fbpx

N-Deklination po polsku

0 , Permalink

N-Deklination to bardzo proste i przyjemne zagadnienie w języku niemieckim. Mimo że w podręcznikach jest przerabiane dosyć późno, to ja je wprowadzam na moich zajęciach niemieckiego na poziomach A2/B1, zaraz po tym jak moje kursantki nieźle opanują odmianę przez przypadki.

Co prawda N-Deklination zajmuje się wyjątkami od reguły, ale są to wyrazy tak często używane, że po prostu warto ją znać, jeśli zależy Wam na poprawnej komunikacji w języku niemieckim.

Żeby dobrze ogarnąć N-Deklination potrzebujemy:

 • znać odmianę rzeczowników przez przypadki (większość niemieckich rzeczowników nie odmienia się. Należy w zasadzie zapamiętać, że męski i nijaki Genitiv kończy się na -s/es np das Auto des Vaters i że Dativ mnoga wszystko na -en/n np Ich telefoniere mit meinen Kindern.)
 • zapamiętać kilka najczęściej używanych wyrazów i kilka końcówek
 • wrzucić na luz, bo tu trzeba się nauczyć, że do niektórych wyrazów dodajemy końcówkę n (prościzna!)


Jak wygląda N-Deklination w praktyce?

Weźmy na tapetę słonia (der Elefant). Właśnie dzięki niemu moja pierwsza nauczycielka niemieckiego zwykła nazywać tę odmianę deklinacją słoniową. Uważam, że to dużo przyjaźniejsza nazwa niż groźne N-Deklination ;P

Nominativder Elefant
Genitivdes Elefanten
Dativdem Elefanten
Akkusativden Elefanten

W liczbie mnogiej też mamy wszędzie -en.

Które wyrazy zaliczają się do N-Deklination?

 • przede wszystkim są to tylko rzeczowniki rodzaju męskiego
 • określenia osób np. der Experte, der Junge, der Kollege, der Kunde, der Neffe, der Zeuge
 • rzeczowniki kończące się na -and, -ant, -ent np. der Absolvent, der Agent, der Assistent, der Elefant, der Emigrant, der Konsument, der Lieferant, der Musikant, der Student, der Präsident
 • rzeczowniki kończące się na -ist np. der Journalist, der Polizist, der Spezialist, der Terrorist, der Tourist
 • określenia narodowości np. der Brite, der Deutsche, der Franzose, der Pole, der Türke
 • określenia zwierząt np. der Affe, der Bär, der Hase, der Löwe
 • rzeczowniki kończące się na -oge, -ad, -at np. der Automat, der Biologe, der Gynäkologe, der Kandidat, der Soldat
 • dodatkowo: der Architekt, der Fotograf, der Idiot, der Mensch, der Pilot, der Prinz, der Bauer, der Herr, der Nachbar

I teraz tak.

Jestem przeciwna niepotrzebnemu zaśmiecaniu sobie głowy regułami. Uważam, że N-Deklination warto znać, ale na początku przeleciałabym listę wyrazów, które odmieniają się wg tej zasady i wybrała te, z którymi najczęściej się spotykam, których najczęściej używam.

Wiedząc, że istnieje coś takiego jak N-Deklination zwracałabym po prostu większą uwagę na to jak mówią Niemcy, Szwajcarzy i Austriacy i pozostałe wyrazy wchłaniałabym do mózgu intuicyjnie 😉

Jeśli przygotowujesz się do certyfikatu na wyższym poziomie i chcesz zdać egzamin, to polecałabym odświeżenie tego tematu, ale egzaminy to jednak inna bajka i czasem trochę się rozmijają z życiem codziennym. Dlatego ja wolę uczyć codziennego, praktycznego języka.


Niemiecka gramatyka. Zajrzyj tutaj, jeśli to Twoja pięta Achillesowa. Wszystkie zagadnienia rozbieram na czynniki pierwsze i tłumaczę prostym językiem.


No Comments Yet.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *