fbpx

Wichteln

4 Brak tagów Permalink

Witajcie!

Czy słyszeliście o…
wichteln? Słówko to pochodzi od der Wichtel, czyli skrzat. To niemiecki odpowiednik tego, co my robimy na naszych klasowych/firmowych Wigiliach: cała zabawa polega na obdarowywaniu jednej osoby w obrębie pewnej grupy ludzi. Nikt jednak nie wie, kto mu zrobił prezent. W ramach zabawy trzeba czasem odgadywać w dniu wręczenia prezentów, od kogo dostaliśmy swój. Co ciekawe istnieje też inna wersja: Schrottwichteln, kiedy zadanie polega na wybraniu najgorszego możliwego prezentu.

Wichtel

Źródło:
http://www.wichteln.de/WichtelnBeschreibung.php

4
 • Ewelina Kaproń
  13 grudnia, 2013

  Mikołajkowe prezenty klasowe to pamiętam (było to tak niedawno 😀 ). Natomiast o niemieckiej odmianie czyli wichteln słyszę pierwszy raz! Wybranie najgorszego prezentu już nie jest takie fajne. Już lepsze by było wybranie tego najfajniejszego 😛

  • Diana Korzeb
   13 grudnia, 2013

   Jeśli Schrottwichteln miałoby być z jajem, to mogłoby być nawet lepsze od wersji standardowej ;).

   A z ciekawszych Mikołajkowych historii to pamiętam, jak kolega sprezentował mi kiedyś srebrny pierścionek – z perspektywy czasu patrząc to fajny prezent, ale wtedy był mały dramacik ;), bo mi się smutno zrobiło, jak zobaczyłam takie małe opakowanie ;).

 • Ewelina Kaproń
  13 grudnia, 2013

  Heh doskonale rozumiem, ale jak widać kolega pomyślał już naprzód z tym prezentem 😀 Ja przeważnie dostawałam kubek albo figurkę aniołka 😉

 • N. ze Szwecjobloga
  16 grudnia, 2013

  Nigdy o tym nie słyszałam, dzięki za takie ciekawostki!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Preclowa Poczta

Pobierz aż dwa
darmowe
e-booki!

Podaj swoje imię i adres e-mail, a w zamian za zapis podeślę Ci dwa świetne e-booki pełne codziennych zwrotów po niemiecku.