fbpx

Pogrzeb królowej Elżbiety – niemieckie słownictwo

18. Zwei Leben (Dwa życia) – film

18. Zwei Leben (Dwa życia) – film 629 503 Diana Korzeb

Zawsze obiecuję sobie, że w wolnym czasie zacznę wreszcie czytać jakieś ciekawe i sensowne książki o II Wojnie Światowej i bardziej współczesnej historii Niemiec, szczególnie DDR (Deutsche Demokratische Republik – Niemiecka Republika Demokratyczna, NRD), ale czas nie jest z gumy i nie da się robić wszystkiego na raz, więc chwilowo ograniczam się do filmów związanych z tą tematyką. Jeśli możecie mi poradzić jakieś ciekawe tytuły, artykuły byłabym bardzo wdzięczna. Wracając do tematu dzisiejszego wpisu, to zapraszam Was na niemieckiego kandydata do Oskara 2013, który nie został jednak nominowany: Zwei Leben w reżyserii pochodzącego z Niemiec Georga Maasa. Film w dużej mierze rozgrywa się w Norwegii, po norwesku, więc musiałam się posiłkować napisami. Oprócz norweskiego można też usłyszeć niemiecki, angielski i (chyba) trochę duńskiego.

zwei-leben

Zwei Leben

Polski tytuł: Dwa życia

Rok produkcji: 2012

Reżyser: Georg Maas
Grają m.in.: Juliane Köhler, Sven Nordin, Liv Ullmann

Rok 1990, upadek Muru Berlińskiego. Nareszcie stają otworem, tajne do tej pory, akta Stasi (Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego Niemieckiej Republiki Demokratycznej – Ministerium für Staatssicherheit (MfS)), powszechnie zwane Stasi). Młody adwokat kontaktuje się z rodzinami poszkodowanymi przez nazistowskie stowarzyszenie Lebensborn. Chce w ich imieniu zawalczyć o odszkodowanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.


Slide

Cieszę się, że powstają takie filmy. To, co wydaje się zapomniane wychodzi na jaw. Pomimo dosyć trudnej tematyki film na szczęście nie jest czarno-biały. Poznajemy współczesną Katrine Evensen i wraz z rozwojem fabuły mamy też okazję zajrzeć do jej przeszłości, która sprawia, że włos się na głowie jeży. Nie znalazłam informacji, czy film jest oparty na faktach, niemniej w końcowych napisać dowiadujemy się, że podobne historie miały i nadal częściowo mają miejsce. Jeśli chodzi o samą fabułę, to jest bardzo wciągająca. Postacie nie są płaskie, ci którzy pozornie wydają się dobrzy, kryją w sobie ciemną stronę, a wobec innych, którzy powinni byc raczej postrzegani jako negatywni bohaterzy, odczuwamy sympatię i współczucie. Lubię takie niejednoznaczne filmy. Zwei Leben to dobry wybór, jeśli szukacie ciekawej historii i dobrego filmu.

SPOJLERY

Swoją drogą to ciekawe, że mimo postępowania głównej postaci, „Katrine Evensen„, bardzo jej na końcu współczułam i, może trochę naiwnie, liczyłam na to, że rodzina jej wybaczy. W filmie zabrakło mi trochę wyjaśnienia, czy faktycznie kochała swoją przybraną matkę, a jeśli tak, to jak do tego doszło. Rozumiem wątek z ciężką przeszłością, sierociniec i te sprawy, ale pokochać inną, obcą i dorosłą kobietę nie jest łatwo. Chociaż może z drugiej strony tak bardzo łaknęła uczucia, że doskonale się odnalazła w butach młodej Norweżki. W filmie nie poruszono też kwestii jej pracy, oprócz tej jednej sceny z tajnym fotografowaniem dokumentów nie było nic więcej na ten temat powiedziane. Nie wiadomo wreszcie, czy ostatecznie zgodziła się szpiegować swojego męża. No i pytanie do tego czy przestała kiedykolwiek pracować jako szpieg?

KONIEC SPOJLERÓW

Z ciekawostek:Główna aktorka, Juliane Köhler, grała w niemieckim filmie Der Untergang (Upadek) żonę Hitlera, Evę Braun.


Spodobał Ci się ten wpis? Polub zatem mojego bloga na Facebooku i obserwuj go na Bloglovin!


Slide

Slide

Diana Korzeb

Od 10 lat pomagam moim kursantkom rozgadać się po niemiecku. Piszę bloga dla fanek języka niemieckiego. Więcej o mnie: kliknij tutaj.

Autorka: Diana Korzeb
5 komentarzy
  • A ja tak z innej beczki, polecasz jakieś fajne niemieckie stacje radiowego? Szukam czegoś gdzie będzie i trochę muzyki i trochę gadaniny. Masz jakieś swoje ulubione? 🙂
    Dodam, że bardzo lubię tu zaglądać, z wielu porad sama skorzystałam m.in. chętnie oglądam przygody Pocoyo 🙂

    • Radia póki co nie słucham, ale mogę zrobić wywiad, co w trawie piszczy i podrzucić coś ciekawego. No chyba, że inni Czytelnicy mogą coś polecić :). Zamiast radia słucham namiętnie podcastów od Annik Rubens: Slowgerman dla osób uczących się niemieckiego i Schlaflos in Muenchen prowadzone w normalnym tempie. Tu do wyszukania ciekawych programów świetnie sprawdza się http://www.podcast.de

  • Jeśli dobrze pamiętam, to ten film ma być puszczany chyba podczas Tygodnia Kina Niemieckiego.

  • Postacie może nie są płaskie, ale do bólu stereotypowe. Niemniej film dobry 🙂