fbpx

Czasowniki nierozdzielnie złożone

Czy wiecie które czasowniki w języku niemieckim się nie rozdzielają, są nierozdzielnie złożone? Na pewno słyszeliście, że w niemieckim (podobnie jak w niderlandzkim) istnieją czasowniki, które w zdaniu się rozdzielają (dlatego trzeba Niemców zawsze wysłuchać do końca ;)). Jest ich całkiem sporo, ale tym razem powiemy sobie o tych drugich czasownikach, bo jest ich po prostu mniej i łatwiej je zapamiętać. Ja je sobie zawsze dzielę na grupy, żeby żadnego z nich nie pominąć:

be: bekommen (dostać), besuchen (odwiedzać)
ge: gehören (należeć)

ent: entkommen (uciec), entwerfen (projektować)
emp: empfehlen (polecać), empfangen (otrzymywać)

er: ertrinken (utonąć), erfahren (dowiedzieć się)
ver: verstehen (rozumieć), verletzen (zranić),
zerzerstören (zniszczyć), zerbrechen (stłuc)

missmissbrauchen (nadużywać), misstrauen (nie ufać)
Jak widać początków (przedrostków) do zapamiętania jest tylko 8, więc najlepiej wybrać sobie po jednym reprezentancie i się go nauczyć.

2
 • Rozgryź język
  24 września, 2014

  Ja za to jestem fanem rozdzielnie złożonych. Uwielbiam przestawiać na koniec. W ogóle w niemieckim mam swoje ulubione “konstrukcje”. Nagminnie używam okolicznika czasu jako pierwszego – Gestern habe ich ins Kino gegangen. Nie wiem, może to takie i infantylne, ale po prostu lubię to. Rzadko kiedy używam ich na początku, kiedy nie mam takiego przymusu.

  • Diana Korzeb
   25 września, 2014

   Ja czasowniki rozdzielnie złożone też lubię, z bloga Doroty (http://jezykholenderski.blogspot.com) wiem, że w niderlandzkim też takie cuda występują. Niektórym osobom, szczególnie na początku nauki, wydają się trochę trudne i dziwne, ale z czasem wszyscy je bezproblemowo opanowują :).

   *czasownik “gehen” łączy się w Perfekcie z “sein” Gestern bin ich ins Kino gegangen. :)

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Zapisz się i otrzymaj dwa e-booki z 38 i 82 potocznymi zdaniami, które pomogą Ci w codziennych sytuacjach: “Zajęte!” w toalecie, “Czy mogę przejść?” w kinie, “na dwoje babka wróżyła” itp.

Dzięki temu nie przegapisz też nigdy najnowszego wpisu na blogu.