fbpx

Niemiecki na placu zabaw

19. Słówko tygodnia – belauschen

Kojarzycie ten typ wiekowej zazwyczaj sąsiadki, której ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu jest przykładanie ucha do wieczka szklanki opartej o ścianę? Albo ten typ pasażera w komunikacji miejskiej, który ma wyjątkowo ruchliwe i duże uszy, którymi bezwiednie strzyże jak tylko zaczynacie rozmowę ze znajomymi w tym samym środku transportu? Tym wszystkim osobom spodobałoby się dzisiejsze słówko tygodnia, belauschen, czyli podsłuchiwać. Można go też użyć w nieco odmiennym kontekście: jeśli lubicie naturę i ciekawią Was zwyczaje i zachowania zwierząt, to zapewne je podpatrujecie.
Mein Onkel belauscht jeden Samstag Vögel im Wald. Mój wujek podpatruje co tydzień w sobotę ptaki w lesie. Markus hat seine Frau belauscht, als sie seinen Geburtstag geplant hat. Markus podsłuchał swoją żonę, jak planowała jego urodziny.

Poniżej grafika do ściągnięcia na komputer. Pozostałe słówka tygodnia i słownictwo.

belauschen


2
 • jadzitek
  24 sierpnia, 2015

  Bardzo spodobał mi się Twój blog. Dosyć długo uczyłam się niemieckiego, ale nigdy nie miałam okazji wykorzystać go “w naturze”. Natomiast niedawno mieszkałam 3 miesiące w Niemczech, ale niestety obracałam się w angielskojęzycznym środowisku :/ więc znowu nic. Ale mam teraz twarde postanowienie, że zacznę sobie na nowo powtarzać niemiecki, żeby nie zapomnieć. Dlatego będę wpadać tutaj częściej! A belauschen brzmi super :D

  • Diana Korzeb / Językowy Precel
   28 sierpnia, 2015

   Dziękuję i zapraszam częściej :). Miałam podobnie z francuskim, aż w zeszłym roku obiecałam sobie, że spróbuję ostatni raz wrócić do nauki, jak nie wyjdzie to trudno, nie będę już nim sobie zawracać głowy. I udało się! Robię postępy, coraz więcej mówię i rozumiem :)! Tobie życzę tego samego – dużo zapału do nauki :)!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zapisz się i otrzymaj dwa e-booki z 38 i 82 potocznymi zdaniami, które pomogą Ci w codziennych sytuacjach: “Zajęte!” w toalecie, “Czy mogę przejść?” w kinie, “na dwoje babka wróżyła” itp.

Dzięki temu nie przegapisz też nigdy najnowszego wpisu na blogu.