele wiemy o tytułowej bohaterce. Dopiero wraz z rozwojem akcji udaje nam się ją trochę poznać, chociaż też nie do końca. Nie dane nam poznać historii jej romansu (miłości?) z zamieszkałym w Niemczech Zachodnich (die BRD) Jörgiem. Nie znamy jej rodziny, przyjaciół, dotychczasowego życia. Wreszcie nie wiemy, co tak naprawdę skłoniło ją do decyzji podjętej w ostatnich minutach filmu. Miłość? Strach? Dobre serce? A może jeszcze coś innego? Ten film jest pełen takich niedopowiedzeń, reżyser zostawia duże pole do interpretacji, ale dzięki temu zmusza nas do chwili zastanowienia nad losem i postępowaniem głównej bohaterki.

W filmie pozornie niewiele się dzieje, więc jeśli lubicie filmy dynamiczne, z wartką akcją, to nie jest pozycja dla Was. Z drugiej strony to ciekawy zabieg (nie mówię, że niepowtarzalny!), bo faktycznie można odnieść wrażenie, że oglądamy fragment prawdziwego życia lekarki. Przecież w prawdziwym życiu też nie mamy zbyt wielu pościgów i strzelanek ;). Film dosyć interesująco portretuje życie codzienne i psychozę życia w ustroju, który zwalcza swoich obywateli. Agenci Bezpieki (Stasi) nie są, jak w Życiu nad podsłuchu, głównymi bohaterami. Nic o nich nie wiemy, ale za to nieustannie są obecni w codzienności Barbary. Śledzą, przeszukują, pilnują, nękają, upokarzają. Bo im wolno, bo takie nadano im kompetencje i w taki sposób pracują. Poziom zastraszenia jest taki, że Barbara reaguje paranoidalnie na wszelaką życzliwość, a wraz z nią my też zaczynamy się zastanawiać, czy te głębokie spojrzenia w oczy są szczere, czy wyrachowane. Czy naprawdę chodzi o sympatię, czy może o wykorzystanie czyjejś naiwności? Film polecam wszystkim zainteresowanym życiem w NRD (die DDR).

Ocena: 9/106
 • Ewelina Targańska
  15 czerwca, 2015

  Koniecznie muszę obejrzeć. Lubię filmy, które mają taki niedopowiedziany koniec :)

  • Diana Korzeb
   19 czerwca, 2015

   A u mnie odwrotnie – mimo dosyć rozbudowanej ;) wyobraźni strasznie mnie irytują takie niedopowiedzenia, lubię jak autor opowiada swoją historię od początku do końca (czy to w filmie, czy książce). Mimo wszystko tutaj mi to nie przeszkadzało, może dlatego, że film jest taki oszczędny i od początku trzeba sobie dużo dopowiadać.

 • Iza z Love For France
  16 czerwca, 2015

  Nie oglądałam Barbary, ale z jakiś powodów przypomniał mi się niemiecki film “Fryzjerka” (http://www.filmweb.pl/film/Fryzjerka-2010-549847) Widziałaś może? Mnie się podobał.

  • Diana Korzeb
   19 czerwca, 2015

   Nie widziałam jej jeszcze, ale może dziś ją sobie włączę, bo widziałam, że jest na Netflixie. Warto go obejrzeć?

 • Kornelia
  6 grudnia, 2016

  Kocham ten film :) Pozdrawiam :)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zaczekaj proszę! Mam coś, co Cię zainteresuje :)

POZNAJ MOJEGO NAJNOWSZEGO E-BOOKA 

Jeżeli jesteś w ciąży lub Twój maluch jest od niedawna na świecie, to mam dla Ciebie ważną wiadomość:

TYLKO DO 7 GRUDNIA można dołączyć do grona zachwyconych Klientek e-booka “NIEMOWLĘ PO NIEMIECKU: ROZWÓJ I WIZYTY U LEKARZA” – rozmówki, fiszki i słownik tematyczny!

E-book „Niemowlę po niemiecku” zmieni Twoje życie w pięciu ważnych obszarach:

1. Będziesz na spokojnie przygotowywać się do wizyt u pediatry
(koniec z gorączkowym wertowaniem słownika).

2. Oszczędzisz czas, bo będziesz miała wszystko w jednym miejscu.

3. Łatwiej będzie Ci zagadać innych rodziców po niemiecku, wreszcie będziesz mogła
powiedzieć coś więcej niż “jak pani dziecko ma na imię?”.

4. Łatwiej będzie Ci dogadać się z opiekunką lub w żłobku,
znakomita część zdań i słownictwa przyda Ci się dłużej.

5. Usprawni komunikację w polsko-niemieckiej rodzinie. Będziecie mogli
pogadać o maluchu, a Ty mimochodem będziesz ćwiczyć swój niemiecki.